Köpeğinizin Aşırı Isındığını Gösteren İşaretler

Köpeklerde aşırı ısınma, hafife alınacak bir şey değildir. Havalar ısındıkça, ısının yavrularınızı nasıl etkilediğinin farkında olmak önemlidir.

Köpeğinizin Aşırı Isındığını Gösteren İşaretler

Köpeklerde aşırı ısınma, hafife alınacak bir şey değildir. Havalar ısındıkça, ısının yavrularınızı nasıl etkilediğinin farkında olmak önemlidir. Köpeklerde ısı tükenmesi, sıcak çarpması ve kalp durması gibi ciddi ve potansiyel olarak ölümcül koşullara yol açabilir. Yaz aylarında köpeğinizin güvenli ve serin kalmasına yardımcı olmak için, burada aşırı ısındığına ve nasıl önleneceğine dair işaretlerin azalması: ipucu, yavrularınızı serin tutmak için biraz su harikalar yaratıyor.

Isı Tüketimi ve Isı İnme

İnsanların aksine, köpekler aşırı vücut ısısını terletmez. Köpeğinizin pençelerinde birkaç ter bezi bulunurken, vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olmak için çok az şey yapar. Bunun yerine bunu nefes nefese  hızlı, açık ağızlı nefes alarak yapar. Ama bazen nefes nefese kalmak onu aşırı ısınmasını önlemek için yeterli değildir.

Vücut ısısı normal sıcaklığın üzerine çıktığında köpeklerde ısı tükenmesi meydana gelebilir. Bu, PetMD.com'a göre biraz değişir, ancak genellikle 103 Fahrenheit ve daha yüksek sıcaklıkların normalin üzerinde olduğu kabul edilir. Sıcaklık yükselmeye devam ederse ve 106 veya daha yüksek bir değere ulaşırsa, yavrularınız ısı inmesi tehlikesi içindedir, bu sırada organlar kapanmaya başlar ve kalbi tamamen durabilir.

Uyarı işaretleri

Neyse ki, köpeklerde aşırı ısınma belirtilerini tespit etmek zor değil. Aşırı nefes nefese ilk belirtidir. Amerikan Kennel Club Köpek Sağlığı Vakfı’na göre tehlikeli derecede aşırı ısınan bir köpek, konvülsiyonları çökertebilir veya deneyimleyebilir, kusma veya ishal gösterebilir ve ayrıca mavi veya parlak kırmızıya dönüşen diş etleri veya bir dili olabilir. Sorunu şiddetli hale gelmeden önce tanımlamak isteyebilirsiniz, ancak ciddi aşırı ısınmaya müdahale etmek ve önlemek için. Erken belirtiler daha incedir - köpeğinizin komutlara normalden daha az duyarlı görünmesi kadar basit olabilir. Adını çağırdığın zaman, sana bakmak için dönmek yerine, uzaklaşabilir. Herhangi bir sorunuz varsa, köpeğinizi sıcaktan çıkarın. ABD İnsancıl Derneği potansiyel ısı inme belirtilerinin sırlı gözler, aşırı salya akması, hızlı bir kalp atış hızı, baş dönmesi veya koordinasyon eksikliği, ateş, uyuşukluk ve bilinç kaybı olduğunu ekliyor.

Risk faktörleri

Koşullar doğruysa tüm köpekler aşırı ısınma riski altındayken, bazı cinsler diğerlerinden daha eğilimlidir. Bu, kalın katları veya uzun saçlı köpekleri, çok genç veya çok yaşlı köpekleri ve shih tzus, boxerlar,  ve buldoglar gibi kısa burunlu ve düz yüzlü köpekleri içerir . Aşırı kilolu köpekler ve solunum zorluğu veya kalp problemlerine neden olan tıbbi durumlardan muzdarip olanlar özellikle hassastır.

Son derece aktif köpekler ve çalışma veya avcılık ırkları (çobanlar, avcılar ve İspanyollar gibi) özellikle sıcak aylarda daha yüksek risk altındadır. Bu köpekleri çok fazla zorlamamaya dikkat etmelisiniz, bu yüzden gölgede dinlenmek için bol miktarda mola aldıklarından ve her zaman iyi nemlendirildiklerinden emin olun.

Çevresel faktörler bir köpeği riske atabilir. Sadece yüksek sıcaklıkların değil, aynı zamanda köpeklerde ısı tükenme olasılığını artırabilecek yüksek nemin de farkında olun. İçeride dinlenmek için yeterli gölge veya başka bir serin yer verilmezse, tüm köpekler aşırı ısınma riski altındadır. Ve sıcak bir arabada bırakılan köpekler, ısı tükenmesi ve sıcak çarpması tehlikesi altındadır.

