Kedi ve köpeklerde kuru mama kullanımı

Bu bölümde sizlere petinizin beslenmesinde uygulayabileceğiniz pratik bakım ve besleme stratejileri hakkındaki bilgiler aktarılacaktır. Öncelikle şunu kesinlikle unutmamalıyız ki: ister kedi ister köpek sahibi olun, petinizin fizyolojik işlevlerini normal biçimde yerine getirebilmesi, kemik ve dişlerinin sağlıklı olabilmesi ayrıca parlak gözler ve tüyler ile size koşturabilmesi için tam ve dengeli beslenmeye dolayısı ile özel formülasyonlar ile hazırlanmış mamalara ihtiyaç bulunmaktadır. 

Petinizin beslenmesinde ideal mama seçimi neye göre yapılmalıdır?
Günümüzde hayvan sahiplerinin sosyal yaşam şartlarına uygunluğu, daha dengeli ve sağlıklı olması ayrıca pratik olarak verilebilmesi gibi artıları değerlendirildiğinde en ideal olanı kuru mamalardır. Kuru mama tüketimi petinizin sadece sağlık ve yaşam kalitesini güvence altına almakla kalmaz aynı zamanda mamanın raf ömrü (saklanma süresi) ve ayrıca hayvanın önünde bozulmadan kalma süresini (özellikle kediler için önemli) uzatmak gibi artılar da sağlar. Nem içeriğinin düşük olması ve ekstrüzyon işlemi ile üretilmesi hem daha yüksek sindirilebilirlik, lezzetlilik hem de hijyen demektir. Reflex® gibi besin madde gereksinimlerini sağlamada tam ve dengeli içeriğe sahip mamaların beslemede kullanılması en doğrusudur. Reflex® kendi alanında uzman profesyonel bilim adamlarından oluşan bir ekip tarafından formüle edildikten sonra uluslararası kalitede hammaddeler kullanılarak, en üst seviyedeki üretim teknolojileri ile üretilen ilk yerli mamadır. Reflex® özellikle kedi ve köpeklerin değişen yaş ve fizyolojik dönemlerine göre özel hazırlanan formülleri ile petinizin tüm beslenme gereksinimlerini karşılar. Hekiminizin önerilerine ve amabaljın üzerinde yer alan günlük tavsiye edilen verilme miktarlarına uyulması durumunda “komple veya tam mama” özelliği gösterir.

Mama etiketleri neden önemlidir?
Beslenme uzmanları olarak mamayı üç farklı şekilde yorumlamaktayız. İlki özel tasarlanmış formülasyon programlarında hesaplama yoluyla hazırlanan kağıt üzerindeki mama, ikincisi hammaddelerin karıştırılıp uygun teknoloji ile işlenmesi sonucu oluşturulan ve besin madde analizleri yapılarak kağıt üzerinde hesaplanan değerler ile uygunluğu test edilen mama, üçüncüsü ise petinizin önüne koyduğuz bizim önerilerimiz miktarlarda tüketilmesi öngörülen mamadır. Bu üç mamanın birbirine en yakın olması petinizin sağlığı için çok önemlidir. Bu bağlamda mamanın hedeflerine ulaşabilmesi için siz, pet sahiplerinin de katkısı önemlidir. Mama üzerindeki etiketler sözü edilen her üç “mama” hakkında da bilgi verir. Bunlar kullanılan hammaddeler, besin madde analiz sonuçları ve tavsiye edilen verilme miktarlarıdır. Hayvan sahipleri etiketi inceleyerek bu bilgileri gerek diğer mamalar ile gerekse petlerinin beslenme gereksinimleri ile karşılaştırabilir doğru mamayı seçip seçmediklerini değerlendirebilirler.

Mama etiketleri üç amaç için ambalajda yer alır:
- Yasal bir belge olmak: yetkili makamlarca etiketin uygun olup olmadığının değerlendirilmesi için kullanılır.

- Bilgi vermek: ürünün içeriği, besleyici değerliliği ve kalitesi hakkında bilgi sağlar.

- Satışları artırmak: bir reklam aracı olarak hizmet eder.

Mama etiketi nasıl okunur?
Petimizin beslenme gereksinimlerini tam ve dengeli olarak sağlayarak, onun sağlıklı ve yaşam kalitesi yüksek şekilde yaşamını sürdürmesine imkan veren en önemli konu beslenme buna aracılık eden unsur da mamadır. Bu gereksinimlerin gerçek anlamda karşılanabilmesi için mamanın yüksek kalitede hammaddelerden elde edilmiş bir içeriğe, profesyonelce hazırlanmış formülasyona ve gelişmiş bir üretim teknolojisine (ekstrüzyon) sahip olması gerekir. Petinizin gerçekten ne yediğini (hangi hammaddeler), ne kadar enerji ne kadar besin maddeleri (besin madde analiz çizelgesi) aldığını ve günlük olarak ne kadar yemesi gerektiğini bilmek için etiketlerdeki bilgileri yorumlayıp takip etmek en doğrusudur. Petimiz ailemizin birer bireyi gibidir. Onların yetersiz veya aşırı beslenmeleri ileride bağışıklık sistemlerinin bozulmasına veya çeşitli metabolik hastalıklar ile karşı karşıya kalmalarına neden olabilir.

Mama etiketleri; mamanın hangi hammaddelerden ne oranda kullanılarak üretildiği, son ürünün her 100 gramında ne kadar enerji ve besin maddeleri kapsadığı ve mamanın yaş ve fizyolojik olarak değişik dönemlerde günlük ne kadar verilmesi gerektiğini belirtir. Ayrıca Reflex® gibi yüksek kalitedeki mamalarda, besleyici özellikleri dışında bağışıklık sistemini (zengin vitamin mineral içeriği ve kurutulmuş peynir altı suyu), kemik ve iskelet sistemini (ideal kalsiyum ve fosfor miktarları ve oranları) korumak, bağırsak (mannanoligosakkarit (MOS) ve betaglukan), deri ve tüy sağlığını (keten tohumu) güçlendirmek amaçlı özel formülasyonlar da geliştirilmiştir. Böylelikle petimizin sürekli karşı karşıya kaldığı stres, hastalık veya yaşlanma gibi olgularda bağışıklık sisteminin stabilizasyonu sağlanarak, bağırsak sağlığını koruyucu etki ile sindirim faaliyetleri hem daha düzenli hem de daha sağlıklı kılınmaktadır. Bu nedenle Reflex® verilen petlerde ilave bir diyet veya katkı kullanılmasına gerek yoktur. Hatta böyle bir kullanım petinizin metabolik dengesini bozarak hastalık yapıcı risk taşır. Reflex®‘in sahip olduğu tüm bu özellikler hem Lider Evcil Hayvan Besleme Ürünleri Ltd. Şti.’nin bünyesindeki araştırma barınağında bulunan petlerde hem de Adnan Menderes Üniversitesi, Veteriner Fakültesi’nde görev yapan hayvan besleme uzmanları gözetiminde yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.