facebook

Kedilerin Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kedilerin tırnakları zaman zaman uzun ve yaralayıcı olabilir. Bu gibi durumlarda kedinizin tırnağını kesmeniz gerekmektedir.

Kedilerin Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kedilerin tırnakları zaman zaman uzun ve yaralayıcı olabilir. Bu gibi durumlarda kedinizin tırnağını kesmeniz gerekmektedir. Öncelikle kedinizin tırnağını kesmeye yavruyken alıştırmalısınız. Sakin bir oda seçip kedinizin uykulu veya yemek sonrası mayışmış halini yakalamanız gerekiyor. Odada kedinizin dikkatini dağıtacak bir şey olmadığından emin olmalısınız.

Uygun ortamı hazırladıktan sonra kedinizin patisini sakince alın ve sevmeye başlayın. Eğer geri çekerse, zorlamayın. Ardından tekrar deneyin. Patisinin ortasına bastırıp tırnaklarını çıkartın ve bırakıp ona bir ödül maması verin. Bunu iki günde bir tekrar ederek iki patisine de aynı rutini uygulayın.

Belli bir süre geçtikten sonra kedinizi tırnak makasıyla tanıştırmanız gerekiyor. Tırnak makasından ve sesinden ürkebilir. Kendi tırnaklarınızı kedinizin yanında kesebilirsiniz, böylece sese ve makasa alışacaktır. Başka bir çözüm de tırnak makasının arasına çiğ bir çubuk makarna parçası yerleştirin. Eğer kediniz tırnak makasını koklayacak olursa makas ile pozitif bir ilişki kurabilmesi için makasın üzerine bir ödül maması yerleştirin. Ardından kedinizin bir patisine masaj yaparken diğerinin ortasına basarak tırnaklarının öne çıkmasını sağlayın. Tırnaklar dışarıdayken tırnak makasının içindeki makarnayı kesin, ardından da kedinize tekrar bir ödül maması verin.

Kedinizin tırnaklarını kesme aşamasına geldiğinizde, sakince onu kucağınıza alın ve patisinin ortasına bastırıp tırnaklarını çıkarmasını sağlayın. Tırnakların sadece beyaz kısmını kesmeniz gerekiyor. Tırnak etine zarar vermemelisiniz. Keseceğiniz kısmı önceden belirleyin ve önce sadece tırnağın ucunu kesin. Ardından kedinize bir ödül maması verin. Eğer tırnağının kesildiğinin farkında değilse, bir tane daha kesin. Eğer kediniz rahatsız olursa daha fazla kesmeye çalışmayın. İlerleyen günlerde kalan tırnakları da kesmek için aynı ortamı oluşturup devam edebilirsiniz.