facebook

Köpeklerde Anemi; Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Köpeklerde Anemi; Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Anemi, bir köpeğin kanını etkileyen bir durumdur. Bir köpekte kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin azaldığında, anemi teşhisi konulur. Ancak bu bir hastalığın kendisinin değil, bir hastalığın, travmanın veya başka bir durumun sonucudur. Anemisi olan bir köpek, vücudunda ciddi bir şey olduğu için onu geliştirmiştir, bu nedenle bir evcil hayvan sahibinin, bir köpeğin bu duruma sahip olmasının ne anlama geldiğini anlaması önemlidir.

Köpeklerde Anemi Nedir?

Kırmızı kan hücreleri veya RBC'ler kanın bileşenleridir ve bir köpeğin kemik iliğinde üretilir. Genellikle Hbg veya Hb olarak kısaltılan hemoglobin, vücutta oksijenin taşınmasından sorumlu olan kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir proteindir. Ayrıca kırmızı kan hücrelerini kırmızı yapar. Kırmızı kan hücrelerinde kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin eksikliği varsa anemi oluşur.

Köpeklerde Anemi Belirtileri

 • Zayıflık
 • Nefes almada güçlük
 • Soluk mukoza zarları
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Artan kalp atış hızı
 • Kolayca lastikler
 • İdrarda, dışkıda veya kusmukta kan
 • Burun kanaması

Kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin, bir köpeğin vücudunun geri kalanına oksijen sağladığından, öğelerin birinin veya her ikisinin azalması, çeşitli doku ve hücrelerde oksijenin azalmasına neden olabilir. Dokulara yeterli oksijen verilmiyorsa, bir köpek nefes almakta güçlük çekebilir, daha kolay yorulabilir, yemek yemek istemeyebilir ve zayıf olabilir. Bir köpeğin hücrelerinde yeterli oksijen yoksa enerjiye sahip olması zordur. Bir köpeğin kalp atış hızı, vücudu, vücuda daha hızlı kan pompalayarak mevcut oksijen eksikliğini telafi etmeye çalışırken de artabilir.

Diş etleri ve genital bölgelerdeki soluk mukoza zarları, kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin eksikliğinin bir sonucudur. Bu maddeler vücutta yaygın değilse, mukoza zarları normalden daha soluk, hatta şiddetli anemik koşullarda beyaz görünecektir. Köpekler normalde balonlu sakız pembe mukozaya sahip olmalıdır, soluk pembe veya beyaz olmamalıdır. Mukoza zarı renginin evde izlenmesi çok kolaydır.

Son olarak, anemi varsa, köpeğinizin vücudunun dışında kan görülebilir. Bazen kanama olur ve idrar veya dışkıda fark edilir. Hatta bazı köpekler kan kusmaya başlayabilir veya burunları kanlı olabilir. Bu kanama belirtileri, köpeğinizin kansızlığının veya potansiyel olarak anemi geliştirebileceğinin göstergesi olabilir.

Köpeklerde Aneminin Nedenleri

Anemi, kan kaybına, kırmızı kan hücresi parçalanmasına veya kemik iliğinde kırmızı kan hücresi üretiminin azalmasına neden olan sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Bir köpekte bunların meydana gelmesine neden olabilecek birkaç farklı hastalık veya durum vardır.

