Köpek Yaralarına En Pratik Çözüm: Hindistancevizi Yağı

Etrafta hindistancevizi yağı ve köpek sağlığına olan faydaları hakkında birçok bilgi dolaşıyor. Fakat bunun ne kadarı doğrudur? Cevap oldukça fazla;

Köpek Yaralarına En Pratik Çözüm: Hindistancevizi Yağı

Köpek Yaralarına En Pratik Çözüm: Hindistancevizi Yağı

Etrafta hindistancevizi yağı ve köpek sağlığına olan faydaları hakkında birçok bilgi dolaşıyor. Fakat bunun ne kadarı doğrudur? Cevap oldukça fazla; Hindistan cevizi yağı, köpek arkadaşlarımızı sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için oldukça olağanüstü şeyler yapabilir. Ayrıca her yıl daha fazla bilimsel araştırma, hindistancevizi yağının farklı tıbbi faydalarını öğreniyor.

Tüylü dostlarımız için ilk yardım çantasını tutanlarımız için, hepimiz kitlerimize bir kavanoz hindistan cevizi yağı depolamalıyız. Yavrunuzla engebeli arazide yürüyüşün veya diğer benzer zorlu aktivitelerin tadını çıkaran aktif yavru ebeveynler ve yavrular için, gitmeden önce küçük bir hindistan cevizi yağı kabını paketlemek iyi bir fikirdir. Hafif aşınma, ped yaralanmaları ve kesikler, zorlu zeminde yürüyüş yaparken veya oyun oynarken gerçek risklerdir.

Hindistan cevizi yağı,pire istilaları , kulak enfeksiyonları ve dermatit semptomlarını azaltmada hem tropikal hem de oral bir tedavi olarak çalıştığını kanıtlamıştır . Ayrıca, düzenli olarak kullanılan hindistancevizi yağının kuru cildi azaltmaya, beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye ve sağlıklı GI sistemlerini desteklemeye yardımcı olma gibi teorik faydaları vardır.  

Bununla birlikte, hindistancevizi yağı kullanmanın en yararlı yollarından biri, küçük yaraları ve cilt enfeksiyonlarını iyileştirmektir.  

Hindistan Cevizi Yağı Köpeklerde Güvenli midir?

Tüm ev ilaçları göründükleri kadar güvenli değildir. Sevgi dolu köpek ebeveynleri olarak, kullandığımız ev ilaçlarının sadece çalışma değil, aynı zamanda köpeklerimiz için de güvenli olmasını sağlamak bizim sorumluluğumuzdur.  

İyi haber, hindistancevizi yağının köpeklerimize ilk yardım uygulamak için en güvenli ev ilaçlarından biri olmasıdır. Sadece birkaç faydası değil, hindistancevizi yağı da tropikal olarak veya yutulmuş olarak eşit derecede güvenilirdir.

Nadir olsa da, bazı köpekler hindistancevizi yağına alerjik bir reaksiyon yaşayabilir, bu nedenle köpeğinizi ilk birkaç kez uyguladıktan sonra izlemek önemlidir.

Ek olarak, pankreatit gibi gastrointestinal sorunlardan muzdarip veya kronik ishal çeken bazı köpekler, hassas bir sindirim sisteminde zor olabilen yağ olduğu için oral hindistan cevizi yağı dozlarında zorluk yaşayabilir.

Genel olarak, güvenli bir ev ilacıdır, ancak her şeyde olduğu gibi, köpeğinizin herhangi bir olumsuz reaksiyon yaşayıp yaşamayacağını bilinceye kadar dikkatli olunmalıdır.

Hindistan Cevizi Yağı Yaraları İyileştirmeye Nasıl Yardımcı Olur?

Yapılan araştırmalar, yaralarda hindistancevizi yağı kullanımının daha hızlı iyileşmeye yardımcı olabileceğini ve enfeksiyon riskini azaltabileceğini kanıtlamıştır. Hindistan cevizi yağının yaralanmalar için çok iyi çalışmasının üç ana nedeni vardır.

İlk olarak, hindistancevizi yağı bakteriyel, maya ve mantar enfeksiyonlarıyla savaşan ve bu enfeksiyonların ilk etapta gelişmesini önleyen çeşitli antiseptik özellikler içerir.  

Bu özelliklerden birine, yaygın olarak bir anti-parazitik, anti-viral ve antifungal olarak kullanılan laurik asit denir. Hindistan cevizi yağı, önemli miktarda,% 45-53 oranında laurik asit içerir, bu yüzden çok etkilidir.

İkincisi, hindistancevizi yağı aynı zamanda rahatsızlığı ve şişliği azaltarak yaranın daha iyi ve daha hızlı iyileşmesini sağlayan bir anti-enflamatuar görevi görür.  

Üçüncüsü, hindistancevizi yağı kollajen üretimini arttırır ve yaranın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Kollajen, cilt, kas ve kan damarlarında 5 bulunan önemli bir yapı taşıdır . Kollajen, yeni sağlıklı cildin büyümesini teşvik ettiği ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı olduğu için yara iyileşmesi için gereklidir.

Bu üç temel faktör, hindistancevizi yağının neden küçük yaralar için en iyi ev ilaçlarından biri olduğunu kanıtlar.

