Kediniz Üzgün mü? Kedi Depresyonunun Belirtileri ve Nedenleri

​​​​​​​Her kedinin kendi kişiliği vardır, bazıları diğerlerinden daha dışa dönüktür, ancak tipik olarak sosyal bir kedi aniden sessiz ve çekingen olduğunda, bu endişe verici olabilir.

Kediniz Üzgün mü? Kedi Depresyonunun Belirtileri ve Nedenleri

Her kedinin kendi kişiliği vardır, bazıları diğerlerinden daha dışa dönüktür, ancak tipik olarak sosyal bir kedi aniden sessiz ve çekingen olduğunda, bu endişe verici olabilir.

Çoğu durumda, kedi sahipleri, kedilerinin neden üzgün veya depresyonda olduğu hakkında hiçbir fikre sahip değildir. Ancak bazı işaretlere dikkat ederek, bunun geçici olabileceğini bilerek rahatlayabilirsiniz. Ayrıca, kedilerde sık görülen bazı depresyon nedenleri ve en iyi hareket tarzınız hakkında daha fazla bilgi edinin.

Depresyonda Bir Kedinin Belirtileri

Kedinizdeki bazı olası depresyon belirtilerine dikkat edin.

  • Sesli ipuçları veya seslendirmedeki değişiklikler: Kediniz normalden daha fazla veya daha az miyavlayabilir. Bunlar, kedinizin mutsuz olabileceğinin çok sesli göstergeleridir. Bu mutsuz sesler genellikle tiz, kederli ulumalardır. Mırıltılar her zaman mutluluğu göstermez ve mutsuz bir kedicik de kendilerini rahatlatmanın bir yolu olarak daha fazla mırıldanabilir. Normalde sesli olan diğer kediler sessizleşebilirken sessiz kediler sesi açabilir.
  • Beden dili: Bazen kedinizin beden dili mutsuzluğu konusunda size ipucu verebilir ve bunu gösterebilecek birçok göz, kulak, kürk ve vücut pozisyonu vardır. Geride tutulan kulaklar, kuyruk sıkışmış, tüyler diken diken ve diğer vücut işaretleri, kedinizin üzgün olabileceği sessiz iletişim biçimleridir.
  • Saldırganlık veya korku: Üzgün kediler daha reaktif olma eğilimindedir ve saldırganlık veya korku ile hareket eder. Kedinizin korkmasına veya anormal derecede agresif olmasına neden olan davranış değişiklikleri fark ederseniz, üzgün olabilirler.
  • Yapışkanlık, saklanma veya kişilik değişiklikleri: Üzgün bir kedi, kendisini meşgul eden faaliyetlere olan ilgisini kaybedebilir, münzevi hale gelebilir ve saklanabilir. Daha sessiz kediler yapışkan veya talepkar hale gelebilir ve bir kedi üzgün olduğunda tüm kedilerin paylaştığı yabancı korkusu artabilir.
  • Aşırı uyku: Kediler normalde çok uyur ama üzgün veya depresif kediler daha fazla uyur. Favori bir şekerleme noktasının konumunda bir değişiklik olmuşsa, bu aynı zamanda üzüntüyü de gösterebilir.
  • Kötü tımar veya tımar değişiklikleri: Bu, mutsuzluğun ve sağlığın bozulmasının bir işareti olabilir. Kendini iyi hissetmeyen veya depresyonda olan kediler genellikle kendilerini tımar etmeyi bırakırlar ve çok dağınık görünümlü paltolar bırakırlar.
  • Yeme veya iştah değişikliği değil: Eğer kediniz yemek yemiyorsa ya da iştahında ani bir değişiklik meydana geldiyse, bir şey hakkında mutsuz olabilir. Üzgün kediler daha önce zevk aldıkları yiyecekleri reddedebilir ve hatta en sevdikleri ikramlara olan ilgilerini kaybedebilir.
  • Püskürtme veya banyo alışkanlıklarında değişiklik: Üzgün bir kedi uygunsuz yerlere idrarını yaparak kendini daha iyi hissetmek için kendi kokusunu kullanabilir. Kumunun dışında idrara çıkmanın birçok nedeni vardır, ancak bu listede stres, depresyon ve üzüntü yüksektir. Kediniz, yatak odanız veya ölmüş bir evcil hayvanın veya kayıp bir insanın kokusunun kendi kokularını yaymak için oyalandığı yerler gibi değeri yüksek alanlarda idrarını yapabilir.
  • Aşırı kaşınma: Kediniz üzgün veya depresyondaysa, stresi azaltmak ve bölgesini işaretlemek için nesneleri normalden daha fazla kaşımaya başlayabilir.

Bir Kedinin Depresyona Girmesinin Nedenleri

Bir kedinin depresyona girmesinin birkaç nedeni olabilir. Kediler üzülebilir. İnsan ve insan olmayan aile üyeleriyle bağ kurarlar ve ilişkinin dinamikleri kaybolduğunda üzülebilirler. Sebebi ne olursa olsun, mutluluk düzeyi yükselene kadar ona ekstra zaman ve dikkat verdiğinizden emin olun.

Hastalık

Hastalıklar, kedinizin kendini iyi hissetmemesine ve hatta muhtemelen acı çekmesine neden olabilir. Hareket etmek canını acıtıyorsa, kedi oyuncu benliği olmayabilir. Kedi mide bulantısı hissedebilir, yemek yemek istemeyebilir, hormonal bir dengesizliğe sahip olabilir veya hastalık nedeniyle enerjisi olmayabilir. Yağlı karaciğer hastalığı, FIV, FeLV, üst solunum yolu hastalıkları, diyabet, hipotiroidizm, diş hastalığı ve diğerleri gibi durumların tümü, kedinizin mutluluk seviyesini etkileyebilecek ciddi sağlık sorunlarıdır. Kedinizin hasta olduğu için depresyonda olduğundan şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede veterinerinize bir ziyaret planlamalısınız.

Yaralanma

Yaralanmalar, kedinizin bir zamanlar zevk aldığı şeyleri yapma yeteneğini sınırlayabilir. Yaralanma sonrası ağrı, kedinizin genellikle olduğu kadar mutlu hissetmesini de engelleyebilir. Ağrı kesici ile ilgili veterinerinizin tavsiyelerine uyduğunuzdan emin olun veya kedinizin ağrısı var gibi görünüyorsa, kontrol ettirmek için bir randevu planlayın. Eski ameliyatlar ve yaralanmalar bile kedinizde kalıcı ağrıya veya rahatsızlığa neden olabilir ve kronik ağrı kesici gerektirebilir.

Sevilen bir kişinin kaybı

Bir aile üyesini kaybetmek, dahil olan herkes için her zaman zordur ve kediniz de bir istisna değildir. Bir aile üyesi (insan veya hayvan) vefat ettiğinde veya taşındığında, kediniz üzülebilir ve depresyona girebilir. Bu genellikle geçici bir davranıştır ve bir süre sonra kediniz normale dönecektir. Kediniz, evdeki başka bir kedi vefat ettiği için depresyona giriyorsa, yeni bir kedi arkadaşından yararlanabilir. Aileye çok erken başka bir ev arkadaşı eklerken dikkatli olun. Büyük aile üyesi değişiklikleri için zaman genellikle en iyi çözümdür, ancak bu arada kedinizin daha mutlu olmasına yardımcı olabilecek feromonlar ve besin takviyeleri gibi doğal çözümler de vardır.