facebook

Köpek Türleri ve Cinsleri Nelerdir?

Köpek türleri dendiğinde yüzlerce hatta binler isim sayılabilir. Kayıtlara geçmiş sadece 400’ün üzerinde köpek türü bulunmaktadır.

Köpek Türleri ve Cinsleri Nelerdir?

Köpek Türleri ve Cinsleri Nelerdir?
Köpek türleri dendiğinde yüzlerce hatta binler isim sayılabilir. Fakat kayıtlara geçmiş sadece 400’ün üzerinde köpek türü bulunmaktadır. Her bir türün kendine özgü biyolojik ve fizyolojik özellikleri bulunan köpekler memeli hayvan grubuna dahildir ve aynı inşalar gibi beş duyusu bulunmaktadır.   

Köpekler, 2 ana gruba ayrılmaktadır; küçük ve orta ırk köpekler ile büyük ırk köpekler. Büyük ırk köpekler genellikle koruma ve bekçi olarak kullanılmakla birlikte süs köpeği diye adlandırılan küçük ırk köpekler ise daha çok insanlara arkadaşlık edebilmesiyle ön plana çıkmaktadır.

Köpek türleri arasında özellikle küçük köpek cinsleri arasında en çok bilinen ve rastlanan terrier’dir. Süs köpekleri ya da küçük ırk köpeklerin bakımı büyük ırk köpeklere oranla daha zordur. Bu tür köpeklerde beslenme ve tüy bakımı oldukça önemlidir. Sadece bu ırka ait köpeklerde değil sahiplenilen tüm köpeklerin bakımında, bakımı yapılan köpeğin yaşı ve cinsi göz önünde bulundurulmalıdır.

Kayıtlı köpek türlerine bakıldığında belli başlı köpek cinleri arasında; Akbaş, Aidi, Afgan Tazısı, Alaskan Malamute, Alabay, Alman kalın tüylü pointer, Alman çoban köpeği, Amerikan Bulldog, Amerikan Eskimo, Amerikan pitbull terrier, İrlandalı seter, İsveç çoban köpeği, Kangal, Kars çoban köpeği gibi türler yer almaktadır. En sevimli ve en cana yakın köpek türü olarak bilinen ırk ise, Golden retriever cinsi köpekler olduğu dikkat çekmektedir.


Süs Köpeği Cinsleri ve Özellikleri
Köpek türleri arasında en çok rastlanan küçük ya da ufak köpek cinsleri, tarih boyunca pek çok soylu isme eşlik etmiştir. Bu nedenle çok uzun bir dönem bu köpek türlerine saray köpekleri denmiştir.  

Dünya üzerindeki köpek türleri incelendiğinde köpek ırklarının kendine has belli başlı özellikleri olduğu görülmektedir. Küçük ırk köpekler arasında en sık rastladığımız cinsler; Cavalier King Charles, Tibetan Spaniel, Minyatür Schnauzer, Yorkshire Terrier, Bichon Frise, Minyatür Pinscher, Pug, Toy Poodle, Papillon, Shih Tzu ve Pomeranian’dır.


Cavalier King Charles
Dost canlısı ve sabırlı karakter özelliklerine sahip olan Cavalier King Charles cinsi köpekler, diğer köpek türleri ile çok iyi anlaşır hemen her yaştan insan ile kolay iletişim kurabilirler. Süs köpeği cinsleri arasında yer alan bu ırk, sevilmekten ve ilgi görmekten çok hoşlanır. Eğitimleri de kolaydır. Ancak bu süs köpeklerinin düzenli aralıklar ile taranmaları ve fırçalanmaları gerekmektedir. 13 – 15 yıl kadar yaşayabilen bu köpekler, göz hastalıklarına yatkın oldukları için gözleri sürekli olarak enfeksiyon riskine karşı kontrol edilmelidir.

Tibetan Spaniel
Tibetan Spaniel cinsi köpekler, seslere karşı dikkatli, yabancılara karşı çekingendirler. Ancak aile içerisinde ise oldukça sevecen tavırlar sergilerler. Tibetan Spaniel cinsi köpekler ortalama olarak 16 yıl yaşarlar. Eğitimleri diğer ırklar ile karşılaştırıldığında daha zordur. Bağımsız bir yapıya sahip bu köpekler aynı zamanda iyi bir dost olabilirler. Orta derecede tüy dökerler ve sağlıklı bir kürke sahip olmaları için tüylerinin düzenli olarak taranması gerekmektedir.

Minyatür Schnauzer
Minyatür Schnauzer, sosyal bir yapıya sahiptir ve evde kolaylıkla beslenebilir. Minyatür Schnauzer’ler çok fazla tüy dökmeyen köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda kokusuz olmaları nedeniyle evde rahatlıkla beslenebilirler. Ayrıca diğer evcil hayvanlar ile iyi geçinirler.

Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier köpekler, zeki ve atik canlılardır. Aile içerisinde oldukça dost canlısı tavırlar sergilerler. Ancak yabancılardan uzak durabilir ve gerektiğinde hırçınlaşabilirler. Yaşam süreleri 14 ile 16 yıl arasında değişiklik gösteren bu süs köpekleri, en fazla 4 – 5 kilo ağırlığına ulaşabilirler. Çok fazla tüy dökmemeleri nedeniyle alerjisi olan bireyler tarafından da tercih edilebilecek bu ırk düzenli bakım gerektirir.

Bichon Frise
Köpek tüyüne alerjisi olanlar için son derece uygun bu süs köpeğidir. Kendinden emin, hayat dolu ve zeki Bichon Frise cinsi köpeklerin mutlu olmaları için insanlara ihtiyacı vardır. Yani çok sosyal canlılardır. Yine diğer hayvanlar ile iyi geçinirler ve eğitimleri ise kolaydır.

Minyatür Pinscher
Minyatür Pincher, diğer süs köpeği cinsleri arasında karakteri zorlayıcı olabilen ırklardan birisidir. Çünkü bu köpekler sinirli olmaya eğilimlidir. Ayrıca herhangi bir tehdit hissettiklerinde saldırıya geçebilirler.

Toy Poodle
Dünya çapında en çok tanınan süs köpeği ırklarından birisi olan Toy Poodle, aynı zamanda dünyanın en zeki köpekleri arasında yer alır. Tüy dökmeyen ve koku yapmayan bu ırk; siyah, apricot, silver, beyaz ve kızıl gibi geniş bir renk çeşitliliğine sahiptir. Toy Poodle’lar, eğitime açık canlılar olmaları nedeniyle kolaylıkla eğitilebilirler.

Pug
Pug, mutlu, hareketli ve sadık yapısı ile süs köpeği cinsleri arasında kendine iyi bir yer edinmiştir. Oyun oynamayı sevdikleri gibi yaramazlık yapmak da vazgeçemedikleri özelliklerinden birisidir. Çok zeki olsalar da hem biraz inatçıdırlar hem de sık tekrarlanan eğitim rutinlerinden çok çabuk sıkılabilirler. İyi bir bekçi köpeğidir ve genellikle gereksiz yere havlamaz. Evdeki başka köpekler veya varsa diğer hayvanlarla iyi geçinir. Apartman için uygun bir köpektir ve çocuklarla iyi anlaşır. Çok fazla ilgi ister ve bu nedenle kıskançlık yapabilir.

Pomeranian
Pomeranian hayat dolu, öğrenmeyi seven, dikkatli, meraklı ve bağımsız ruhlu bir köpektir. Erken yaşlarda birlikte yetiştirilirse diğer ev hayvanları ile anlaşması çok daha kolay olur. Çok iyi bir bekçi köpeği olan bu cesur köpek bazen kendini fazla büyük sanıp büyük köpeklere bile saldırabilir. Havlamaya eğilimli olması nedeniyle mümkün olduğunca bu konuda eğitilmelidir. Çok küçük çocuklar için tavsiye edilmez.

Shih Tzu
Shih Tzu zeki, inatçı, cesur, dayanıklı ve neşeli bir köpektir. Çoğunlukla çocuklar ile iyi anlaşsa da bazen sinirlendiği zaman ısırabilir. Genellikle başka hayvanlarla iyi geçinir. Ev içerisinde oldukça sessiz bir köpektir ve apartman yaşamı için idealdir. Sıcak havalarda dikkatli olunmalıdır çünkü ısıya karşı hassasiyeti söz konusudur. Göz problemlerine karşı hassasiyet söz konusudur. Yeterli tüy bakımı yapıldığında çok fazla tüy dökmediği görülebilir.

Papillon
Papillon zeki, canlı ve sevgi dolu bir köpektir. Dengeli ve itaatkar olduğu gibi sahibine de çok düşkündür. Genellikle temiz ve kokusuz olsalar da günlük tüy bakımı önemlidir.

NADİR BULUNAN KÖPEK CİNSLERİ

1. Tibet Mastifi

2. Dandie Dinmont Terrier

3. Leonberger

4. Portuguese Su Köpeği

5. Löwchen

6. Brüksel Griffonu

7. New Guinea Singing Dog

8. Xoloitzcuintli (yavru)

9. Xoloitzcuintli (yetişkin)

10. Czechoslovakian Vlcak

11. Bergamasco Shepherd

12. Grand Basset Griffon Vendeen

13. Lancashire Heeler

14. Mudi

15. Russkiy Toy Terrier

16. Kaskas çoban köpeği

17. Swedish Vallhund

18. Slovensky Cuvac

19. Neapolitan Mastiff

20. Bedlington Terrier

21. Flandre Çoban Köpeği

22. Otterhound

23. Catahoula Leopard Dog

24. Swedish Lapphund

25. Karelian Bear Dog

26. Chinese Crested

27. Bonus 1: Saluki (Favorim)

28. Bonus 2: Catalburun (Türk tazısı Çatalburun)