facebook

Köpeklerde Hiperaktiflik, Aşırı Hareketlilik

Köpeklerin hareketliliği, hiperaktifliği bilinen bir gerçek. İstatistiklere göre her geçen gün hiperaktif köpeklerin oranı artıyor.

Köpeklerde Hiperaktiflik, Aşırı Hareketlilik

Köpeklerin hareketliliği, hiperaktifliği bilinen bir gerçek. İstatistiklere göre her geçen gün hiperaktif köpeklerin oranı artıyor. Bu hareketliliğin kesin bir sebebi bulunmamakla beraber uzmanlar bu sorunun en önemli kaynağının beslenme düzeni ve çevresel faktörler olduğunu söylüyor.

Aşırı hareketlilik ya da hiperaktiflik aslında köpekler için normal bir durum. Hareketliliğin sebepleri egzersiz azlığı ve doğuştan gelen enerjik yapıları. Diğer taraftan hareketliliğin problem oluşturan kısmının sebepleri daha başka.

Köpeklerde Aşırı Hareketlilik Semptomları

Köpeklerde gerçek hiperaktiflik tıbbi bir problemdir. Eğer köpeğinizin aşağıdaki gibi semptomları varsa gerçekten tıbbi bir sorun ile karşı karşıyasınız demektir. Hemen veteriner hekiminize başvurmanızda fayda var.

  • Huzursuzluk Huysuzluk
  • Nefes alıp vermede sıklaşma
  • Odağını bulamayan göz bebekleri
  • Kendi kuyruğunu kovalamak, daireler çizerek koşmalar
  • Durmadan hareket etme ihtiyacı hissi
  • Hummalı ve anormal davranışlar

Köpeklerde Fazla Hareketliliğin Sebebi Nedir?

Köpeğiniz yukarıda bahsedilen semptomları göstermeyip sadece aşırı hareket ediyorsa aşağıdaki sebepler de hareketlilik nedeni olabilir.

  • Egzersiz: Köpeğiniz yeterince egzersiz yapmıyor olabilir. Günlük düzenli ve etkili egzersiz yapmak köpeğinizin enerjisini boşaltması için en etkili yöntemdir. Beraber koşu veya yürüyüş yapmak köpeğiniz için çok iyi bir egzersizdir. Eğer öyle bir imkanınız yoksa köpeğiniz gün boyu evde kalıyorsa oynaması için bir oyuncak bırakın ve gün içerisinde zihnini meşgul eder ve can sıkıntısı engeller.
  • Fiziksel Rahatsızlıklar: Bazen köpeklerde fiziksel hastalıktan beya rahatsızlıktan kaynaklanan hiperaktiflik semptomları gözlenebilir. Böyle bir durumu fark ettiğinizde veteriner hekiminize başvurmanıda fayda var.
  • Davranışsal Eğitim Süreçleri: Köpeğinizi ilk sahiplendiğiniz andan itibaren doğru davranış eğitimleri vermek onu daha uysal bir köpek haline getirir ve zihninde dolu olmasına yardımcı olur. Siz ve köpeğinizin geçirdiği vaktinde kaliteli olması köpeğinizin huzuru içinde çok önemlidir. Biraz zaman ayırıp sabrederek köpeğinizi istediğiniz gibi eğitebilir ve içinde biriken enerjiyi de atmasınıda sağlayabilirsiniz.
  • Beslenme Rejimi: Köpeklerin beslenmesi ile davranışları arasında bir bağlantı olduğu yapılan araştırmalarda ispatlanmıştır. Davranışsal problemlerin kökeninde beslenmenin etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Hiperaktif davranışlarda özellikle şekerin etkili olduğu belirtilmiştir. Yapay renklendiriciler, gıda katkıları ve koruyucu maddeler köpeğinizin aşırı hareketliliği tetiklemektedir. Köpeğinizin hiperaktif hareketlerinden şikayetçiyseniz menüsünden şekerli gıdaları çıkararak köpeğinizi gözlemleyebilirsiniz.

Günlük Rutinler: Köpekler hayatlarında belirli bir düzen ve rutin olduğunda kendilerini daha güvende ve rahat hissederler. Düzenli bir hayatı olmayan köpekler ise kendini güvensiz, boşlukta, tehlike altında hisseder. Bu negatif hisler aşırı hareketliliğe yol açar. Bu nedenle köpeğiniz ile düzenli bir aktivite saati oluşturmanız ve o saatlere sadık kalmanız aşırı hareketliliğine bir çare olabilir.