facebook

Köpeklerde Obezite

Obezite vücuttaki yağlanma oranının aşırı düzeye gelmesi ile birlikte oluşan bir beslenme rahatsızlığı olarak tanımlanmaktadır.

Köpeklerde Obezite

Obezite vücuttaki yağlanma oranının aşırı düzeye gelmesi ile birlikte oluşan bir beslenme rahatsızlığı olarak tanımlanmaktadır. Egzersiz imkanı olmayan, aşırı beslenen, kilo almaya müsait yapısı olan köpeklerde obezite her zaman bir risktir. Köpeklerde obezite, yaşam süresinin azalması gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Yağın artışı ile birlikte başta kemikler ve eklemler olmak üzere sindirim sistemi ve akciğer gibi yaşamsal değeri yüksek organlarda tehlike altına girmektedir.

Obezite, her yaştan köpekte görülebilir bir durumdur. Ancak daha çok orta yaş ve üstü köpeklerde görülür. 5-10 yaş arası köpeklerde obezite yaşanması riski daha yüksektir. Sadece iç mekanda yaşamını devam ettiren ve kısırlaştırılmış köpeklerde obezite riski daha yüksektir.

Köpekte Obezite Belirtileri Nelerdir?

 

  • Kilo alımı
  • Aşırı yağlanma
  • Egzersiz yapamama, spor yapma isteği olmama
  • İdeal kilodan uzak bir vücut analiz puanı

Köpeklerde Obezite Nedenleri Nelerdir?

Obezite oluşumunun birden fazla sebebi olabilir. En yaygın hali ile enerji alımı ve tüketimi arasındaki dengesizlik, obezitenin oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Köpeğiniz harcadığından daha fazla kalori tüketimi gerçekleştiriyor ise obezite yolunda ilk adımlarını atıyor demektir. Köpeklerin yaş alması ile beraber obezite hastalığıda baş göstermeye başlar. Köpeklerin yaşlandıkça hareket etme kabiliyeti azalmaktadır. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları, yüksek kalorili yiyecek tüketimi, sürekli değişen bir rejim ve ödül mamalarının aşırı kullanımı da obeziteye yol açabilen bir durumdur.

Köpeklerde Obezite Nasıl Tedavi Edilir?

Obezite tedavisi en temel hali ile köpekte zayıflama sürecine girilmesine ve bu zayıflama sürecinin uzun vadeli bir plana yayılmasına odaklanılır. Bu süreç, kalori alımını azaltarak ve egzersiz süresini artırarak başlatılır. Veterineriniz, köpeğinizin yemek yeme alışkanlıklarını terbiye etmek ve değiştirmek adına size uymanız gereken bir diyet planı sunacaktır.

Protein ve lif kaynağı bakımından zengin, yağ bakımından ise düşük olan rejim programları, obezite ile tedavide tipik olarak en çok tercih edilen diyet çeşitlerindendir. Protein metabolizmanın ihtiyaç duyduğu stimülasyonu desteklerken aynı zamanda yüksek oranda tokluk hissi yaratma konusunda başarılıdır. Lifler ise her ne kadar az enerji sağlıyor olsa da özellikle sindirim sisteminin düzenlenmesine ve daha efektif çalışmasına yardımcı olur.

Bu noktada köpeğinizin gerçekleştirdiği fiziksel aktiviteleri de arttırmak oldukça önemlidir. Başarılı bir obezite tedavisi için köpeğinizle tasmalı bir şekilde günde en az iki kere olmak üzere 15 dakikalık yürüyüşler gerçekleştirmeli ve “getirme” oyunlarına yoğunlaşılabilir.