facebook

Sevimli Dostunuz İçin Doğru Mamayı Nasıl Seçersiniz?

Evcil hayvanınız için doğru mamayı seçmek en önemli konuların başında gelmektedir.

Sevimli Dostunuz İçin Doğru Mamayı Nasıl Seçersiniz?

Sevimli Dostunuz İçin Doğru Mamayı Nasıl Seçersiniz?
Evcil hayvanınız için doğru mamayı seçmek en önemli konuların başında gelmektedir. Doğru mama seçimi sevimli dostunuz ile geçireceğiniz vaktin kalitesini arttıracağı gibi birlikte geçireceğiniz süreyi de uzatacaktır. Burada evcil hayvan sahiplerinin dikkat etmesi gereken ilk konu ekonomik ya da ucuz mamaların uzun vadede sevimli dostlarına ne gibi zararlar verebileceğini araştırmak olacaktır. Ucuz olması sebebiyle tercih edilen pek çok mama uzun vadede küçük dostunuzda kalıcı rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Unutmamak gerekir ki tüm evcil dostlarımızın hayvansal proteinlere ihtiyacı vardır. Bu sebeple hayvansal protein içeren mamalar öncelikle tercih edilmelidir. Tavuk, kuzu, balık, yumurta içeren mamalar; hem besleyici hem de lezzetlidir. Her ne kadar yoğun aromalı mamalar da evcil hayvanlar tarafından iştahla tüketilse de aromanın olması gereken ölçünün üzerinde kullanılması da zararlıdır.

Unutmamak gerekir ki evcil hayvanınızın yaşı da mama tercihinde etkilidir. Yavru ve yetişkin kedi ya da köpeklerin tüketmesi gereken mamalar farklıdır. Aynı zamanda evcil hayvanınızın özel bir sağlık durumu varsa bu da mama tercihinizde etkili olacaktır.

Mama tercihi dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise evcil hayvanınıza hangi ölçüde mama vermeniz gerektiğidir. Hemen hemen tüm mamaların ambalajında önerilen ölçü belirtilmektedir fakat evcil hayvanınızın durumuna göre günlük ne kadar mama tüketmeniz gerektiğini veteriner hekiminize danışarak vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

Evcil hayvan sahiplerinin karşılaştığı bir diğer konu ise yeni bir mamaya geçiş dönemidir. Kedi ya da köpeğin alışkın olduğu yeni bir mamaya geçerken sabırlı olmak gerekmektedir. Öncelikle yapılması gereken mevcut mama ile yeni mamayı karıştırarak sevimli dostunuza vermektir. Eğer evcil hayvanınız karışık mamayı yemezse mevcut mamayı tüketmeye devam etmeniz önerilmektedir. Eğer karışık mamayı tüketmeye başlarsa yavaş yavaş öğünlerde mevcut mamanın ölçüsü azaltılırken yeni mamanın ölçüsü arttırılmalıdır.