Annesiz Yavru Kedi Bakımı

Yavru kedinin annesinden ayrılması için en ideal zaman dilimi 8 haftalık olduğu zamandır. Anne sütü, yavru kedi gelişimi için hayati önem taşır.

Annesiz Yavru Kedi Bakımı

Yavru kedinin annesinden ayrılması için en ideal zaman dilimi 8 haftalık olduğu zamandır. Anne sütü, yavru kedi gelişimi için hayati önem taşır. Aynı zamanda anne sütü, onu ilk haftalarda çeşitli hastalıklardan koruyacak antikorları içerir. Bu nedenle kedi bakımı için erken dönemde onu annesinden ayırmak kedinin hastalıklara karşı daha savunmasız kalmasına neden olabiliyor. Ama bazı durumlarda anne kedinin öldüğü, yavrularını reddettiği ve hastalandığı durumlarda yavru kedi bakımını üstlenmeniz gerekebilir. Kedi beslenmesi dikkat edilmesi gereken bir konudur.

 Yavru Kedi Bakımı

 Yavru kedi bakımı kedi, 4 haftalıktan büyükse daha kolaydır. Daha küçük yavrular için mutlaka en kısa süre içinde sütanne bulmanız gerekir. Eğer yavru kedinize sütanne bulamamışsanız kedi beslenmesi konusunda tüm sorumluluk size kalacaktır. Annesiz bir yavru kedi bulduğunuz zaman onun için ilk yapmanız gereken şey onu üşümekten kurtarmaktır. Yavru kediler, 5 haftalık olana kadar kendi vücut ısılarını koruyamazlar. Bu nedenle onu giysilerinizin içine ve sizin vücut ısınızı alabileceği şekilde koyarak koruyabilirsiniz. Kedi beslenmesi çok önemli bir konudur. Onun için evinizin sakin bir köşesinde çok fazla hava akımı olmayan bir yerde kedi bakımı için sıcak bir yer hazırlayabilirsiniz.

 Kedi Beslemenin Püf Noktaları

 Annesiz bir kedi beslenmesi oldukça zordur. Yavru kedi için orta büyüklükte bir karton kutunun içine temiz kumaş sererek ona yumuşak ve güzel bir alan oluşturabilirsiniz. Fakat bu alanı oluştururken naylon ve muşamba gibi malzemeler kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Evinizde bir sıcak su torbası varsa içine kaynar olmayan bir suyu koyarak üstüne havlu sararak kedinizin evine yerleştirmeniz gerekir. Kedi bakımı yaparken onun sağlığını ve konforunu sağlamak oldukça önemlidir. Kutunun yanına elektrikli battaniye ya da sıcak suyu sızdıran şişe gibi ürünler koymamaya dikkat etmeniz gerekir.

 Kedi Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Yavru kedi kendi beslenemeyecek kadar küçükse beslenmesini biberon ile anne sütünün yerine geçebilecek bir ürünle yapmanız gerekir. Kedi beslenmesi hazırlarken mamayı küçük miktarlarda tek seferde yiyebileceği şekilde hazırlamanız gerekir. Kedi bakımı konusunda titiz davranmalı ve kedinize vereceğiniz mamanın ne çok soğuk ne çok sıcak olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor.