En Ucuz Yetişkin Köpek Mamaları

Yetişkin Köpek Beslenmesi

Yetişkin köpekler, gelişimini ve büyümesini tamamlamış, tuvalet düzenini öğrenmiş, yeme alışkanlığı oturmuş olan köpeklerdir. Küçük ırk köpekler 12, büyük ırk köpekler ise 18 aylık olduklarında yetişkin köpek mamaları tüketmeye başlamalıdır. Yetişkin köpek beslenmesinde dikkat edilecek nokta mamaların yüksek oranda protein, yağ ve karbonhidrat içermesidir. Fakat bu besi maddelerinin miktarları köpeğin sağlık durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Yetişkin köpekler günde bir öğün yiyerek beslenebilir. Fakat mama miktarı aynı kalmak koşulu ile öğün sayısı en fazla ikiye çıkarılabilir. Mama seçimi yapılırken köpeğin ırkı da ayıştırıcı bir faktördür. Bazı köpek ırkları kilo almaya müsaittir ve mama tercihi daha çok bu faktör göz önüne alınarak yapılmalıdır. Ayrıca kısırlaştırılmış, fazla hareketli köpekler içinde özel köpek maması çeşitleri tercih edilmelidir.

Köpeklerin gereksinimlerini sağlamak üzere üretilen tam ve dengeli hazırlanmış mamalar kendi içlerinde kalite ve fiyatları ile farklılık gösterebilmektedir. Kedi mamalarında da diğer ürünlerde olduğu gibi dönemsel olarak indirim ve kampanyalar yapılmaktadır. Bu indirimlerde ürünlerin fiyatı düşebilmekte veya ürünlerin fiyatı aynı kalarak mama miktarı arttırılarak kampanyalar yapılabilmektedir.

Köpeklerin gerekli besin değeri ihtiyaçlarını karşıladıkları mamaları farklı markalar ve farklı özelliklerde geniş ürün yelpazesi içinde bulmak mümkündür. Köpeklerin yaşamlarına sağlıklı şekildedevam etmeleri  için mamanın kaliteli olması, köpek sahipleri içinde ekonomik olması önemli bir detaydır. Markalar genel olarak bazı dönemlerde oldukça uygun indirimler yapmaktadır. Bu sayede kaliteli ve  indirimli yetişkin köpek mamalarını satın alabilir, yetişkin köpeğinizin sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.

Yetişkin Köpek maması kaç gün gider?

  • 15 kg yetişkin köpek maması bir köpeğe ortalama 2 ay yeter.
  • 12 kg yetişkin köpek maması bir köpeğe ortalama 1,5 ay yeter.
  • 25 kg yetişkin köpek maması bir köpeğe ortalama 3 ay yeter.

Yetişkin Köpek Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satın alınacak köpek mamasının köpeğiniz için ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini içermesine dikkat edilmelidir. Protein, yağ, mineraller, vitaminler bakımından köpeğinize uygun miktarları barındıran mamaları tercih etmelisiniz.

Mamanın içeriğinde bulunan besinlerin kolay sindirilebilmesi sindirim sistemindeki stresi azaltır. Kolay sindirilebilen mamaların tercih edilmesi bu nedenle önemlidir.

Seçilen mamanın metabolize olabilir enerji düzeyi uygun seviyede olmalıdır. Köpeğinizin ihtiyacından düşük olmamalıdır.

Uygun marka seçerken, üretilen mamaların üretim standartlarına belirleyen kuruluşlardan onaylı olmalıdır.

Köpeğinize en uygun mamayı seçmek için uzman hekiminizden tavsiye alabileceğiniz gibi yetişkin köpek mamaları yorumlarından faydalanarak da uygun mamayı satın alabilirsiniz.