facebook

Köpeklerin Olması Gereken Aşılar

Evimizin neşesi küçük dostlarımızın sağlığı kimi zaman kendi sağlığımızın bile önüne geçiyor.

Köpeklerin Olması Gereken Aşılar

Köpeklerin Olması Gereken Aşılar

Evimizin neşesi küçük dostlarımızın sağlığı kimi zaman kendi sağlığımızın bile önüne geçiyor. Sağlıklı köpekler mutlu olur ve mutlu eder. Köpeklerin sağlıklı olması içinde birtkım sağlık kontrolleri ve gerekli aşıların yapılmasından geçmektedir.

Tüylü dostlarımızın bünyeleri oldukça hassastır. Pek çok hastalık ve enfeksiyona karşı direnç göstermeleri için aşı olmaları gerekmektedir. Aşılar sayesinde hastalıkların önüne geçmek mümkündür. Yapılan aşılar hastalığı tamamen ortadan kaldırmasa da, hastalığa yakalandığı zaman hastalığı şiddetini azaltmaktadır.

Köpek dostlarımızın sağlıklı olması için yaptırılması gereken aşıları, sizlerin mutluluğu ve huzur aynı zamanda köpeklerin sağlığı için derledik.  Bu yazımızda aşıları ve aşıların hangi aralıklarla yapılması gerektiğinden bahsettik.

Bordetella Aşısı

Bulaşıcı bir bakteri olan Bordetella bronchiseptica, genel olarak öksürük krizleri ile ortaya çıkmaktadır. Öksürük ile akciğerlere kadar ulaşan tahriş, çeşitli iltihaplara yol açabilmektedir. Bulaşıcı üst solunum enfeksiyonlarına dönüşen bu bakterileri aşı ile engellemek mümkündür.

Distemper Aşısı

Solunum yolları enfeksiyonu ile başlayan daha sonra sevimli dostlarımızda; öksürük, kusma, bulantı, deri üzerinde kepeklenme ve pati de çatlaklar ile kendini belli eder. Son derece tehlikeli olan bu hastalık önüne geçilmediği takdirde kötü sonuçlara neden olabilmektedir. Yavru köpeklerin kesinlikle olması gereken bir aşıdır.

Distemper aşısının düzenli olarak yapılması tüylü dostlarımızın sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Kuduz Aşısı

Köpeklerin dışında birçok hayvan içinde tehlike arz eden kuduz hastalığı. ilk başlarda çok belirti göstermese de zaman içinde etkilerini ağır bir şekilde göstermektedir.

Bilinç kaybı, saldırganlık, yutkunma güçlüğü, fazla salya üretimi gibi belirtiler ile kendini belli etmektedir. Bunların dışında felç gibi hastalıklara da sebebiyet vermektedir. Tüylü dostlarımızı korumak ve sağlıklı gözetmek içn kuduz aşısı mutlaka olması gereken aşıların başında gelmektedir.

Karma Aşılar

Birden fazla farklı hastalığa karşı, değişik formlardan oluşan karma aşılar, günümüzde veteriner hekimler tarafından tavsiye edilen aşılar arasında yer almaktadır. Daha çok yavru köpekler için risk taşıyan hastalıklar için geliştirilmiştir.

Sevimli arkadaşlarımıza, birde fazla hastalığa karşı bağışıklık kazanılması için hazırlanan karma aşılar, tek doz halinde uygulanmaktadır. Karma aşıları, köpekleri distemper, hepatit, adenovirus, parainfluenza gibi hastalıkların yanı sıra, leptospirosis gibi bakteri hastalıkları da korumaktadır.

Corona Aşısı

Köpekler ilgi görmediği durumlarda, naif yapıları nedeniyle depresyona girebilirler. Günlük yaşantının getirdiği telaştan, koşturmacadan dolayı dostlarımıza istediğimiz gibi zaman ayıramayız. Yeterli ilgi görmeyen sevimil dostlarımızda depresyondan kaynaklanan iştahsızlık, kusma, sinir bozuklukları yaşanabilmektedir. Huysuzlaşabilir ve agresif  davranışlara dönüşebilir. Bu gibi durumlar köpeklerin sağlığının bozulmasına ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Bağışıklığı tekrar güçlendirmek için Corona aşısı uygulanarak, tekrar neşeli ve sağlıklı günlere dönmesine yardımcı olabilirsiniz.