25 Ürün Bulundu

Ekonomik ve Ucuz Kedi Mamaları ve Fiyatları

Kedilerin ne ile beslendiği onun yaşam kalitesini, sağlığını ve ömür uzunluğunu direk etkileyen en önemli faktörlerden biridir.  Kedi mamaları kedilerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlanan besin türleridir. Doyurucu olmasını yanında vitamin ve benzeri ihtiyaçlarını karşılayan mamalar kedilere fayda sağlamak için özel üretilir. Kedinin ırkına, yaşına, kilosuna, cinsiyetine göre hazırlanan mamalar içeriğinde birçok farklı aroma ve besin değeri bulundurur.  Özellikle yavru ve genç kediler için üretilen mamalarda protein ve yağ oranı yüksektir. İçinde pek çok besin değeri bulunduran kedi mamaları, çeşitlerine ve kalitelerine göre değişkenlik göstermektedir. Kedi mamasının kaliteli olmasını sağlayan birden fazla özellik vardır. Mamanın kalitesi ile ilgili değerlendirmelerin başında mamanın kedi tarafından istekle tüketilip tüketilmemesi, besin madde profili, içerdiği besinlerin hangi kaynaklardan elde edildiği gibi kriterler gelir.  Sözü edilen tüm bu kriterler bir kedi mamasının kalitesine dolayısı ile de fiyatına etki eder. Ama bir mamanın pahalı olması o mamanın kaliteli olduğunu kesinlikle göstermemektedir. Pek çok kedi sahibi ekonomik kedi mamaları tercih ederken bazı kedi sahipleri kaliteli olduğunu varsayarak pahalı mamaları kullanmak istemektedir. Pahalı mamanın kaliteli olduğu söz konusu olamayacağı gibi ucuz mamanında kaliteli olduğunu söylemek her zaman mümkün olmamaktadır. Bu durum mamanın içinde yer alan besinlerin çeşitliliği ve kalitesi de değişiklik göstermektedir. İlk olarak kedinizin mamayı sevmesi önemli bir etkendir. Daha sonra kedinizin sağlığı için önemli olan mama içeriğindeki kullanılan hammadde ve besin kaynaklarıdır.

En Ucuz Kedi Maması

Kedilerin gereksinimlerini sağlamak üzere üretilen tam ve dengeli hazırlanmış mamalar kendi içlerinde kalite ve fiyatları ile farklılık gösterebilmektedir. Kedi mamalarında da diğer ürünlerde olduğu gibi dönemsel olarak indirim ve kampanyalar yapılmaktadır. Bu indirimlerde ürünlerin fiyatı düşebilmekte veya ürünlerin fiyatı aynı kalarak mama miktarı arttırılarak kampanyalar yapılabilmektedir. Bir mamanın fiyatına bakılmaksızın yapılması gereken içeriğinde bulunan hammaddelerin değerlendirilmesidir. Bu hammaddelerin kullanım sırasına göre çoktan aza sıralanması kanuni bir zorunluluktur. Fiyatı en düşük mamanın bile ambalajı üzerinde belirtilen açıklamaları sağlaması, kedinizin tüm beslenme gereksinimlerini içermesi gerekmektedir. Bu bağlamda diğer mamalardan farkı ise bu gereksinimleri sağlamada kullanılan hammaddelerin kaynağının ne olduğu ve kedinizin sağlığını korumak için gerekli olan fonksiyonel ilavelerin olmamasıdır.

Normal hayatımızda kendimiz için bir ürün seçimi yaparken nasıl titizlik ile araştırmalar yapıp kendimize uygun olanı seçiyorsak, kedimiz içinde mama seçimi yaparken o kadar titizlik içerisinde olmalıyız. Kediniz için en uygunu ararken mamaların kalitesine ve içerik bilgilerine dikkat ederek seçim yapmanız gerekir. Mama seçimi yaparken mamanın kedinizin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini içerip içermediğine karar vererek hareket etmelisiniz. Kedinizin yaşı, ırkı, kısırlaştırılmış olup olmaması, herhangi bir besin maddesine alerjik reaksiyon gösterip göstermediği, kedinizin yeme alışkanlığı gibi birçok faktör mama seçerken size yol gösterici olabilir. Tüm bu bahsedilenlere uygun mamayı belirledikten sonra seçim yaparken bir diğer faktör tabiki mamanın fiyatıdır. Fiyat sizin için önemliyse tüm araştırmalarınız sonucu kriterlerinize uygun mamayı birde fiyatları açısından değerlendirmelisiniz. Dönemsel indirimler ve kampalı mamaları takip ederek en uygun kedi mamasını satın alabilirsiniz.

Kedilerin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral gibi besin değerlerini karşılayan kedi mamaları fiyat ve kalite açısından farklılıklar gösterebilmektedir. Özellikle mamaların ithal veya yerli olması fiyat politikasını daha fazla etkileyen faktörlerden biridir. Yerli üretim olan mamaların daha uygun fiyatlı olması kalite bakımından düşük olduğunun değil, ülke içinde üretildiği için maliyetlerinin daha uygun olmasından kaynaklanmaktadır.  Tüm ürünlerde olduğu gibi kedi mamalarında da dönemsel kampanyalar ve indirimler yapılmaktadır. Kediniz için kullandığınız mamayı bu dönemler arasında takip ederseniz normal zamanda satın aldığınız fiyata oranla daha indirimli olarak alabilirsiniz. Kampanyalı kedi mamaları bulduğunuzda uygun fiyatına aldanıp stok yapmak isteyebilirsiniz. Ama unutmayınız ki bu durumda önemli olan kedinizin mamayı tüketim miktarıdır. Kedinizi uzun süre stokladığınız mamayla beslemek bazen sıkıntı oluşturabilir. Mamanın saklanma süresi uzadıkça ve saklama koşullarının uygun olmaması mamada tat ve koku değişikliklerine neden olabilir. Bu durumda da kediniz mamayı tüketmek istemeyecektir.