Evde beslenen petler için gerekli olabilecek oyuncak ve bakım aksesuarları

Sevimli dostunuz için oyuncak ve aksesuar seçimi
Kedi kumu, kedi tuvaleti ve kürek:
Piyasada çeşitli içeriğe sahip, kokulu veya kokusuz özelliklerde kedi kumları bulunmaktadır. Topaklanma özelliğine sahip doğal bentonit ve silikadan üretilmiş Proline® kedi kumlarını kullanabilirsiniz. Bu kedi kumunun nem ve koku tutma özelliği çok iyi olup topaklanma özelliği ile temizliği oldukça kolaydır; delikli bir kürekle topaklanan kısmı kolaylıkla alıp atabilirsiniz. Kedi tuvaletleri de çeşit çeşittir ancak özellikle yavru kediler için çok derin olmayan 10-20 cm kadar genişlikte bir kap yeterlidir.


Mama ve su kapları: En sağlıklısı paslanmaz çelikten yapılmış olanlarıdır. Bununla birlikte su ve mama kaplarının günlük temizliğine özen gösterilmezse kaplarda üreyen sağlığa zararlı mikroorganizmalar gerek çevreye gerekse petinize zarar verebilir. Düzenli, rutin temizliğine özen gösterebilecekseniz sert plastikten yapılan kaplarıda tercih edebilirsiniz.

Mama: Mama seçimi ve beslenmeye ilişkin öneriler ilerleyen bölümde yer alacaktır. Uygun mama tercihi yapılıp mama temin edildikten sonra petinize günlük olarak yiyebileceği porsiyonlar şeklinde veriniz. Mamayı taze kalmasını sağlayacak ve besin madde kayıplarını en aza indirgemede faydalı olacak varsa buzdolabı ortamında yoksa güneş ışığı görmeyen rutubetsiz ortamlarda ve eğer imkanınız varsa rutubet almayan özel saklama kaplarında saklayınız.  

Tırmalama tahtası: Kediniz mobilya ve diğer bazı eşyalarınızı tırmalayıp zarar verebilir. Bu, zaten onları evimizde beslemeye karar veriyorsak göze almamız gereken bir durumdur. Ancak bu içgüdüsel davranışını yapmasına imkan verecek ayrıca kedinizin stresini atıp egzersiz yapmasına katkı sağlayacak tırmalama tahtasının alınması yararlı olacaktır. Bu amaçla çiçeklerinizin zarar görmesini engellemek için kedi çimeni de temin edebilirisiniz.

Tarama fırçası: Kedi ve köpeğinize, fırçalanma alışkanlığını yavruyken kazandırmalı, onu haftada en az bir kere fırçalamalısınız. Fırçalama işlemi kedinizin hem çevresine daha az kıl dökmesini hemde onu fırçalarken masaj niteliğinde rahatlamasını sağlar. 

Kedi yatağı veya köpek kulübesi: Tamamen sizin zevkinize kalmış. Kediler bir mukavva kutuyu bile yatakları olarak sahiplenebilirler. Kediler, içine gömülebilecekleri, yumuşak, etrafı kapalı yerleri severler, bir mukavva kutuyu yan koyarak ve içine minder, battaniye, örtü yerleştirerek de bir kedi yatağına sahip olabilirsiniz. Yavru köpeğinizi mümkün olduğunca erken sürede kulübesiyle tanıştırın, mümkünse kulübesine her geldinizde “ev, yatak, kulübe” gibi komutlar kullanıp, ona kulübesinin yakınına yavru köpek maması koyarak yeni ortamına alışmasını sağlayın.

Taşıma kabı: Petinizi veterinere götürürken, seyahate giderken taşıma kabı kullanmak hem sizin için hem de onun için büyük rahatlık olacaktır.

Tasma ve künye: Petiniz dışarıya çıkacaksa mutlaka bir tasma edinmelidir. Tasmanın ucuna adının ve sizin iletişim bilgilerinizin yazılı olduğu bir künye asmalısınız. Hafif olanları tercih etmeli, tasmanın büyüklüğünü hayvanın boynunu ölçtükten sonra 5 cm ekleyerek belirlemelisiniz.

Oyuncak: Piyasada kedi ve köpeklerin oyalanıp hem fiziksel hem de ruhsal olarak rahatlayabileceği çok güzel oyuncaklar vardır. Bunlarda birkaç tane almanız, onu çok mutlu edecektir. Oyuncaklarını seçerken, özellikle yavru kedi ve köpekler için yutulmayacak, parçalanmayacak veya yırtılmacak türden olmasına, içeriğinde zehirli etki oluşturabilecek bir madde bulunmamasına özen gösterin. Bu oyuncakların birçoğunu biraz el beceriniz ve yaratıcılığınız varsa siz de yapabilirsiniz.