facebook

Köpek Çiğneme Kemiğinin Faydaları

Köpekler doğası gereği avcı kimliği taşıyan hayvanlardır. Kemik, köpekler için bir simgedir. Doğasında bulunan bir beslenme alışkanlığıdır.

Köpek Çiğneme Kemiğinin Faydaları

Köpek Çiğneme Kemiğinin Faydaları

Köpekler doğası gereği avcı kimliği taşıyan hayvanlardır. Kemik, köpekler için bir simgedir. Doğasında bulunan bir beslenme alışkanlığıdır. Bu sebeple, kemirmeyi seven dostlarınız için çiğneme kemiği bir gerekliliktir. Köpekler genellikle ev içerisinde ayakkabı, koltuk kenarları gibi eşyaları kemirirler. Kemirme işlemini diş temizliği için yaptıkları kadar can sıkıntısından dolayı da yapmaktadırlar. Bu eylem genellikle içgüdüsel olarak gerçekleşir. Bu içgüdüsel hareketi onlar için daha faydalı olan köpek çiğneme kemiği ile yapmaları onların faydalarınadır. Farklı modellerde, çeşit çeşit olan köpek çiğneme kemiği satın alarak tüylü dostunuzu mutlu edebilirsiniz.

Sevimli Dostunuz için En Sağlıklı Çiğneme Kemiği: Sakız Kemik

Birçok köpek çiğneme kemiği çeşidi mevcut. Çeşit çeşit, birbirinden farklı modeller bulmak oldukça kolay. Ne kadar çiğneme kemiğini siz seçecek olsanız da, köpeğiniz için ideal bir seçim yapmanız gerekir. Sevimli dostunuzun severek kemirmesi en önemli noktalardan biridir. En faydalı ve sağlıklı çiğneme kemiğini seçsenizde köpeğiniz kemiği benimsemeyebilir ve reddedebilir. Köpeğinizin cinsine göre modeller değişkenlik göstermektedir. Seçimi bu doğrultuda yapmanızda fayda var. Sevimli dostunuz henüz yavru ise, dişlerinin değişim döneminde sert yapıda ve dayanıklı bir kemik seçmelisiniz. Köpeğinizin sürekli bir şeyleri çiğneme merakı var ise ona beyaz sakız kemik almanız daha yararlı olacaktır. Sakız çiğneme kemiği ağıza alındığında yumuşak olup kolay çiğnenebilir. İşlenmiş deriden yapılmıştır. Sağlıklı ve uygun formda bir çiğneme kemiğidir.

Köpek Çiğneme Kemiği Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Köpek çiğneme kemiği seçerken dikkat edilmesi gereken birkaç faktör mevcuttur. Bunlardan ilki köpeğinizin boyutudur. Küçük ırk bir köpeğiniz varsa onun ağız yapısına göre uygun olan kemiği tercih etmelisiniz. Burgu çubuk, kıkırdak munchy çiğneme kemikleri minik dostunuzun ağzına uygun olabilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta çiğneme kemiğinin köpeğiniz tarafından kolay kavranabilir olması gerekmektedir. Büyüklüğü uygun olmalıdır. Büyük cins köpekler içinde durum tam tersidir. Dayanıklı, sert ve kavrayabileceği büyüklükte kemikler tercih etmelisiniz.

Seçeceğiniz kemik köpeğinizin sağlığına zarar vermeyecek, kaliteli bir kemik olmalıdır. Veteriner hekiminizi de danışarak dostunuza uygun olan çiğneme kemiğini satın alabilirsiniz.

Köpeğiniz için En Faydalı Çiğneme Kemiğini Seçin

Köpeğiniz, çiğneme kemiklerini birçok amaç için kullanır. Köpeğinizde diş taşı sorunu yaşıyorsanız, ona yönelik diş temizleme kemiği olarak bilinen kemik modelini tercih etmelisiniz. Kemirme ihtiyacını gidermek istiyorsanız bu ihtiyaca yönelik çiğneme kemiği satın alabilirsiniz. Bunların yanı sıra iyi beslenmesine katkı sağlamak için kulak, paça, işkembe gibi doğal besin değerleri barındıran çiğneme kemikleri de mevcuttur. Bunlarada bakabilirsiniz. Kolay parçalanmayan, uzun süre dayanıklılığını kaybetmeyen kemikler tercih ederek köpeğinizin uzun süre oyalanmasını ve ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayabilirsiniz.