Kediler Neden Kusar?

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de kusma durumu görülebilir. Kedilerde kusma görülmesi oldukça normal bir olaydır. Bir kedi kendisini temizlemek için yalandığında, yuttuğu tüyleri çıkartmak için kusabilir.

Kediler Neden Kusar?

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de kusma durumu görülebilir. Kedilerde kusma görülmesi oldukça normal bir olaydır. Bir kedi kendisini temizlemek için yalandığında, yuttuğu tüyleri çıkartmak için kusabilir.

Ancak kedilerde kusma durumunun normal olup olmadığını anlamak için kedinizi yakından takip etmeniz gerekmektedir. Kediniz sürekli olarak kusuyorsa ve bu durum normal değilse üzerine düşülmesi gerekir.

Kedilerde Kusma Türleri

  1. Akut Kusma: Kediler zaman zaman tüy yumağı kusabilir. Bu durum oldukça normal ve olağandır. Ancak bu kusma durumunun sağlıklı olarak gerçekleşmesi için mide maltı, bu etkilerin vücuttan atılmasını sağlar. Bu duruma akut kusması adı verilir.
  2. Aralıklı Kusma: Eğer kediniz aralıklı olarak kusuyorsa durum daha ciddi olabilir. Tümör, ülser gibi ciddi hastalıklar sonucunda kedilerde aralıklı kusma görülebilir. Bunun haricinde bir yiyeceğe alerjisi olduğu için aralıklı olarak kusabilir. Eğer kediniz 3-4 gün boyunca aralıklı olarak kusmaya devam ederse en kısa sürede veterinerinize başvurmanız gerekecektir.
  3. Kan Kusma: Kedilerin kusmasının içerisinde kan bulunuyorsa; ince bağırsak ülseri, tümör, yabancı madde alınması, zehirlenme gibi durumlar söz konusu olabilir. Eğer kanlı kusma görürseniz doğrudan veterinerinize danışmanız en doğru karar olacaktır.
  4. Projektil Kusma: Eğer kedinizin tükettiği bir yiyecek midesini rahatsız ettiyse projektil kusma yaşanabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında veterinere gidilmelidir.

Kusma Sebepleri

Tüy Yumakları

Kedilerde kusmanın en temel sebebi tüy toplarıdır. Kediler kendilerini temizlemek için yaladıklarında vücutlarındaki tüyler ağzına girer. Kedilerde tükürme fonksiyonu olmadığı için bu tüyler karnında birikir.

Hızlı Yemek Tüketimi

Kedilerde kusma durumuna yol açan önemli detaylardan bir tanesi de hızlı yemek tüketilmesidir. Bazı kediler olması gerekenden çok daha hızlı yemek yemektedir. Buna bağlı olarak da kusabilir.

 

Mama Değişimi

Kedinizin mamasını sürekli olarak değiştiriyorsanız midesinde sorunlar ortaya çıkabilir. Aynı şekilde kuru mamadan yaş mamaya geçmek de kusmaya yol açabilir. Böyle bir durumda eski mamasına dönerek kusma durumu incelenmelidir.

Yabancı Besin Tüketimi

Eğer kediniz siz farkında olmadan yabancı bir besin veya alerjik reaksiyon gösterecek bir madde tükettiyse kusma görülebilir.

Kedi Parazitleri

Kedilerde kusmaya yol açan bir diğer unsur ise kedinizin sindirim sisteminde yer alan parazitlerdir. Eğer kediniz kusuyorsa ve dışkısında parazit/solucan görüyorsanız muhtemelen kusmasının sebebi budur.

Mide Tıkanması

Bazen kediler yabancı cisimler yutabilir. Örneğin kağıt, plastik veya herhangi bir yabancı madde yuttuklarında sindirim sistemi doğru çalışmayacaktır. Bunun sonucunda da kusma görülebilir.

Hormonal Sorunlar

Kedilerde kusmanın diğer bir durumu ise hormonal ve metobolik hastalıklardır. Bunlar; Tiroit bezlerinin fazla çalışması, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, diyabet ve stres durumlardır.

Enfeksiyonel Hastalıklar

Eğer kedinizde enfeksiyon hastalıkları, bağırsak düğümlenmesi ve kabızlık gibi durumlar yaşanıyorsa kusma durumu görülebilir.

Psikolojik Durumlar

Kediler psikolojik olarak zor bir durumun içerisine dahil olduğunda kusma eylemi görülebilir. Fobiler, endişe, kaygı hormonal sorunlar kedinizin kusmasına sebep olabilir.