40 Ürün Bulundu

Kuru köpek mamaları, farklı boy ve içerikleri ile köpek beslenmesinde en çok kullanılan mama türüdür. Konserve köpek mamasından daha uygun fiyatlı olduğu ve kullanım rahatlığı sağladığı için kuru köpek maması diğer mamalara göre daha çok ön plana çıkmıştır. Kuru mamanın üretim aşamasında preslemeden önce ve sonra mamaya değişik ilavelerin yapılabilmesi ve besin değerinin korunabilmesi, kuru mamayı evcil hayvan sahipleri tarafından daha tercih edilir kılmaktadır. Bunların dışında kuru mamalar birçok ırk ve boyuttaki köpek için özelleştirilmiş durumdadır. Kuru mamalar gün boyu kabında kalmaya karşı dayanıklı yapıdadır. Kuru mama ile köpeklerin sağlığı açısında protein ve yağ dengesi daha iyi sağlayabilmektedir. Köpeklerde diş ve diş eti sağlığını korumak adına kuru mamalar daha iyi sonuç vermektedir. Bu mamalar, köpek kullanımına sunulmadan önce defalarca testlerden ve denetimlerden geçmektedir. Köpeğinize kuru mama seçerken köpeğinizin ırkı, cinsiyeti, yaşı, günlük hareketliliği gibi faktörler dikkat edilmesi gereken durumlardır.

Dünyada ve ülkemizde köpek mamaları, köpeklerin yaş, ırk ve fizyolojik durumlarına göre değişen beslenme ihtiyaçlarının ayarlaması için birbirinden farklılıklar gösterir. Bu anlamda mamanın içinde yer alan besinlerin çeşitliliği ve kalitesi de değişiklik göstermektedir. Mamanın kalitesi ile ilgili değerlendirmelerin başında mamanın köpek tarafından istekle tüketilip tüketilmemesi, besin madde profili, içerdiği besinlerin hangi kaynaklardan elde edildiği gibi kriterler gelir. Sözü edilen tüm bu kriterler bir köpek mamasının kalitesine dolayısı ile de fiyatına etki eder. Fiyatı etkileyen unsurların tamamı mama ile mamanın kendisi ile de ilgili değildir. Örneğin mamanın üretildiği yer, lokasyon, mama fiyatını etkileyen önemli bir faktördür. Yurt dışında üretilen mamaların fiyatlarını etkileyen en önemli unsurlar mamanın üretildiği ülkedeki personel, hammadde tedariğindeki durum, nakliye ve üretimde kullanılan enerjinin maliyetleri ve ayrıca ürünün üretildiği ve satılacağı ülkede uygulanacak vergiler olarak sıralanabilir. Ülkemize giren ithal mamanın direkt son tüketici ile buluşmayacağı düşünülecek olursa bu fiyatların yüksek olmasına ürünün ülkede satışını üstlenen dağıtımcı firmasının ürün üzerine koyduğu kar ve ayrıca ürünün ülke içinde depolanma ve nakliyesi ile ilgili masraflar ilave olur. Ayrıca ithal mama markalarının kendi ürünleri için ürünün satış bedelini oluştururken koydukları marka bedeli (global markalarda ürünün fiyatının yaklaşık %20’sini bulabilmektedir) ve satıldığı ülkedeki döviz kurunun farklı olması da fiyata etki eden diğer faktörlerdendir. Dolayısı ile ithal mamaların yüksek fiyatlı olmasındaki en büyük faktör aslında mamanın kendisi yani kalitesi ile ilgili değil, mamanın ülkemize ve son tüketiciye gelene kadar olan maliyetleri ile ilgilidir. Ülkemizde üretilen yerli mama markalarının fiyatlarının daha ekonomik olması da aslında yerli ürünlerin kalitesinin daha düşük olmasından değil, bu giderlerin bir çoğunun yerli firmalarda gerçeklememesindendir.  

Köpeklerin gereksinimlerini sağlamak üzere üretilen tam ve dengeli hazırlanmış mamalar kendi içlerinde kalite ve fiyatları ile farklılık gösterebilmektedir. Kedi mamalarında da diğer ürünlerde olduğu gibi dönemsel olarak indirim ve kampanyalar yapılmaktadır. Bu indirimlerde ürünlerin fiyatı düşebilmekte veya ürünlerin fiyatı aynı kalarak mama miktarı arttırılarak kampanyalar yapılabilmektedir.

Köpekler Kuru Mamaya Nasıl Alıştırılır?

Petlerimizin uzun, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilmeleri için yaş ve fizyolojik dönemlerine uygun diyet ile beslenmeleri gerektiği herkes tarafından bilinir. Bu bağlamda yavru bir kedi veya köpeğin erişkin ve sonrasında geriatrik dönemlerinde, olası beslenme yetmezliklerinin giderilmesinde veya operasyon sonrası dinlenme dönemi gibi benzer birçok koşulda diyet değişikliği zorunlu hale gelmektedir. Bunların dışında bazen pet sahipleri kendilerinin veya petlerinin sıkıldığını düşünerek diyet değişikliği yapmayı tercih edebilirler. Veteriner hekimler bu noktada kritik kararı verecek son merci olmaları ile birlikte beklenen faydanın tam olarak etkilerinin görülebilmesi için asıl önemli olan kısım hayvan sahiplerine düşmektedir. Petinizi yeni diyete alıştırmak!

