Yaş köpek mamaları, et, et yan ürünleri, tahıllar ile aroma ve kıvam sağlayıcı maddeler ile hazırlanan köpek mamalarıdır. Konserve olarak satılmaktadır. Su miktarı daha fazla olan yaş mamalar, köpekler tarafından keyifle tüketilmektedir. Lezzet bakımından oldukça iyi olan bu mamalar, köpeklerin iştahını açar ve daha fazla yeme isteğini arttırabilir. Bu sebeple yaş mama kullanımı kontrollü ve ölçülü olmalıdır. Yaş mamalar daha çok ek gıda olarak kullanılabilmektedir. İştahı olmayan köpekler için diğer mamaları lezzetlendirmek için eklenebilir. Yaş mamalar, yumuşak gıdalar olduğu için ağız sağlığı bozulmuş ve dişleri eksik olan veya yavru olup mamaya yeni alıştırılan köpeklerde daha çok tercih edilmektedir. Su oranı daha fazla olduğu için su sevmeyen, yeterince su tüketmediği düşünülen köpekler için son derece faydalıdır. Yaş mamalar, kolay tüketildiği ve lezzetli olduğu için zor beğenen dostlarınız için ideal bir mamadır.

Yaş Köpek Maması Çeşitleri

Yaş köpek mamaları firmalar tarafından köpeğin ırkına, yaşına, boyutuna göre üretilmektedir. Köpeğinizin özel bir sağlık problemi var ise buna yönelik yaş mama tercih edebilirsiniz. Küçük ırk bir köpek besliyorsanız yaş köpek mama çeşitleri arasında kilosuna uygun mama seçimi yapabilirsiniz. Bazı ırk köpekler için özel olarak üretilmiş olan yaş maması almanız gereklidir.

Bunların dışına köpeğinizin kilosuna veya ırk ayrımı yapmadan da yaş mama alabilirsiniz.

Bir diğer yaş mama çeşidide yeni doğum yapmış olan köpeklere özeldir. Bu mamalar yeni doğum yapmış anneye kaybettiği enerjisini geri kazandırmak için oldukça faydalı mamalardır. Köpeğin hızlı toparlanmasını sağlar.

Köpeklerin sağlıklı tüylere sahip olması için ve daha fazla tüy dökmesini önlemek adına üretilen yaş mamalarda mevcuttur. Yaş köpek mamaları en fazla 3 gün buzdolabında kaldıktan sonra tüketilmesi gerekmektedir. Yaş köpek mamasını 24’lü, küçük kutularda fazla sayıda almanızda hem fiyat açısından hemde kullanım açısından daha faydalı olmaktadır.

Yaş Köpek Maması Önerisi

Köpeğiniz için yaş mama tercihi yaparken önem vermeniz gereken konuların başında satın almayı planladığınız mama hakkında yapacağınız küçük çaplı bir araştırma gelmelidir. Bunun için de yaş, ırk özelliklerini bildiğiniz köpeğinizin gereksinimlerini öncelikli tutarak araştırmanızı başlatabilirsiniz. Köpeğiniz için tercih edeceğiniz en iyi yaş mama; en popüler, en yüksek fiyatlı veya markası en bilinen mama olmayabilir. Öncelikle köpeğinizin besin madde gereksinimleri ve özel tercihlerini düşünerek karar vermeniz doğrusudur. Köpeğiniz yaş, ırk, kısırlaştırılma durumu, tüketim alışkanlığı (belli bir aromayı veya belli bir protein kaynağını tercih etme), hatta bazı hammaddelere olan alerjik hassasiyeti veya tüy uzunluğu bile mama tercihinizi yaparken etkili olabilir. Bu konuda yapılabilecek diğer adım mama ile ilgili olarak veteriner hekiminizin görüşünü almak olabilir. Bazen uzun yıllardır sizinle aynı ırkta köpek besleyen kişilerden çeşitli yaş mama markalarını kullanmışlarsa tavsiye almak faydalı olabilir. Tercihinizi yaparken internetteki kullanıcı yorumları veya bloglardaki yazılar her zaman doğruyu yansıtmayabilir, çünkü köpeğinize uygun mama tercihi yapmada doğru tek değildir, her köpeğin beslenme alışkanlıkları, ihtiyaçları farklılık gösterebilir. Birisinin köpeği beslediğinde iyi sonuçlar aldığı mamayı sizin köpeğiniz tüketmek istemeyebilir. İnternette bu konuda edindiğiniz bilginin doğruluğunu teyit edecek bir ek bir araştırma yapmanız gerekebilir zira günümüzde bilgi kirliliği veya taraflı blog yazarlığına ilişkin birçok olumsuz durum bulunmaktadır. Genel olarak köpeğiniz için yüksek kaliteli protein içeriğine sahip olan, hayvansal yağ kaynaklarına sahip, bağırsak sağlığı için yeterli lif  kapsayan doğru ambalajlanmış yaş mamaları tercih etmeniz doğru seçim olacaktır.

