facebook

Kedi Türleri ve Cinsleri Nelerdir?

Dünya üzerinde yüzlerce farklı kedi ırkı bulunmaktadır. Saf ırkların yanında sonradan çiftleştirme yoluyla oluşturulmuş kedi türleri de bulunmaktadır.

Kedi Türleri ve Cinsleri Nelerdir?

Kedi Türleri ve Cinsleri Nelerdir?
Dünya üzerinde yüzlerce farklı kedi ırkı bulunmaktadır. Saf ırkların yanında sonradan çiftleştirme yoluyla oluşturulmuş kedi türleri de bulunmaktadır. İki tür arasındaki temel fark, saf ırklarda insan etkisi ile sonradan üretilen ırklara göre daha az genetik rahatsızlıklara rastlanmasıdır. Kedi türlerinin her birinin karakter ve fiziksel olarak farklılıklar göstermesidir. Beslenme alışkanlıkları ve düzenli veteriner hekim kontrolleri dikkate alındığında kedilerin ömrü değişebilmektedir.

Literatüre geçmiş ve en sık rastlanan kedi türleri ise kısaca şöyledir; Mavi Rus Kedisi, Fars Kedisi, Siyam Kedisi, Scottish Fold, Brittish Shorthair, Maine Coon, Ragdoll Kedisi, Habeş Kedisi, Norveç Orman Kedisi, Sfenks Kedisi, Munchkin, Ankara Kedisi, Birman Kedisi, Bengal Kedisi, Amerikan Shorthair, Sibirya Kedisi, Himalayan Kedisi, American Curl, Chartreux, Bombay Kedisi, Mısır Mausu, Savannah, Manks Kedisi, Exotic Shorthair, Balinese, Cornish Rex, Ragamuffin, Devon Rex, Ocicat, Sngapura, Toyger, Oriental Shorthair, Nebelung, Korat, Laperm, American Wirehair, Van Kedisi, Tonkinese, Somali Kedisi, Havana Kedisi, Selkirk Rex, Japon Kıvrık Kuyruk, Karayak, İran Kedisi, Amerikan Bobtail, Javanese, Khao Manee, Napoleon Cat, Chinchilla, Peterbald, Chausie ve Avrupalı Burmese’dir.