facebook

Hikayemiz

LİDER PET FOOD HAKKINDA

Lider Pet Food markası olan MamaPlus, her ne kadar yeni bir marka olsa da arkasında 10 yıldan fazla tecrübe bulunmaktadır. "Spectrum, Reflex, Bonnie, Proline, King, Trendline, Enjoy, Jetix, Thunder, New Cat ve New Dog" markaları ile sektörde yer alan Lider Pet Food Yem San. ve Tic. AŞ, 2009 yılında ülkemiz pet food sektöründe faaliyetine başlamış genç bir kuruluştur. Lider Pet Food'un kurucu grup firmaları olan Tavas Pet ve Sera Pet evcil hayvan sektöründe ülkenin neredeyse 4.500'den fazla satış noktasında, 17 değişik markada 200'den fazla farklı pet ürünü ile faaliyet gösteren köklü ve başarılı geçmişe sahip saygın firmalarıdır. Lider Pet Food fabrikası Türkiye'nin üçüncü büyük kenti olan İzmir'e 110 km uzaklıkta ve önemli hammadde kaynaklarının tamamına yakın konumdaki Manisa'nın Salihli ilçesindedir.Durmaksızın çalışan 2 üretim tesisimiz ve 3 üretim hattımızda 22.000 m²'si kapalı alanda, yıllık 100.000 ton kapasite ile üretim yapılmaktadır.

Tesisimizde üretilen ürünlerimizin çevre şartlarından korunaklı bir biçimde son tüketiciye kadar kalite standartları çerçevesinde ulaştırılabilmesi (stok-sevkiyat) için, son teknolojiye (reach truck 12 m yüksekliğe erişim, depo içi yükleme imkanı gibi) göre dizayn edilmiş 3000 m²'lik kapalı depo alanı, 3000 paletin üzerinde ürün stoklama imkanı sağlanmaktadır.

Bayi ve müşterilerimize en kısa sürede, sürekli taze ürün sevkiyatı yapabilme başarımızdaki anahtar rol oynayan faktörler; optimum depolama ve sevkiyat şartlarımız ile stok devir hızımızın 10 gün civarında olmasıdır.


Ülkemizin evcil hayvan beslenme ürünlerinde yurtdışına olan bağımlılığını azaltıp kendi ulusal mama markalarını dünya pazarlarına taşıyarak Avrupa Birliği Ülkelerinde de örnek gösterilen bir firma olmayı öncelikli hedefi sayan şirketimiz, bu doğrultuda diğer yerli firmalarımızın önünü açacak ve gelişim hızına katkıda bulunacak çok önemli bir işletme konumundadır.

Tesisimiz, Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yapabilmesi için gerekli olan standartları sağlayan onaylı firmalar listesinde yer almaktadır.
Yüksek kalite unsurunun, satılan herhangi bir ürün için pazar gücünü etkileyen en önemli etmen olduğunun bilincinde olan firmamız üretiminde dünyaya ekstrüzyon teknolojisini getiren ve yaygınlaştıran firmalar ile işbirliğinde olup, tam otomatik olarak faaliyet gösteren üretim sisteminin verimliliğini sürekli yurtdışındaki merkezler ile yürüttüğü ortak çalışmalar ile kontrol altında tutmaktadır.

Lider Pet Food için üretim akışı insan gıdasına uygun nitelikteki hammadelerin titizlikle seçilmesi ile başlar.

Kurumsal videomuz için tıklayın.

ÜRETİM
Hammadde dört aşamalı (fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik, toksikolojik) kalite kontrol yöntemleri uygulandıktan sonra standartlara uygunluk gösteriyorsa üretime kabul edilir ve elektronik-bilgisayarlı sistemlerin kontrolünde otomatik olarak silolardan tartılarak mikro öğütme işlemi için özel değirmenlere alınır.

Öğütülen hammaddeler bu iş için özel tasarlanmış dev mikserler yardımıyla homojen bir yapıya ulaşana kadar özenle karıştırıldıktan sonra bu karışıma ön kondüsyonlayıcıda (preconditioner) buhar, su ve formülde bulunuyorsa sıvı hammaddeler (yağ ve taze hayvansal ürünler) ilave edilir.

Ekstruderde jelatinizasyonu tamamlanan mama özel olarak tasarlanmış zarlardan geçerek şekillenir ve ekstrüzyon işlemi tamamlanır.

Daha sonra ürün özel kurutucuda 100-150 °C'de fırınlanarak vakum yağ kaplama ünitesine alınır.

Burada vakum sayesinde yağın homojen olarak mama tanesinin tüm tabakalarına ulaşması sağlanarak mamanın son lezzetini verecek olan aroma uygulaması gerçekleştirilir.

Son olarak mama taneleri özel bir soğutma ünitesine alınıp, oda ısısına gelinceye kadar dinlendirilir ve tam otomatik paketleme ünitesinde, el değmeden yüksek dayanıklı ambalajlara doldurulur.BESLENME
Lider Pet Food olarak petlerimizin uzun ve kaliteli bir yaşama sahip olabilmesi için beslenmenin ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Tam ve dengeli beslenmenin pet sağlığı üzerine etkileri çok iyi bilinmekle birlikte hayvan türü, ırk, yaş ve bir takım fizyolojik durumlara göre beslenme ihtiyaçları değişiklik gösterebilmektedir. Bu bağlamda petlerin bu özel gereksinimlerine diyet ile cevap verilmesi hayati önem taşımaktadır. Lider Pet Food, ürün geliştirme ve Ar- Ge çalışmalarını Ülkemizin en üst düzey bilimsel kurumları, referans özelliği bulunan ulusal ve uluslararası laboratuvarlar ve araştırma merkezleri ile ortak yürütmekte, bu bağlamda üretilen ürünlerin sadece biyokimyasal, fiziksel, mikrobiyolojik ve toksikolojik özellikleri değil değerli pet dostlarımız için en önemli noktalardan biri olan “lezzetlilik” özelliğinin de en üst değerlere sahip olması sağlanmaktadır. Dünyada pet maması üreten çok az firmada eşine rastlanabilecek kalite kontrol protokolleri ve laboratuvarları sayesinde ürünlerimizdeki “üstün kalite” özelliğinin sürdürülebilirliği güvence altına alınmaktadır.

Lider Pet Food olarak günümüz modern pet beslenme konseptlerinde yer alan her yeniliği değil, bilimsel literatüre uygun pet sağlığı ve gelişimi üzerine en doğru ve kanıtlanmış yöntemleri kendine hedef alan beslenme modeli ile sizler ve sevimli dostlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.