Köpeğiniz Aşırı Isınmışsa Ne Yapmalı

Aşırı ısınmanın ilk belirtisinde, hemen köpeğinizi soğutmak için harekete geçin. Vetstreet , köpeklerde ısı tükenmesini tedavi etmek için aşağıdaki adımları önerir:

  1. Köpeğinizi hemen klimanın olduğu iç mekanlarda veya bir fanın altındaki gölgede daha serin bir alana taşıyın.
  2. Sıcaklığını kontrol etmek için rektal bir termometre kullanın. Isı tükenmesi tipik olarak bir köpeğin sıcaklığı 103 ila 106 derece arasında olduğunda ortaya çıkar. 106'nın üzerindeki bir sıcaklık onu sıcak çarpması riskine sokar. Tehlikeli bölgede ise, veterinerinizi arayın.
  3. Göl veya bebek havuzu gibi bir tatlı su kütlesinin yakınındaysanız, köpeğinizin soğumasını bekleyin. Aksi takdirde, ona yardım etmek için serin, ıslak bezler veya havlular kullanabilirsiniz. Serin ıslak bezlerinizi boynuna, koltuk altlarına ve arka bacaklarının arasına yerleştirin ve ayrıca kulaklarını ve pençe pedlerini soğuk suyla hafifçe ıslatabilirsiniz.
  4. Bilinçli ve içmeye istekli ise, ona serin, tatlı su verin. Bununla birlikte, zorlamayın, çünkü ciğerlerinde ortaya çıkabilir. İçemezse ya da içemezse ya da suyu tutamazsa, onun yerine dilini suyla ıslatın. Buz küplerini beslemeyin, bu da sıcaklığının çok hızlı düşmesine ve şoka yol açmasına neden olabilir.
  5. Onu veterinere götür. Henüz yapmadıysanız, geldikten sonra hemen harekete geçmeye hazır olmaları için önceden arayın.

Köpeklerde Isı Tükenmesini Önleme

Tabii ki, en iyi tedavi önleme. Bazı temel güvenlik uygulamalarıyla köpeklerinizin aşırı ısınmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Bunlar aşırı sıcak veya nemli günlerde egzersizi veya açık hava aktivitelerini sınırlamak, köpeğiniz açık havada olduğunda bol miktarda gölge ve su sağlamak ve hiçbir koşulda evcil hayvanınızı park edilmiş bir arabada bırakmamak - pencereleri yuvarlanmış gölgede bile aşağı. 70'lerde sıcaklıkların olduğu hafif günlerde, park edilmiş bir arabanın içi dakikada 120 dereceye ulaşabilir ve bu da köpeğinizi kısa bir süre için bile bırakmak için son derece tehlikeli bir ortam haline getirir.

Pooch'unuzun yanması için enerji varsa ve sakin kalmak için bir çeşit egzersize ihtiyacı varsa, onu yüzmeye alın veya iç mekana geri dönmeden önce yağmurlamada koşmasına ve oynamasına izin verin. Ayrıca ıslanmadan serin kalmasına yardımcı olmak için bir soğutma gövdesi sargısı veya yelek de kullanabilirsiniz. Köpeğinizin uzun saçları veya kalın bir ceketi varsa, sıcak aylardan geçmek için ona kısa bir saç kesimi almayı düşünün - cildini güneşten korumak için yeterli kürk bıraktığınızdan emin olun.

Ayrıca, köpeğinizi uzun yürüyüşlere çıkarırsanız, sabahın erken saatlerinde veya akşamın ilerleyen saatlerinde olduğu gibi günün daha serin saatlerinde onu almak daha iyi olabilir (sıcak kaldırımlar ve kaldırım ayak pedlerini yakabilir). Yanınızda su tutmaya dikkat edin ve arada bir ara verin. Köpeğinizle koşarsanız aşırıya kaçmayın. Daha sıcak sıcaklıklar, iyi bir koşuda nemli kalmanızı zorlaştırdığı gibi, yavrularınız için daha da doğrudur.

Köpeğinizle avlanacak veya yürüyecek ya da koyun ya da sığır sürüsü gibi bir işi varsa, köpeğinize gölgede birkaç mola verdiğinizden ve bol miktarda tatlı su olduğundan emin olun. Aktifken onu ıslatmayı veya bir soğutma yeleği kullanmayı düşünün ve ilk aşırı ısınma belirtileri için ona yakından bakın. Çalışan köpeklerin görevlerine o kadar odaklanma eğiliminde olduklarını, dinlenmeleri ve sakinleşmeleri gerektiğinde fark etmediklerini unutmayın. Köpeğinizi izlemek ve sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğu molaları almasını sağlamak size kalmış.

Son olarak, elektrik kesilirse veya klima çalışmayı durdurursa köpeğinizi serin tutmak için bir plan yapmayı unutmayın. Bu koşullar altında olabileceğiniz kadar rahatsız edici, vücut ısısı sizinkinden çok daha yüksek olan köpeğiniz için daha da kötü. Daha serin bir yere çekilmeyi planlıyorsanız, onun da hoş karşılanacağından emin olun. Aksi takdirde, eve daha soğuk koşullara dönmesi güvenli olana kadar onu bir kulübede bırakmayı düşünün.

Aşırı ısınmanın nasıl tanınacağı, nasıl cevap verileceği ve ilk olarak nasıl önleneceği bilgisi ile donanmış, dört ayaklı arkadaşınızla güvenli, eğlenceli ve mutlu bir yaz geçirmeyi dört gözle bekleyebilirsiniz