Petinizin Yaşı ve Aktivitesi Diyet Sindirimini Etkiler

Petinizin Yaşı ve Aktivitesi Diyet Sindirimini Etkiler

Kedi ve köpeklerin tükettikleri diyetlerin sindirimini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin bazıları tüketilen diyetin besin madde içeriği, fiziksel formu ve tüketilebilirlik özellikleri ile ilişkili olabileceği gibi diyetin organizmada değerlendirilip yararlanılabilir duruma getirilebilmesini etkileyen en önemli faktörleri petinizin türü, fizyolojik durumu ve yaşı oluşturmaktadır. Bu anlamda kedi ve köpeklere herhangi bir diyetin bu faktörler dikkate alınmaksızın verilmesi sindirim sistemi bozuklukları, kusma, diyare, böbrek ve üriner sistemi hastalıkları gibi birçok sağlık sorununa yol açabilir. Mamanın sindirilebilirliğini etkileyen en önemli unsurlardan biri olan yaş ve yaşam dönemi, petinize sunacağınız beslenme reçetesindeki değişiklikleri ve ayrıca hangi mamaya nasıl tepkiler verebileceğini etkileyebilir.

Sütten kesilen bebek kedi ve köpekler annelerinin tükettikleri gibi ticari mamaları tüketebilecek sindirim enzimlerine yeterince sahip değildir. Bu enzimlerin salınımı ve organizmada etkin duruma gelebilmesi için yavruların gün içinde çok sayıda besin maddelerince zenginleştirilmiş, lezzetli öğünlere ihtiyacı vardır. Yavru kedi ve köpeklerin sindirim kanalının kısa ve diyetin sindirim kanalından geçiş hızının yüksek olması nedeni ile öğün sayısının fazla tutulması son derece önemlidir. Yavrular tarafından iştahla tüketilecek lezzetli mamalar, etkin olarak olarak mide ve bağırsak kanalı salgılarını, dolaylı olarak ta sindirim enzimlerinin sentezini uyarmaya yardımcı olur. Yavru kedi ve köpeklerin sindirim kanalının doluluk oranı gün içinde tüketilecek yeterli fakat sık öğün ile sağlanırken sindirim enzimlerinin salınımı da teşvik edilmiş olur.

Sindirim sisteminin etkinliği ve düzenli fonksiyonları egzersiz yaptırılan ve performans gösteren yarışma köpekleri ile aktif genç kediler için yavrularınkine benzerdir. Bu amaçlarla yetiştirilen petlerin aktivite düzeylerine göre diyet, sindirim kanalından oldukça hızlı geçer ve bu durum diyet içeriği, öğün sayısı ve antrenman programı ile doğru ayarlanmazsa, sindirim tam olarak gerçekleşmez. Bu tarz gün içinde aktif hayvanların mamalarını tükettikten sonra belli bir süre istirahat etmeleri, sindirim sistemi etkinliğinin yeterli düzeyde gerçekleştirilebilmesi, sindirim kanalı hareketlerinin yavaşlatılıp, besin madde emilim hızının düzenlenmesi için gereklidir.

Yaşlı (senior) kedi ve köpeklerin diyet tüketimi ve sindirilebilirliğinin izlenmesi diğer yaş dönemlerinden farklılık gösterir. Senior kedi ve köpekler, tükettikleri diyetteki besin maddelerinin tamamından yararlanamazlar. Bunun derecesine göre, bu kedi ve köpekler daha zayıf, tüy örtüsü kötü ve kas dokuları zayıflamış görünümdedir. Bu hayvanlara; sindirilebilirliği yüksek, besin madde içeriği zenginleştirilmiş, lezzetli diyetlerin sunulması sözü edilen olumsuzlukların giderilmesinde etkili olacaktır.

Petinizle beraber mutlu ve sağlıklı günler dilerim.