Küçük Yaraları İyileştirmek İçin Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Seçilir?

Piyasada geniş bir fiyat yelpazesi ile çeşitli hindistancevizi yağı seçenekleri bulunmaktadır. Ancak, Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi gibi sertifikalı araştırma merkezleri tarafından yayınlanan araştırmalarda testlerinde saf hindistancevizi yağı kullanılmaktadır. 

Ancak bir adım daha ileri gitmek, soğuk preslenmiş olarak listelenen bir yağı seçmek en iyisidir, çünkü sıcaklık kontrollü ortamlarda ekstraksiyon işlemi, hindistancevizi yağının bütünlüğünü korumaya yardımcı olur.  

Ve organik bir çeşit soğuk preslenmiş yağ seçerseniz, en saf türlerden birini satın aldığınızdan emin olursunuz. 

Hindistan Cevizi Yağı Ne Zaman Kullanılmalı?

Köpeğinizin veteriner bakımı gerektirmeyen küçük bir yaralanması varsa, örneğin:

 • Cilt sıyrıkları
 • Kesikler ve sıyrıklar
 • Çatlak pedler 
 • Küçük yaralar
 • Açık yağ kistleri
 • Küçük cilt enfeksiyonları
 • İltihaplı veya tahriş olmuş böcek ısırıkları

Hindistan Cevizi Yağı Mükemmel Bir Çözümdür

Daha da kötüleşmemesini ve profesyonel tıbbi bakım gerektirmemesini sağlamak için yaralanmaları izlemek hayati önem taşır.

Ek olarak, hindistancevizi yağı, köpeğinizin pedleri için mükemmel bir önleyici tedavidir, çünkü pedlerini iyi beslenmiş ve esnek tutmaya yardımcı olabilir, çatlak veya aşınma riskini azaltır.

Ayrıca, köpeğiniz dermatitten muzdaripse ve cilt enfeksiyonlarına eğilimliyse, hindistancevizi yağı cildi nemlendirmeye yardımcı olabilir. Ek olarak, kabarcıklar ve pullu cildi ortadan kaldırmanın yanı sıra maya ve mantar enfeksiyonları riskini azaltır. 

Hindistan cevizi yağının  kullanılmaması gereken durumlar:

 • Kontrol edilemeyen kanama olması
 • Yarada renksiz veya kötü kokulu akıntı gibi ciddi enfeksiyon belirtileri olması
 • Bir delinme veya başka bir derin yara olması
 • Dikiş gerektiren bir yara olması

Daha ciddi bir yaralanma durumunda ve bir veterinerden uzaksanız, ilk yardımı uygulamadan önce yaranın nasıl tedavi edileceğini görmek için veterinerinizle iletişime geçmeniz en iyisidir.

Küçük Yaralar İçin Neden Hindistan Cevizi Yağı Kullanmalısınız?

Çeşitli iyileştirici faydalara ek olarak, hindistancevizi yağı çok zararsız bir üründür. Yutulması halinde zararlı herhangi bir yan etkiye neden olmayacağı gibi doğal bir ev ilacıdır. 

Buna ek olarak, hindistancevizi yağı yüksek oranda orta zincirli trigliserit içeriğine sahip olduğundan, daha kararlıdır ve herhangi bir ev ilk yardım kiti için ideal olan daha uzun bir raf ömrüne sahiptir. 

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Uygulanır?

İlk olarak, etkilenen alandaki herhangi bir birikintinin yarasını durulayıp temizlemeniz gerekmektedir.

Yarayı durulamak için sadece temiz soğuk su kullanmalı, sürtünme alkolü veya hidrojen peroksit kullanmamalısınız.   

Davis Bölge Tıp Merkezi'ne göre, hem sürtünme alkolü hem de hidrojen peroksit sağlıklı cilt hücrelerini yok edebilir ve iyileşme sürecini engelleyebilir. Hindistan cevizi yağı kullandığınız için ek bir antiseptik kullanmaya gerek yoktur.

Alanı iyice duruladıktan sonra, yarayı temiz, kuru bir havluyla hafifçe kurulayın. Son zamanlarda temizlenen yaraya tahrişe veya lif girmesine neden olabileceğinden, alanı havluyla silmekten veya ovalamaktan kaçının.

Daha sonra, bölgeye ince bir hindistan cevizi yağı tabakası uygulamak için eldivenli bir el kullanmak isteyeceksiniz. Lifleri geride bırakabileceğinden, pamuklu bir top kullanmasanız daha iyi olur.

Konuma bağlı olarak, köpeğinizi uyguladıktan sonra dikkatini dağıtmanız gerekebilir, böylece yağı yalamazlar. Yavru yarayı yalarsa, sadece hindistancevizi yağını çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda yaralanmayı da şiddetlendirir.

Köpek Yaralarında Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı

Köpeğinizin tıbbi bakıma ihtiyacı olup olmadığından emin değilseniz, herhangi bir ev ilacı denemeden önce veterinerinize danışın. Bununla birlikte, köpeğinizin küçük bir kesimi veya kazıma varsa, hindistancevizi yağı kullanmak kanıtlanmış ve güvenli bir tedavi seçeneğidir.