facebook

Bizlerin Çok Sık Tükettiği Fakat Kediniz İçin Zararlı Olan Bazı Yiyecekler

Patili dostlarımız, genellikle sizler ne yerse onu yemek isterler. Bunu başarabilmek için miyavlar, bağırır, zıplar.

Bizlerin Çok Sık Tükettiği Fakat Kediniz İçin Zararlı Olan Bazı Yiyecekler

Patili dostlarımız, genellikle sizler ne yerse onu yemek isterler. Bunu başarabilmek için miyavlar, bağırır, zıplar. Bizler de onun bu davranışa karşı üzülür ve yediğimizi kedimiz ile paylaşırız. Fakat bu patili dostunuza karşı doğru bir hareket mi?
Birçok kedinin bizlerin sıklıkla tükettiği bazı yiyeceklere alerjisi var. İşte o yiyeceklerden bazıları:

Süt ve Süt Ürünleri
Çoğu yetişkin kedinin laktoza karşı alerjisi vardır. Her ne kadar süt ve süt ürünlerinden hoşlansalar da mideleri için oldukça zararlı bir durum yaratabilir. Süt ve süt ürünleri kedinizde kusmanın yanı sıra ishale de yol açabilir.

Çikolata ve Şeker
Çikolatanın içinde bulundurduğu kafein ve theobromine, patili dostunuz için zararlıdır. Bu iki maddeyi insanlar bedeninde kolayca sindirilebilir, fakat kediniz için aynı senaryo geçerli değildir. Patili dostunuz için etkisi yapan bu maddeler, karaciğer yetmezliğine neden olur. Şeker ise kedinizin zehirlenmesine yol açabilir. Bu yüzden şeker de yasaklı maddeler arasında.

Çiğ Et ve Balık
Bu besinler çok miktarda antibiyotiğe duyarsız bakteri içerir. Aşırı yağ sebebiyle de sevimli dostunuzun pankreasında hastalıklara yol açar.

Çiğ Yumurta
Çiğ yumurta, kedinizin bağırsaklarını hasta edebilecek bakteriler içerir. Ek olarak çiğ yumurtada bulunan protein, patili dostunuz tarafından sindirilemez. Eğer kedinize yumurta vermeyi planlıyorsanız, pişirin ve mamasıyla birlikte karıştırın.

Soğan ve Sarımsak
Soğan ve sarımsak kedinizde hemolitik anemiye ve kırmızı kan hücrelerinin azalmasına yol açar. Bir başka neden ise, kedinizde nefes darlığı, ağrı ve renksiz idrara sebep olur.

Yaş ve Kuru Üzüm
Yaş ve kuru üzüm, sevimli dostunuzda böbrek yetmezliğine ve böbreklerde çeşitli hastalıklara yol açabilir.

Fındık
Fındık, kedinizin fazla kilo almasına neden olabilir. İçeriğinde ki protein ve yağlar nedeniyle kediniz tarafından sindirilmesi zordur. Ayrıca içeriğindeki yağlar da patili dostunuzun kusmasına neden olur.

Mantar
Kültür mantarı kedinize zarar vermese de bazı mantar türleri bizler için zararlı olduğu gibi kediler için ciddi sonuçlar doğurabilir. Bir mantar türünün yemek için uygun olup olmadığını kontrol etmeniz hem sizin için hem de kediniz için iyi bir seçenektir.