Yaş Mama Saklama Koşulları

Yaş mamalar çabuk oksitlenip bozulabilmektedir. Yaş mama paketi açıldıktan sonra bir ay içinde tüketilmesi en doğrudur. Yaş mamalar, hava almadan, rutubetsiz ve direkt güneş almayan yerlerde muhafaza edilmelidir. Kapalı paketler oda ısısında durabilir ama paket açıldıktan sonra mutlaka buzdolabında saklanmalıdır. Beslenme saatinden yarım saat önce buzdolabından çıkarılmalı ve ılık bir halde köpeğe verilmelidir. Kampanyaları takip edip toptan yaş köpek maması satın alarak uygun saklama koşullarında saklayıp tasarruf edebilirsiniz.

Yaş Köpek Maması Yapımı

Yaş mama, kuru mamaya göre çok daha farklı bir süreçte üretilmektedir. Genel olarak et yan ürünleri, sebzeler, tahıllar, mineraller ve yağlar, su ve jelleştirme maddeleri ile karıştırılır ve sonra püre haline getirmek için öğütülür. Sonra katı hale getirilmesi için bir buhar tünelinde kısmen pişirilir ve bıçaklar ile kesilerek ürünler küp haline getirilir. Böylece ürün gerçek bir et parçası gibi görünür ve etrafı sos veya jel ile doldurularak bir konserve ya da bir kaba yerleştirilir, sonra kabın ağzı kapatılarak, 2 saat kadar basınçlı bir pişiricide, sterilizasyonu sağlamak için pişirilir. Bu süreç koşullarından dolayı, besinsel olarak tamamen dengeli bir yaş mama üretmek çok zordur ve genelde günlük beslenmede bir ek besin ile takviye edilmesi gerekmektedir.​​​​​​

Dünyada ve ülkemizde köpek mamaları, köpeklerin yaş, ırk ve fizyolojik durumlarına göre değişen beslenme ihtiyaçlarının ayarlaması için birbirinden farklılıklar gösterir. Bu anlamda mamanın içinde yer alan besinlerin çeşitliliği ve kalitesi de değişiklik göstermektedir. Mamanın kalitesi ile ilgili değerlendirmelerin başında mamanın köpek tarafından istekle tüketilip tüketilmemesi, besin madde profili, içerdiği besinlerin hangi kaynaklardan elde edildiği gibi kriterler gelir. Sözü edilen tüm bu kriterler bir köpek mamasının kalitesine dolayısı ile de fiyatına etki eder. Fiyatı etkileyen unsurların tamamı mama ile mamanın kendisi ile de ilgili değildir. Örneğin mamanın üretildiği yer, lokasyon, mama fiyatını etkileyen önemli bir faktördür. Yurt dışında üretilen mamaların fiyatlarını etkileyen en önemli unsurlar mamanın üretildiği ülkedeki personel, hammadde tedariğindeki durum, nakliye ve üretimde kullanılan enerjinin maliyetleri ve ayrıca ürünün üretildiği ve satılacağı ülkede uygulanacak vergiler olarak sıralanabilir. Ülkemize giren ithal mamanın direkt son tüketici ile buluşmayacağı düşünülecek olursa bu fiyatların yüksek olmasına ürünün ülkede satışını üstlenen dağıtımcı firmasının ürün üzerine koyduğu kar ve ayrıca ürünün ülke içinde depolanma ve nakliyesi ile ilgili masraflar ilave olur. Ayrıca ithal mama markalarının kendi ürünleri için ürünün satış bedelini oluştururken koydukları marka bedeli (global markalarda ürünün fiyatının yaklaşık %20’sini bulabilmektedir) ve satıldığı ülkedeki döviz kurunun farklı olması da fiyata etki eden diğer faktörlerdendir. Dolayısı ile ithal mamaların yüksek fiyatlı olmasındaki en büyük faktör aslında mamanın kendisi yani kalitesi ile ilgili değil, mamanın ülkemize ve son tüketiciye gelene kadar olan maliyetleri ile ilgilidir. Ülkemizde üretilen yerli mama markalarının fiyatlarının daha ekonomik olması da aslında yerli ürünlerin kalitesinin daha düşük olmasından değil, bu giderlerin bir çoğunun yerli firmalarda gerçeklememesindendir.