Yavru Köpeklerde Dikkat Edilmesi Gereken 7 Davranış

Mutlu, sessiz, talepkar, şefkatli… Yavru köpekler insan gibidir, hepsinin kişiliği ve mizacı vardır!

Yavru Köpeklerde Dikkat Edilmesi Gereken 7 Davranış

Bir köpeğin mizacı veya karakteri, aslında köpeğin insanlara ve diğer hayvanlara karşı genel tavrıdır. Hem kalıtsal hem de çevresel faktörlerin bir sonucudur. Mizaç testi, bir köpeğin mizacını; istikrar, güven, utangaçlık, arkadaşlık, saldırganlık, korumacılık, av içgüdüleri, oyun dürtüsü ve kendini savunma içgüdüleri ve tehdit edici ve tehdit edici olmayan durumları ayırt etme yeteneği gibi özellikleri ölçen bir dizi test aracılığıyla değerlendirir. Genellikle yetiştiriciler ve kurtarma kuruluşları için yapılır, ancak köpek sahipleri için de yararlı olabilir.

Bir köpek yavrusu karakteri hakkında konuşurken, köpek dostlarımızın ahlaki değerlerden yoksun olduğunu akılda tutmak önemlidir. İnsanlarda var olan kin gibi bazı karakter özellikleri köpeklere atfedilemez.

Peki, yeni bir köpek yavrusu seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Yavru köpekler, kişiliklerini genlerine ve deneyimlerine göre geliştirir. Bazıları kolay ama sevecen, bazıları daha eğlenceli ve talepkardır. Gelecekteki köpek arkadaşınızı seçmek için davranış özelliklerini dikkate almanız gerekecek. İşte 7 haftalık bir yavru köpeğin dikkat etmesi gereken yedi özellik:

Güven

Yavru köpeği hiç olmadığı bir yere yerleştirerek ve ellerini hafifçe çırparak ve diz çökerek ve yavru köpeğin nasıl tepki verdiğini gözlemleyerek sizi ikna ederek, köpeğin sahip olduğu güven veya bağımlılık derecesini belirleyebilirsiniz.

Kendine güvenen bir köpek kuyruğu yukarıda olacak şekilde hemen gelir ve size atlayabilir veya ellerinizi ısırabilir. Oysa korkulu bir yavru sana hiç gelmeyecek.

Bağımsızlık

Yavru köpeğin sizi ne kadar cezbettiğini ve ne kadar bağımsız olduğunu belirlemek için ayağa kalkın ve yavrudan normal bir şekilde uzaklaşın. Yavru köpeğin seni yürürken gördüğünden emin olmanız önemlidir.

Bağımlı bir yavru, kuyruğu yukarıda olacak şekilde sizi hızlı bir şekilde takip edecektir. Hatta ayağa kalkabilir ve ayaklarınızın altında ısırılabilir. Bağımsız bir köpek yavrusu sizi takip etmeyecek ve hatta sizden uzaklaşabilir.

Hakimiyet

Bir yavru köpeğin sosyal ve / veya fiziksel olarak baskın olduğunda stresi nasıl kabul ettiğini keşfetmek için çömelmeniz ve yavruyu hafifçe sırtına yatırmanız gerekecek; 30 saniye boyunca tek elle tutarak.

Baskın bir köpek yavrusu şiddetle mücadele eder, sallanır ve hatta ısırabilir. Öte yandan, itaatkar bir köpek yavrusu, göz temasından kaçınmak için herhangi bir mücadele ve zorlama vereceğini not edecektir.

Eğitilebilirlik

Geri alma yeteneği ile bir insanla çalışmaya istekli olma derecesi arasında yüksek bir korelasyon vardır. Yavru köpeğin yanına çömelip topla dikkatini çekerek. Daha sonra, topu yavrunun 1 ila 2 metre önüne atmanızı izlerken, yavru köpeğin ne kadar ilgi gösterdiğini gözlemleyerek, o köpekle ne kadar yakın bir ilişkiye sahip olacağınızı belirleyebilirsiniz.

Bu test, başarılı itaat veya tarla denemesi köpekleri arayan köpek sahipleri için özellikle ilgi çekicidir.

Dokunma Duyarlılığı

Bazı yavru köpekler drama kraliçeleridir ve en ufak bir dokunuşta ağlar ve çığlık atarken, diğerleri çok sabırlıdır. Yavru köpeğin ne kadar hassas olduğunu belirlemek için, köpeğin ön ayağının ağını almanız ve parmağınızla başparmağınız arasında hafifçe bastırmanız gerekir. Sonra siz bir yanıt alana kadar daha sıkı bir şekilde, siz yavaşça 10'a kadar sayın. Yavru çekilir çekilmez veya rahatsızlık gösterir göstermez durun.

Yüksek Gürültüye Duyarlılık

Bazı yavru köpekler beklenmedik bir ses duyduklarında zıplar ve kaçarlar, diğerleri ise sesin nereden geldiğini merak eder. Yavru köpeğin sese ne derece duyarlı olduğunu belirlemek için yavruyu açık bir alanın ortasına yerleştirin. Yavru köpeğin birkaç metre uzağında yüksek bir ses çıkarması için bir asistana ihtiyacınız olacak, örneğin metal bir tavaya iki kez keskin bir şekilde vurulmuş büyük bir metal kaşık ve yavru köpeğin nasıl tepki verdiğini gözlemleyebilirsiniz.

Bu aynı zamanda sağırlık için basit bir testtir.

Sorun Çözme Yeteneği

Bir yavru köpeğin ne kadar meraklı olduğu çoğu zaman zekasını ve problem çözme yeteneğini belirler. Bunu belirlemek için yavru köpeği açık bir alanın ortasına yerleştirin. Büyük bir havlunun etrafına bağlanmış bir ip kullanarak, havluyu yavru köpeğin birkaç metre uzağında yere doğru sallayın ve yavru köpeği gözlemleyin.

Kendine güvenen, zeki bir köpek yavrusu ne yaptığınızı izleyecek ve ardından havluya saldıracak veya ısıracaktır. Öte yandan, utangaç veya güvensiz, daha az zeki bir köpek yavrusu kaçacak ve saklanacaktır.