Petinizin diyetini değiştirmek, ister ticari ister evde hazırladığınız, isterse bir eksikliği kapatmak üzere katkı amaçlı kullanılanlar olsun hayvan sahiplerinde bu iş hep endişe yaratan veya kuşkulu olan bir durum gösterir. Burada hayvan sahiplerini bekleyen “Bu diyet değişikliğini yanlış mı yapıyorum? Köpeğim bundan dolayı hastalanır mı?” gibi sorulara “Yavru köpeğim bu yeni mamayı tüketmezse napacağım?” gibi sorular eşlik eder. Bu endişelerin hepsi tabi ki normaldir. Çünkü tercih edilecek olan diyet hem sizin için hem de petiniz için yenidir yeni bir içeriğe sahiptir. Aslında bu endişelerin olması genellikle iyidir, böylelikle petiniz için olumsuz etkili olabilecek büyük bir değişiklik yaşanmasına engel olmuş olursunuz, bununla birlikte bu endişelerin diyet değişikliğini yapmanıza engel olmaması da gerekir. Unutmayın ki siz diyet değişikliğini önerilen şekilde yapabilirseniz ve petiniz buna uyum sağlarsa bu durumdan iki taraf ta karlı çıkacaktır.

Değişikliğin Aşamalı Olarak Yapılması

Eğer köpeğiniz ticari mama tüketiyorsa değişikliğin aşamalı olarak yapılması doğru olacaktır. Köpeğiniz için bu değişikliğe yeni diyetten günlük bir yemek kaşığı, kediniz için bir tatlı kaşığı şeklinde başlayabilirsiniz. Petinizi mama tüketiminden sonra takip etmek, mide sorunları (huzursuzluk, iştah azalması ve kusma gibi) veya kötü kıvamlı kötü kokulu dışkılama sorunları yönünden değerlendirmek önemlidir. Bu değişiklikler petinizin mide bağırsak sağlığına ilişkin bir problemin belirtileri olabilir. Böyle durumlarda önerimiz petinize az miktarda yoğurt veya kefir verilmesi ve yeni verilen diyetin kademeli olarak azaltılması olacaktır. Yeni verilen diyetin kademeli olarak azaltılması önemlidir. Herşey normale döndüğünde tekrar yavaş yavaş yeni diyeti vermeye başlayabilirsiniz. Petinize midedeki sindirim faaliyetlerinin istenilen ölçüde oluşması ve bağırsak florasının yeni besin madde içeriğine adaptasyonu için yeterli süreyi verdiğinizden emin olmalısınız. Bu konudaki gelişmeleri veteriner hekiminizle paylaşmanız, değişikliği doğru ve etkin bir şekilde yapabilmeniz yerinde olacaktır.

Ev Yapımı Reçetelere Alıştırmak

Bazı pet sahipleri petlerini kuru mama ile beslerken evde hazırladıkları ev yapımı özel reçetelere geçiş yapmak ta isteyebilirler. Bu iş hem zahmetli, hem maliyetli, hem zaman alıcı, hem de bilgi birikimi gerektiren bir uygulamadır.

Petinizi ev yapımı bir diyete alıştırmak için hazırladığınız reçeteleri küçük kısımlar halinde tükettiği mamaya ekleyebilir eski diyeti kademeli olarak azaltırken, yeni olanı giderek arttırabilirsiniz. Alışma süresi bazen birkaç hafta sürerken bazen birkaç aya uzayabilir.

Yeni reçeteleri denerken veya yeni içerik eklerken tekrar bunu aşamalı olarak yapmayı unutmayınız. Toplamda sunduğunuz diyetler dört veya beş ana reçeteyi ve bunların birkaç varyasyonunu geçmemelidir. Böylelikle bu değişiklikler petinizin farklı hayvansal proteinleri ve bitkisel kaynakları almasına dolayısı ile rasyonda besin madde çeşitliliğine imkan sağlayacaktır.

Kuru Köpek Maması İçeriği

Köpek mamalarında genel olarak hayvansal proteinler, tahıllar, özel amaçlı kullanılan hammaddeler (peynir altı suyu tozu, keçi boynuzu, bira mayası, mısır glüteni, buğday kepeği, aloe vera, yucca schidigera gibi) ve mamanın kalitesine göre fonksiyonel katkı maddeleri (prebiyotikler, probiyotikler, organik asitler ve bitkisel ekstraktlar gibi), vitaminler, mineraller ve tuz bulunur.

Kuru Köpek Maması Nasıl Verilir?

Köpekler günlük tüketmeleri gereken miktardaki diyetlerini günde birkaç öğünde tüketirler. Köpeğinizin ağırlığına ve yaşına göre günlük ne kadar tüketmesi gerektiği mama ambalajının arkasındaki beslenme tablolarında yer almaktadır, bu miktarı günlük eşit öğünlere bölerek vermeniz doğrusudur. Bazı büyük ırk erişkin köpekler diyetlerini tek öğünde de tüketebilirler. Mamanın fazla verilmesi veya köpeğinizin çok öğünde tüketmek gibi davranışları özellikle sıcak havalarda taze içeriklerin veya yaş mamaların verilmesinde bozulma veya acılaşma gibi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu yönden kuru mamaların köpek beslenmesinde günlük öğünleri ayarlama ve köpeklerin beslenme alışkanlıklarına uyum sağlama açısından daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Köpekler konserve ürünleri de severek tüketir. Onun için kuru mamaya eşlik edecek şekilde veya kuru mama yerine besin madde içeriği gereksinimleri tam sağlama özelliğinde yaş mamalar da tercih edilebilir. Petlerimize evimizde gelişi güzel hazırlanmış besin madde içeriği, mikrobiyal ve toksikolojik özellikleri hakkında bilgimiz olmayan yiyecekler kesinlikle vermemeliyiz. Bu tür besleme köpeklerimizin gereksinimleri üstünde veya altında beslenmesine sebep olarak hastalanmalarına neden olabilir.