Köpekler Nasıl Gezdirilmeli?

Köpeklerin cinsi fark etmeksizin mutlaka gezdirilmelidir. Köpekler doğaları gereği hareket etmesi gereken canlılardır.

Köpekler Nasıl Gezdirilmeli?

Köpeklerin cinsi fark etmeksizin mutlaka gezdirilmelidir. Köpekler doğaları gereği hareket etmesi gereken canlılardır. Köpeklerde görülen birçok davranış probleminin temelinde egzersiz eksikliği yani az yürümeleri yatar.  Bunun en belirgin örneği köpeklerde görülen eşya parçalamadır. Az yürüyen köpek içinde biriken enerjiyi atamadığıiçin tedirginlik duyacaktır. Bu gereksiz enerji birikimi ilerleyen durumlarda köpekte ruh sağlığını olumsuz etkileyecek düzeye ulaşabilmektedir.

Her yürüyüş öncesi evden çıkmadan önce köpeğinizden sakin olmasını isteyin ve sokağa çıkmadan önce cebinize bolca ödül maması alın. Ödül maması için mutlaka ticari ürünler almanıza gerek yok. Küp şeklinde kesilmiş tavuk parçaları, sosis, elma dilimleri de olabilir. Köpeğinizi kendi solunuza alın; çünkü ülkemizde trafik sağdan akıyor ve yayalar karşıdan gelen aracı görmek için trafiğin aksi istikametinde yürümeli.  Sevk kayışını gergin tutmadan sol elinize alın ve yürümeye başlayın. Sağ elinizle de köpeğinize cebinizden çıkarttığınız lezzetli ödül mamasını gösterin. Köpeğiniz mamaya erişmek için yanınızda sizinle birlikte yürüdüğü an ödülü verin. Sizi geçtiğinde veya gerinizde kaldığında asla ödül vermeyin. Ama istisnasız sizinle birlikte attığı her adım için ödüllendirin. İlk günlerde her doğru adımda bolca ödül, çekiştirdiği ya da gelmemek için direndiğinde ise düzeltme yapılmasıdır. Köpeğiniz işin matematiğini çözdüğünde, yani" beraber yürüdüğümde ödül geliyor" kısmını anladığında işiniz kolaylaşmış demektir.

Ekipman

Her köpeğin bir tasma ve bir de sevk kayışına sahip olması gerekir. Göğüs tasması, engellenme hissi yaratacağı için köpeği çekmeye teşvik eder. Eğer boyun tasması sağlık açısından bir sorun oluşturmuyorsa, mutlaka boyun tasması tercih edilmelidir.  Deri, sentetik ya da metal tasmalar tercih edilebilir. Yalnız takmaya başladıktan sonra köpek izlenmeli, tasmanın üretildiği malzemeye alerjisi var ise değiştirilmelidir.

Gezmeye çıkılmadan önce boyun tasması köpeğin nefes almasını engellemeyecek kadar sıkı hale getirilmeli ve boynun üst tarafına, kafasına en yakın yere alınmalıdır. Böyle yaptığınızda köpeğinizin sizin komutlarınıza uyduğunu göreceksiniz.

Zaman

Köpeği gezdirmek için belirli bir zaman dilimi yoktur ve aslında hayvanınız ona verdiğiniz programa alışacaktır. Bu nedenle, düzenli olarak takip edebileceğiniz bir program oluşturun. Köpeğinizi aceleyle gezdirmeyi tercih etmeyin, aksine, bu iş için yeteri kadar zamanınızı ayırın.