Kediler Birbirine Nasıl Alışır?

Kediler doğaları gereği yalnızlığı ve başına buyrukluğu seven canlılardır. Belki anlaşamayan iki kediniz var ya da kedinize bir arkadaş sahiplenmek istiyorsunuz.

Kediler Birbirine Nasıl Alışır?

Kediler doğaları gereği yalnızlığı ve başına buyrukluğu seven canlılardır. Belki anlaşamayan iki kediniz var ya da kedinize bir arkadaş sahiplenmek istiyorsunuz. Kedilerin asi oluşu sebebiyle bu konu biraz zorlaşabiliyor. Bir arkadaş sahiplenmeyi düşünüyorsanız eğer anlaşırlar mı diye sorgulamanız çok normal. Kedileri birbirine alıştırmak sabır, eğitim ve zaman isteyen bir süreç olmakla birlikte her kedi sahibinin özenle ele alması gereken bir dönemdir. Ancak bu adaptasyon sürecini belli adımları takip ederek kolaylıkla atlatabilirsiniz.

  • Doğru Biçimde Tanıştırmak

Yeni kediyi, diğer kedi onun kokusunu kapıdan alabilsin diye başka bir odada tutun. Eğer boş bir odanız yoksa banyoyu kullanabilirsiniz. Eski kediniz uyurken yeni kedinin üzerinde kokusu olan bir şeyi vererek uyumasını sağlayın. Bu koku bir aracı görevi görerek eski kediniz için nazik bir tanışma elçisi olacaktır. İlk zamanlarda yatağında başka bir kedinin kokusu olması onu endişelendirebilir; ancak zamanla bu kokuya alışacak ve onu benimseyecektir.

Kedilerini birbiriyle doğru bir biçimde tanıştırmak için onları fiziksel olarak bir araya getirmeden önce birbirlerine gözlemlemelerine izin vermeniz gerekir. Bunu yapmak için yeni kediyi kedi çantasına koyabilir, ardından da eski kedinizi koklayabilmesi ve gözlem yapabilmesi için kafesin yanına yaklaştırabilirsiniz

  • Her İki Kedi İçin de Bir Yaşam Alanı Oluşturmak

Her iki kedi için de ayrı mama kapları, ayrı su kapları, ayrı kum ve ayrı kedi yatağı ayarlamanız gerekmektedir. Bu şekilde birbirleri ile rekabet içerisinde olmazlar ve ortak bir objeyi kullanmak zorunda kaldıkları zaman strese girmezler.

Mama yiyecekleri zaman kedilerinizi yan yana mama kaplarında beslemek yerine farklı odalarda ya da odanın uzak yerlerinde besleyin. Bu şekilde yaşayabilecekleri tüm stresi azaltmış olursunuz.

  • Oluşabilecek Sorunlara Hazırlıklı Olmak

Olur da kedileriniz durup dururken birbirleri ile kavga etmeye başlarlarsa el çırpma ya da su fışkırtma yöntemine başvurun. Caydırıcı yöntemler kullanarak onları kavgaya alıştırmamaya özen gösterin.

Eğer ciddi düzeyde gerginlik ve stres ortamı ile karşılaşırsanız mutlaka veterineriniz ile bu konuyu görüşün.