facebook

Kedinizi Uzak Tutmanız Gereken Çiçekler

Patili dostunuzun hareketli yapıları, bundukları ortamda ki her şeyle oynama istekleri bazen tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Kedinizi Uzak Tutmanız Gereken Çiçekler

Patili dostunuzun hareketli yapıları, bundukları ortamda ki her şeyle oynama istekleri bazen tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
Peki hangi çiçekler kediler için zararlıdır?

Kuşkonmaz
Ev içerisinde sıklıkla tercih edilen ve balkonlar için de eşsiz bir dekorasyon değeri katan Kuşkonmaz Çiçeği sevimli dostunuz için zararlı olan çiçeklerdendir. Toksit özelliği olan Kuşkonmaz, kediniz tarafından yenilmesi durumunda kusma, ishal ve karın ağrısına yol açtığı görülmektedir.

Kaplan Zambağı
Benzersiz bir şekilde oldukça güzel gözüken Kaplan Zambağı, kediniz için zehirli çiçekler arasında yerini alır. Patili dostunuzun bu çiçeğin herhangi bir kısmının yemesi durumunda kedinizde bitkinlik, halsizlik ve kusma gibi sorunlar görülebilir. Kedinizin Kaplan Zambağı yediğini fark ederseniz hızlıca veteriner hekime danışmanızı öneririz. Aksi halde 1 ile 3 gün arasında kediniz böbrek yetmezliği yüzünden hayatını kaybedebilir.

Ardıç Çalısı
Ardıç Çalısı çiçeği her ne kadar görünüşleri itibariyle estetik güzellik katsalar da kediniz için zararlıdır. Sevimli dostunuzun Ardıç Çalışı yemesi durumunda böbrek sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Zambak
Ev dekorasyonu ve hediye olarak ilgi gören zambaklar kediler için zehir saçan bir çiçektir. Kediniz tarafından yenilmesi durumunda kusma, artan salya ve yutkunamama gibi bir takım istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Ormangülü
Güllerin ne kadar güzel olduğu ve faydalarını anlatacak olsak saymakla bitmez. Ancak konu Ormangülü ve kediler olunca durum biraz değişiyor. Ormangülü kediler için zehirlidir ve yenilmesi durumunda da karın ağrısı, kramp, böbrek ve solunum sorunları görülür.

Aloe Vera
İçerisinde bitkisinin içinde bulunan sıvı maddenin toksit özelliği sebebiyle kediler için zararlı çiçekler grubunda yer alır. Patili dostunuzun Aloe Vera ile teması veya yemesi durumunda da kusma ve farklı renkte idrarla karşılaşılabilir.

Kasımpatı
Kasım ayında çiçekler açan ve bizleri oldukça büyüleyen Kasımpatı çiçekleri ilkbaharın da hoş dokusunu yansıtır. Ancak kedinizle teması durumda Kasımpatı çiçeği alerjik reaksiyonlar yaratabilir.

Tavşan Kulağı
Listemizin sonunda her ne kadar pembe görünüşleriyle sevimli dursalar da tavşan kulağı kedinizi öldürebilecek kadar güçlü zehir barındırmaktadırlar. Tavşan Kulağı, kalp sorunlarına ve nöbetlere yol açabilmektedir.