Köpekler Çiğ Et Yer Mi ?

Köpekler genetik olarak avcı hayvanlardır. Doğaları gereği çiğ et bulup yerler. Ancak bugünün koşullarında köpekler avlanma yeteneklerini kaybettikleri için insana bağlıdırlar.

Köpekler Çiğ Et Yer Mi ?

Köpekler genetik olarak avcı hayvanlardır. Doğaları gereği çiğ et bulup yerler. Ancak bugünün koşullarında köpekler avlanma yeteneklerini kaybettikleri için insana bağlıdırlar.

Köpeklerde çiğ beslenme (Barf) doğal taze etlerden meyve, sebze destekleriyle beslenmesi ve köpekleri ve kedileri doğalarına uygun bir şekilde besleme diyetidir. Ancak Barf’ın hazırlanması eksiksiz ve tam olması gerekir.

Çiğ et köpeklere ne gibi zararlar verir?

  • Çiğ et, köpeğin mide ve bağırsaklarında etkili olan birçok önemli parazitin vücuda geçme yoludur. Çeşitli hayvan etleri yanında çeşitli sakatat ürünleri, sosis ve salam buna dahildir. Köpeğin vücuduna giren parazitler, başta beyin olmak üzere, akciğer, karaciğer, kalp ve dolaşım sistemi, sindirim sistemi ve iskelet sistemi gibi birçok yaşamsal organlarda kist oluşturur ve köpeğin ölüme neden olur. Özellikle yavru köpeklerde kansızlık yapar ve ölüme neden olabilir.
  • Çiğ etin içinde bulunan kemikler ise farklı bir nedenle zararlıdır. Köpeklere çok sevdikleri düşünülerek tavuk kemikleri veya diğer kemik atıkları verilir. Köpeklerin diş ve çeneleri çok güçlü olduğu için bu kemikleri ağızlarında kırabilirler. Ancak kırılan kemikler çok sivri ve keskin birer madde haline dönüşür ve bunlar köpeğin iç organlarına saplanarak yaralanmalarına, hatta ölümlerine neden olur. Özellikle tavuk kemikleri yüzünden köpeklerde ağız ve yutak yaralanmaları, yemek borusu iltihapları, karaciğer, mide ve bağırsaklarda iltihaplar, kanamalar ve tıkanmalar

Barf Beslenme ve Kuru Mama farkı nedir?

En belirgin iki fark; hazırlanmasında geçen zaman ve köpeklerin bu yemekleri nasıl sindirebildiğidir. Barf diyetini köpeklerin sindirmesi uzun sürse de sağlık açısından bazı faydalar sağlar;

  • Temiz nefes
  • Daha sağlıklı tüy ve cilt
  • Daha güçlü bağışıklık sistemi

Barf beslenme köpekler için yararlı mı zararlı mı?

Barf beslenmenin bütün besinsel ihtiyaçlarını karşılamayacağını da savunmaktadırlar. Bu doğrudur; bu yüzden Barf diyetinde çiğ etlerin yanında taze ürünler de tüketildiği için bu kadar önerilmektedir.

Bazı insanlar köpeklerin çiğ et yemeleri gerektiğini savunmaktadır. Bu kişiler köpeklerin evcilleştirilmeden önceki zamanlarda yaptıkları gibi, içgüdülerini takip etmeleri gerektiğini düşünmektedirler.

Sonuç olarak köpeğin beslenme şekli, sahiplerine tercihine kalıyor. Eğer köpeğinizi çiğ etle beslemek istiyorsanız, yanında tamamlayıcı besinler de vermeniz gerekiyor.