En Ucuz Yavru Kedi Mamaları

Yavru Kedi Mamaları

Yavru kedilerin anne sütü ile beslenme süreleri yaklaşık olarak 6 ile 7 hafta arasında sürmektedir. Bu süre sona erdiğinde ve yavru kediler anne sütünden kesildiği andan itibaren yavru kedilere doğru bir beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır. 12 aya kadar olan süre genellikle kediler için yavruluk dönemi olarak değerlendirilir. Bu dönemde tercih edilecek olan mamalar kedinin organları ve fiziksel uzuvları için ihtiyaç duyduğu çok sayıda besini içerir. Yeterli ve düzenli olarak yavru maması ile kaliteli bir şekilde beslenen kediler, hem daha sağlıklı hem de daha enerjik olurlar. Bu da onların mutluluğunu etkiler.

Anne sütünden mamaya geçiş döneminde bağışıklığın düşmeden korunması için anne sütü kadar değerli bir yavru kedi maması kullanmak kedinin sağlıklı gelişimi için çok önemli. 4.aydan sonra ise artık yavru kedi mamasına geçiş yapabilirsiniz. Bu mamayı seçerken yetişkinliğinde ve ileriki yaşlarında da yemesini istediğiniz bir mamanın yavru formülünü tercih etmelisiniz. Örneğin kedinizin beslenmesine ilerisi için de tahılsız bir mama ile devam etmek istiyorsanız yavru kedi mamasını seçerken tercihinizi bunu dikkate alarak yapmalısınız. Sindirim sistemleri gelişimini bu süre içinde tamamlarken, beslenme alışkanlıkları ile damak zevkleri de bu dönemde şekilleniyor olacak. Yavru kedilerin bakımı ve beslenmesi yetişkin kedilere oranla daha zordur. Özellikle yeni sahiplenilmiş bir yavru kedinin bakımı yapılırken çok daha dikkatli olmak gerekir. Kuru mamayı seçerken son derece titiz davranmalısınız.

Kediler için tavsiye edilen gıdalar genellikle kuru mama olarak adlandırılan mama türüdür. Özellikle anne sütünden kesilmiş olan yavru kediler için kaliteli ve kuru mama tercih edilmesi yavru kediler için daha sağlıklı bir beslenme yöntemidir.

Yavru kedinizde mama değişikliklerinden kaçınmalısınız. Aksi halde kedinizde sindirim problemleri oluşabilir. Yavru kedi sahiplenince mutlaka aldığınız mamanın arkasında yazan ölçülere göre besleyiniz.

Yavru kedi mamalarının yapımında bol miktarda protein ve vitamin kullanılmalıdır. Kaliteli kuru mamalar yavru kedilerin daha dengeli ve sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlayacaktır.

Yavru kedinize masanızda kalan artık yemeklerden kesinlikle vermeyiniz. Çünkü bu gibi durumlarda daha sonrasında size yalvarmaya başlar veya masadan yemekleri çalmaya başlar.

Her üründe olduğu gibi kedi mamalarında da iyi ve kötü markalar bulunmaktadır. Ayrıca bazı firmalar kuru mama adı altında zararlı kedi maması üretimi yapmaktadır. Bu nedenle yavru kedi maması alırken alınacak marka hakkında bilgi alınmalıdır.

Bu dönemlerinde oldukça hızlı büyüyen ve gıdaya ihtiyaç duran yavru kedileri günde 4 ya da 5 öğün beslemek kedilerin daha hızlı büyümesini sağlayacaktır.

Yavru Kedi Maması Nasıl Hazırlanır?

  1. Bir et işleme fabrikasında etin yağı ve suyu, protein içeren kısımlarından ayrılır.
  2. Kurutulan proteinler daha sonra büyük parçalar halinde hayvan maması olarak fabrikalara gönderilir. Orada protein parçaları daha küçük parçalara ayrılır.
  3. Et ürünleri, düdüklü kazanda pişirilir. Akıcı bir kıvama gelinceye kadar öğütülür.
  4. Büyük karıştırıcılar; etin içine vitamin, soya fasulyesi, mısır unu, nişasta, tatlandırıcı ve başta su olmak üzere bazı sıvı maddeler eklenir.
  5. Karışımın yoğunlaşması için ısıtılır ve daha sonra kuru mama istenen şekli alması için kalıp çıkarma makinesinin içinden geçirilir.

Yavru kedinizi maması tavsiyelerinden birisi de mutlaka kaliteli mamalar kullanmanız. Yavru kedi mamaları fiyat olarak geniş skalaya sahiptir. Doğru olan kaliteli ve bütçenize uygun olanı seçmeniz olacaktır. Ucuz ve kalitesiz yavru kedi mamalarının içerisindeki besinler kedinizin sağlığına iyi gelmez ve büyüme çağında olan kedinizin gelecek yıllarda da sağlık problemleri yaşanmasına sebebiyet verir.

