facebook

Kedilerle Nasıl Oyun Oynanır?

Kedilerle hareketli oyunlar oynamak eğlenceli zaman geçirmenin yanında kediler için hareket, egzersiz zamanı anlamına gelmektedir.

Kedilerle Nasıl Oyun Oynanır?

Kedilerle Nasıl Oyun Oynanır?

Kedilerle hareketli oyunlar oynamak eğlenceli zaman geçirmenin yanında kediler için hareket, egzersiz zamanı anlamına gelmektedir. Aynı zamanda kedilerle oyun oynamak sahibi ve kedisi arasındaki iletişimi, ilgiyi arttırmaktadır. Kedilerin hareketli oyun zamanları kediler için avcılık yönlerini öne çıkardıkları bir durum olmakla beraber kilosunu da korumasında büyük yardımcıdır.

Kedilerin oyun zamanlarının önemli olmasının bir diğer yanı kedinin içinde biriktirebileceği negatifliği atmasında büyük etki sağlar. Çekingen, içine kapanık bir kediye sahip olanlar hareketli oyunlar oynayarak kedinin eve alışmasını, evi benimsemesini sağlayabilirler. Her yaştan kedi ile nasıl oyunlar oynamanız gerektiğini yazımızın devamında anlattık.

Yavru Kediler ile Oynamak

Yavru kedilere ne verilirse verilsin her türlü obje ile oynayabilmektedirler. Ama sonuç olarak onun henüz bir bebek olduğu unutulmamalıdır. Keskin uçlu, sert, ufak cisimleri yavru kediden uzak tutulmasında fayda vardır. Keskin cisimlerle kendine zarar verebilir. Ufak cisimleride yutması sonucu boğulabilir. Yavru kediler için en iyi oyuncak dişlerini geçirebileceği yumuşak cisimli oyuncaklardır.

Genellikle evde aynı zamanda doğumuş başka yavru kediler olur ama evde tek bir yavru kediye sahip olanların dikkat etmesi gereken bir konu kedinin oyun oynarken sizin el ve ayaklarınızdan uzak tutmanız gerektiğidir. Bu tür el ayak oyunlarına çok alıştırmamaktır. Kedi büyüdüğünde diş ve pençeleri de büyüdüğü için sizin açınızdan bu oyun türüne alışmaması önemlidir.

Yetişkin Kediler ile Oynamak

Yetişkin kediler ile oynamak daha kolay ve oynayabilecek çok türde oyuncak mevcut. Yetişkin kediler daha çabuk sıkıldığı için oyuncak çeşitliliğinin de fazla olması gerekmektedir. Sopalı oyuncaklar, hışırtılı sesler çıkaran kağıtlar, şişe kapakları ve ip yumakları bu seçenekler arasında.

Kedi ile oyun seansını bitirdikten sonra oyuncak ortadan kaldırılmalıdır. Kedinin her zaman ulaşacağı bir yerde oyuncağı tutmak kedinin çabuk sıkılmasına neden olur.

Kedinin merakını çekebilmesi için oyuncağı bir kedi ya da bir kuş gibi hareket ettirilebilir. Oyunun hızını kedinin belirlemesine izin verilmelidir. Kedinin ilgisini neyin çektiğini bulmak için farklı yollar denenmelidir.

Kediler hava karardığında avlanmaya çıkmayı tercih ettiği için oyun oynamaya başlamadan önce ışıkları kapatmak veya kısmak yararlı olur. Bir süre sonra ışıklar kapatıldığında kediniz koşullanmış şekilde oyuna hazır hale gelecektir.

Oyun oynamayı onun için fazla kolay hale getirmemek gerekir. Kedinin merakını, ilgisini her zaman canlı tutmak önemlidir.

Oyun Zamanını Bitirmek

Kediniz ile kesintisiz 15 dk oyun oynadıktan sonra kediniz doyuma ulaştıysa kendiliğinden ilgisi bitecek ve oyun oynamayacaktır. Oyuna karşı ilk dakikalardaki isteği kalmayacaktır.

Oyun zamanı bittikten sonra kedinize oyunun bittiğini ve oyuna katıldığı için teşekkür mayetinde bir ödül vermeyi de unutmamak gerekir.

Kedilerle Oynanabilecek Oyun Türleri

  • Buruşturulmuş Kağıt: Kediler buruşturulmuş kağıt veya naylon yumağının çıkardığı sese bayılırlar. Oyunun sizin içinde keyifli geçmesi için dağılmayan yırtılmayan bir tür ile kedinizle oynayabilirsiniz.
  • İp ve Tüyler
  • Lazer ya da Işık Yansımaları
  • Tablet Oyunları: Çağa ayak uyduran bebekler gibi artık kedilerde teknoloji ile oldukça uyumlu. Tabletteki mağazada kediler için oldukça fazla uygulama mevcut.
  • Atla ve Yakalama: Klasik atma- yakalama oyununda dikkat edilecek konu kedinizin ağzında taşıyabileceği boyutta bir oyuncak olması.