 • Travma: Şiddetli kan kaybı en çok aşırı kanamaya neden olan bir travma olduğunda ortaya çıkar. Bazen bu travma cerrahi bir prosedürün bir sonucudur ve bazen de bir yaralanmadan kaynaklanır. Kanama bir iç organdan veya deride kansızlığa neden olabilecek bir yaradan gelebilir.
 • Parazitler: Kan, bağırsak ve dış parazitlerin tümü bir köpekte kan kaybına neden olabilir ve bu nedenle anemiye neden olabilir. Babesia, hemolize veya kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına neden olan bir kan parazitidir. Kancalı kurtlar gibi bağırsak parazitleri bağırsak yolunda verdikleri hasardan dolayı kansızlığa neden olabilmekte ve pire ve kene gibi kan emen dış parazitler de istilalar yeterince kötüyse kansızlığa neden olabilmektedir.
 • Kanayan tümörler: Bazı köpeklerin kanamaya başlayan tümörleri vardır. Kanama durmazsa anemiye neden olabilir.
 • Kan pıhtılaşma sorunları: Bir köpeğin gerektiğinde kendi kanını pıhtılaştırma yeteneğini etkileyen bozukluklar, bir kan damarı hasar görürse anemiye neden olabilir. Von Willebrand hastalığı, kontrolsüz kanama meydana gelirse kanın pıhtılaşma sorunlarına ve dolayısıyla anemiye neden olabilen bir durumdur.
 • Otoimmün hastalıklar: Bir köpeğin bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar kansızlığa neden olabilir. Böyle bir bağışıklık sistemi hastalığına, bağışıklık aracılı hemolitik anemi denir. Bu hastalık, bir köpeğin kendi kırmızı kan hücrelerine saldıran antikorlar üretmesine neden olur.
 • Toksinler: Bazı yiyecekler, ilaçlar ve kimyasallar kanın pıhtılaşması ve kırmızı kan hücrelerinde sorunlara neden olabilir. Soğan, sarımsak, kemoterapi ve çeşitli kemirgen öldürücüler de köpeklerde kansızlığa neden olabilir.
 • Kanser: Ne yazık ki kanser, köpeklerde anemi de dahil olmak üzere çeşitli ikincil sorunlara neden olabilir.
 • Yetersiz beslenme: Çoğu köpek, belirli hastalıkları veya yaşam evreleri için formüle edilmiş dengeli bir diyet tüketir. Ancak bazı köpekler o kadar kötü besleniyor ki, kemik iliği baskılanmasının bir sonucu olarak anemi geliştiriyorlar.
 • Kronik hastalıklar: Birkaç farklı türde kronik hastalık anemiye neden olabilir. Karaciğer, böbrek hastalıkları ve Ehrlichia enfeksiyonu bu yaygın kronik durumlardan bazılarıdır. Bu hastalıklar vücudun daha az kemik iliği üretmesine ve dolayısıyla daha az kırmızı kan hücresi üretmesine neden olur.
 • Hipotiroidizm: Tedavi edilmeyen hipotiroidizm köpeklerde hafif bir anemiye neden olabilir.

Köpeklerde Anemi Teşhisi

Bir köpeğin kanının yüzde otuz beş ila 55'i kırmızı kan hücrelerinden oluşur. Bu yüzde, paketlenmiş hücre hacmini (PCV) veya hematokriti (HCT) kontrol etmek için bir test yapılarak izlenebilir. Bu test, bir kan örneği almayı içerir ve veterineriniz tarafından kolayca yapılabilir. Genellikle rutin kan taramasının bir parçasıdır ve yüzde 35'in altına düşerse, bir köpek genellikle anemik olarak kabul edilir. Veteriner hekiminiz ayrıca aneminin nedenini belirlemek için fizik muayene ve diğer testleri de yapacaktır.

Köpeklerde Anemi Tedavisi

Anemi, bir köpeğin kanındaki kırmızı kan hücrelerini veya hemoglobini etkileyen bir hastalık veya durumun sonucu olduğundan, anemiyi düzeltmek için altta yatan sorunun ele alınması gerekir. Bu, köpeği etkileyen belirli bir sorun için ameliyat, ilaçlar, beslenme desteği veya diğer tedavi yöntemleri anlamına gelebilir. Akut, destekleyici bakım da gerekli olabilir ve kan nakline ihtiyaç olduğunu gösterir.

Belirtilmeden bırakılırsa anemi hayati tehlike oluşturabilir. Köpeğinizin kansızlığından şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede veterinerinize danışmalısınız.

Köpeklerde Anemi Nasıl Önlenir?

Anemiye çeşitli farklı nedenler neden olabileceğinden, bazen meydana gelmesini gerçekten engellemenin bir yolu yoktur. Anemiye neden olduğu bilinen hastalıkları ve durumları yönetmek, çoğu zaman aneminin gelişmesini önlemeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Bunun dışında dengeli beslenmek, düzenli parazit önleyiciler kullanmak, aşırı kanamaya neden olabilecek yaralanmaları önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapmak ve düzenli olarak veterinerinizi fiziksel muayene ve kan taraması için görmek köpeğinizde anemi görülme olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için gizlilik ve bilgi güvenliği açıklama metnini inceleyebilirsiniz.