Yavru Kedi Kaç Öğün Beslenmeli?

Yavru kedilere uygun üretilmiş mamalarla, hızlı ve sağlıklı olarak büyüyebilmeleri için ilk 3 ay boyunca günde 4 öğün mama yemeleri önerilmektedir. 3 ayın sonunda yavru kedilere günde 3 öğün, 6 aylıktan sonra ise günde 2 öğün mama verilmesi en doğru hareket olacaktır. Yavru kedilerin beslenmelerinde yaşlarına göre özel olarak üretilen yavru kedi mamaları tercih edilmelidir.

Yavru Kedi Maması Alışverişi Nasıl Olmalı?

Yavru kedinize mama alırken kedinizin kilosu göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin 2 aylık bir yavru kedi günde 45-50 gr’dan fazla mama yiyemez. 15 kg yavru kedi maması alırsanız muhtemelen kediniz yetişkinlik evresine gelene kadar bu mama bitmez ve mama bayatlar.

Kediler mamalarının ve sularının taze olmasına çok özen gösterir. Yavru kedi maması önerilerimizden birisi de mamayı büyük ölçülerde almaktansa 5 kg’lik mamalar tercih etmenizi öneririz.

Yavru Kedi Mama Fiyatları

Dünyada ve ülkemizde kedi mamaları kedilerin yaş, ırk ve fizyolojik durumlarına göre değişen beslenme ihtiyaçlarının ayarlaması için birbirinden farklılıklar gösterir. Bu anlamda mamanın içinde yer alan besinlerin çeşitliliği ve kalitesi de değişiklik göstermektedir. Mamanın kalitesi ile ilgili değerlendirmelerin başında mamanın kedi tarafından istekle tüketilip tüketilmemesi, besin madde profili, içerdiği besinlerin hangi kaynaklardan elde edildiği gibi kriterler gelir. Sözü edilen tüm bu kriterler bir kedi mamasının kalitesine dolayısı ile de fiyatına etki eder. Fiyatı etkileyen unsurların tamamı mama ile mamanın kendisi ile de ilgili değildir. Örneğin mamanın üretildiği yer, lokasyon, mama fiyatını etkileyen önemli bir faktördür. Yurt dışında üretilen mamaların fiyatlarını etkileyen en önemli unsurlar mamanın üretildiği ülkedeki personel, hammadde tedariğindeki durum, nakliye ve üretimde kullanılan enerjinin maliyetleri ve ayrıca ürünün üretildiği ve satılacağı ülkede uygulanacak vergiler olarak sıralanabilir. Ülkemize giren ithal mamanın direkt son tüketici ile buluşmayacağı düşünülecek olursa bu fiyatların yüksek olmasına ürünün ülkede satışını üstlenen dağıtımcı firmasının ürün üzerine koyduğu kar ve ayrıca ürünün ülke içinde depolanma ve nakliyesi ile ilgili masraflar ilave olur. Ayrıca ithal mama markalarının kendi ürünleri için ürünün satış bedelini oluştururken koydukları marka bedeli (global markalarda ürünün fiyatının yaklaşık %20’sini bulabilmektedir) ve satıldığı ülkedeki döviz kurunun farklı olması da fiyata etki eden diğer faktörlerdendir. Dolayısı ile ithal mamaların yüksek fiyatlı olmasındaki en büyük faktör aslında mamanın kendisi yani kalitesi ile ilgili değil, mamanın ülkemize ve son tüketiciye gelene kadar olan maliyetleri ile ilgilidir. Ülkemizde üretilen yerli mama markalarının fiyatlarının daha ekonomik olması da aslında yerli ürünlerin kalitesinin daha düşük olmasından değil, bu giderlerin bir çoğunun yerli firmalarda gerçeklememesindendir.  

Ucuz Yavru Kedi Mamaları

Kedilerin gereksinimlerini sağlamak üzere üretilen tam ve dengeli hazırlanmış mamalar kendi içlerinde kalite ve fiyatları ile farklılık gösterebilmektedir. Kedi mamalarında da diğer ürünlerde olduğu gibi dönemsel olarak indirim ve kampanyalar yapılmaktadır. Bu indirimlerde ürünlerin fiyatı düşebilmekte veya ürünlerin fiyatı aynı kalarak mama miktarı arttırılarak kampanyalar yapılabilmektedir.

Yavru Kedi Mama Tavsiyesi

Yavru kediniz için mama tercihi yaparken önem vermeniz gereken konuların başında satın almayı planladığınız mama hakkında yapacağınız küçük çaplı bir araştırma gelmelidir. Bunun için de ihtiyaçlarını bildiğiniz kedinizin tercihlerini gereksinimleri ile ilişkili olarak öncelikli tutarak araştırmanızı başlatabilirsiniz. Kediniz için tercih edeceğiniz en iyi mama; en popüler, en yüksek fiyatlı veya markası en bilinen mama olmayabilir. Öncelikle kedinizin besin madde gereksinimleri ve özel tercihlerini düşünerek karar vermeniz doğrusudur. Kedinizin yavru olması, belli bir aromayı veya belli bir protein kaynağını tercih etme konusunda sizi daha rahat kılacaktır. Çünkü yavru kedilerde bu tercihler henüz fazla oturmamıştır. Ayrıca yavru kedinizin başta protein olmak üzere tüm besin madde ihtiyacının karşılanması ve mamanın istekle tüketilmesi son derece önemlidir. Bununla birlikte bazı hammaddelere olan alerjik hassasiyeti veya tüy uzunluğu mama tercihinizi yaparken etkili olabilir. Bu konuda yapılabilecek diğer adım mama ile ilgili olarak veteriner hekiminizin görüşünü almak olabilir. Bazen uzun yıllardır kedi besleyen kişilerden çeşitli kuru mama markalarını kullanmış oldukları için tavsiye almak faydalı olabilir. Tercihinizi yaparken internetteki kullanıcı yorumları veya bloglardaki yazılar her zaman doğruyu yansıtmayabilir, çünkü kedinize uygun mama tercihi yapmada doğru tek değildir, her kedinin beslenme alışkanlıkları, ihtiyaçları farklılık gösterebilir. Birisinin kedisini beslediğinde iyi sonuçlar aldığı mamayı sizin kediniz tüketmek istemeyebilir. İnternette bu konuda edindiğiniz bilginin doğruluğunu teyit edecek bir ek bir araştırma yapmanız gerekebilir zira günümüzde bilgi kirliliği veya taraflı blog yazarlığına ilişkin birçok olumsuz durum bulunmaktadır.

Yavru Kedi Mama Önerisi

Yavru kediniz için mama tercihi yaparken önem vermeniz gereken konuların başında satın almayı planladığınız mama hakkında yapacağınız küçük çaplı bir araştırma gelmelidir. Bunun için de ihtiyaçlarını bildiğiniz kedinizin tercihlerini gereksinimleri ile ilişkili olarak öncelikli tutarak araştırmanızı başlatabilirsiniz. Kediniz için tercih edeceğiniz en iyi mama; en popüler, en yüksek fiyatlı veya markası en bilinen mama olmayabilir. Öncelikle kedinizin besin madde gereksinimleri ve özel tercihlerini düşünerek karar vermeniz doğrusudur. Kedinizin yavru olması, belli bir aromayı veya belli bir protein kaynağını tercih etme konusunda sizi daha rahat kılacaktır. Çünkü yavru kedilerde bu tercihler henüz fazla oturmamıştır. Ayrıca yavru kedinizin başta protein olmak üzere tüm besin madde ihtiyacının karşılanması ve mamanın istekle tüketilmesi son derece önemlidir. Bununla birlikte bazı hammaddelere olan alerjik hassasiyeti veya tüy uzunluğu mama tercihinizi yaparken etkili olabilir. Bu konuda yapılabilecek diğer adım mama ile ilgili olarak veteriner hekiminizin görüşünü almak olabilir. Bazen uzun yıllardır kedi besleyen kişilerden çeşitli kuru mama markalarını kullanmış oldukları için tavsiye almak faydalı olabilir. Tercihinizi yaparken internetteki kullanıcı yorumları veya bloglardaki yazılar her zaman doğruyu yansıtmayabilir, çünkü kedinize uygun mama tercihi yapmada doğru tek değildir, her kedinin beslenme alışkanlıkları, ihtiyaçları farklılık gösterebilir. Birisinin kedisini beslediğinde iyi sonuçlar aldığı mamayı sizin kediniz tüketmek istemeyebilir. İnternette bu konuda edindiğiniz bilginin doğruluğunu teyit edecek bir ek bir araştırma yapmanız gerekebilir zira günümüzde bilgi kirliliği veya taraflı blog yazarlığına ilişkin birçok olumsuz durum bulunmaktadır.

Yavru Kedi Maması Yapımı

Kedi mamaları diğer hayvan türlerinin diyetlerinden farklı olarak ekstrüzyon yöntemi ile yapılır. Kedi maması üretiminde öncelikli olarak kedilerin beslenmesi ve beslenme gereksinimleri konusunda uzman veteriner hekimler kedinin gereksinimlerine, kaliteli hammadde tedariğinin yapılmasına ve piyasadaki diğer mamalar ile maliyetine uygun rasyon formülasyonlarını hazırlar. Bu formüle göre hammaddeler tedarik edilir ve kalite kontrol analizleri (fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve toksikolojik) yapılır. Kalite kontrolden olumlu geçen hammaddelerin bazıları silolarda bazıları ise özel saklama alanlarında hijyenik olarak üretime girene kadar bekletilir. Üretimde hammadde silolarından ve saklama alanlarından gelen içerikler büyük bir değirmende hem karıştırılır hem de parça büyüklükleri istenilen boyuta getirilir. Kedi mamalarında genel olarak hayvansal proteinler, tahıllar, özel amaçlı kullanılan hammaddeler (peynir altı suyu tozu, keçi boynuzu, bira mayası, mısır glüteni, buğday kepeği, aloe vera, yucca schidigera gibi) ve mamanın kalitesine göre fonksiyonel katkı maddeleri (prebiyotikler, probiyotikler, organik asitler ve bitkisel ekstraktlar gibi), vitaminler, mineraller ve tuz bulunur. İçerik daha sonra ekstruder adı verilen makinanın ön kondüsyonlama bölümüne gelir ve orada bir miktar buhar ve su muamele edilip basınç altında yarı hamur kıvamına getirilir. Burada ve ekstrüzyon tünelinde karışımın nişasta içeriği jelatinize olarak kıvamının artmasına ve hamur görünümünün oluşmasına yardımcı olur. İçerik buradan ekstruderin namlu adı verilen tünellerine basınç ve buhar ile girer ve namlunun ucunda bulunan başlık ve zarlardan dışarı çıkarak istenilen şekil ve boyutları sağlanır. Buradan çıkan yumuşak kıvamdaki tanecikler kurutucuya alınır ve yüksek sıcaklık ve ventilasyona tabi tutularak nemi kısa sürede düşürülür. Kurutmadan çıkan ara ürüne soğutulduktan sonra yağ ve aroma uygulaması yapılır ve ürünün miktarına göre ambalajlanarak tüketime hazır hale gelir.

Yavru Kedi Mama Hazırlaması

Kedi mamaları diğer hayvan türlerinin diyetlerinden farklı olarak ekstrüzyon yöntemi ile yapılır. Kedi maması üretiminde öncelikli olarak kedilerin beslenmesi ve beslenme gereksinimleri konusunda uzman veteriner hekimler kedinin gereksinimlerine, kaliteli hammadde tedariğinin yapılmasına ve piyasadaki diğer mamalar ile maliyetine uygun rasyon formülasyonlarını hazırlar. Bu formüle göre hammaddeler tedarik edilir ve kalite kontrol analizleri (fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve toksikolojik) yapılır. Kalite kontrolden olumlu geçen hammaddelerin bazıları silolarda bazıları ise özel saklama alanlarında hijyenik olarak üretime girene kadar bekletilir. Üretimde hammadde silolarından ve saklama alanlarından gelen içerikler büyük bir değirmende hem karıştırılır hem de parça büyüklükleri istenilen boyuta getirilir. Kedi mamalarında genel olarak hayvansal proteinler, tahıllar, özel amaçlı kullanılan hammaddeler (peynir altı suyu tozu, keçi boynuzu, bira mayası, mısır glüteni, buğday kepeği, aloe vera, yucca schidigera gibi) ve mamanın kalitesine göre fonksiyonel katkı maddeleri (prebiyotikler, probiyotikler, organik asitler ve bitkisel ekstraktlar gibi), vitaminler, mineraller ve tuz bulunur. İçerik daha sonra ekstruder adı verilen makinanın ön kondüsyonlama bölümüne gelir ve orada bir miktar buhar ve su muamele edilip basınç altında yarı hamur kıvamına getirilir. Burada ve ekstrüzyon tünelinde karışımın nişasta içeriği jelatinize olarak kıvamının artmasına ve hamur görünümünün oluşmasına yardımcı olur. İçerik buradan ekstruderin namlu adı verilen tünellerine basınç ve buhar ile girer ve namlunun ucunda bulunan başlık ve zarlardan dışarı çıkarak istenilen şekil ve boyutları sağlanır. Buradan çıkan yumuşak kıvamdaki tanecikler kurutucuya alınır ve yüksek sıcaklık ve ventilasyona tabi tutularak nemi kısa sürede düşürülür. Kurutmadan çıkan ara ürüne soğutulduktan sonra yağ ve aroma uygulaması yapılır ve ürünün miktarına göre ambalajlanarak tüketime hazır hale gelir.