Kedilerde Hepatik Lipidoz (Yağlı Karaciğer Hastalığı)

Hepatik lipidoz, kedilerde karaciğer yetmezliğinin yaygın bir nedenidir. Herhangi bir kedi durumu geliştirebilir, ancak en yaygın olarak aşırı kilolu (veya olmuş) ve son zamanlarda fazla yemek yemeyen orta yaşlı kedilerde görülür.

Kedilerde Hepatik Lipidoz (Yağlı Karaciğer Hastalığı)

Kedilerde Hepatik Lipidoz (Yağlı Karaciğer Hastalığı)

Kedilerde Hepatik Lipidoz Nedir?

Hepatik lipidoz, kedilerde karaciğer yetmezliğinin yaygın bir nedenidir. Herhangi bir kedi durumu geliştirebilir, ancak en yaygın olarak aşırı kilolu (veya olmuş) ve son zamanlarda fazla yemek yemeyen orta yaşlı kedilerde görülür.

Kediler yemek yemediklerinde hızla kilo verebilirler. Sonuç olarak, büyük miktarlarda yağ karaciğere gönderilir ve karaciğer hücrelerinin içinde son bulur - bazen o kadar çok yağ ki hücreler artık normal şekilde çalışamaz. Bu, bazen yağlı karaciğer hastalığı olarak da adlandırılan hepatik lipidozdur.

Kediler yemek yemeyi bıraktığında, hepatik lipidoz birkaç gün içinde gelişmeye başlayabilir. Tavsiye için veterinerinizi aramadan önce kedinizin bir veya iki günden fazla yemeksiz kalmasına izin vermeyin.

Yazı İçeriği

İlgili Ürünler:

130 Yorum
499.00 TL

Hepatik lipidozu tersine çevirmek için genellikle agresif tedavi gerekir, ancak iyi haberler var: İhtiyaç duydukları tedaviyi aldıkları sürece, bu durumdaki kedilerin %90 kadarının hayatta kalması beklenebilir.

Kedilerde Hepatik Lipidoz Belirtileri

Hepatik lipidozu olan kedilerde genellikle aşağıdaki semptomların bazı kombinasyonları bulunur:

  • Zayıf veya iştahsız
  • Hızlı kilo kaybı
  • Sarılık (sarılık) - gözlerin beyazlarında ve diğer dokularda sarı renk değişikliği
  • Kusma
  • Uyuşukluk ve depresyon
  • Olağandışı davranışlar
  • İshal veya kabızlık
  • Koyu idrar
  • Anormal kanama veya morarma

Kedilerde Yağlı Karaciğer Hastalığının Nedenleri

Bir kedinin yemek yemesini engelleyen herhangi bir şey hepatik lipidoza yol açabilir. Bazı yaygın nedenler şunları içerir:

İnflamatuar barsak hastalığı (IBD): İnflamatuar hücrelerin gastrointestinal sistemin duvarına sızması kusmaya, ishale, iştahsızlığa ve kilo kaybına yol açabilir.

Kolanjiyohepatit ve diğer karaciğer hastalığı türleri: İştahsızlık, kilo kaybı ve kusma, hemen hemen her tür karaciğer hastalığının ortak belirtileridir.

Kanser: Vücudun herhangi bir yerindeki kanser, kedilerin kötü beslenmesine ve kilo vermesine neden olabilir.

Pankreatit: Pankreas iltihabı ağrılıdır ve sıklıkla iştah azalmasına, mide bulantısına, kusmaya ve ishale yol açar.

Çevresel değişiklikler: Kediler alışkanlıkları olan yaratıklardır. Bazen yeni bir eve taşınmak veya yeni bir aile üyesi eklemek gibi normal rutinlerini bozmak, yemek yemeyi bırakmaları için gereken tek şeydir. Yiyeceksiz bir yerde kaybolan veya mahsur kalan kediler de aç kalabilir ve hepatik lipidoz geliştirebilir.

İlgili Ürünler:

Altta yatan bir neden belirlenemediğinde, bir kediye idiyopatik hepatik lipidoz teşhisi konur.

Veteriner Hekimler Kedilerde Hepatik Lipidozu Nasıl Teşhis Eder?

Bir veteriner, bir kedinin fazla yemediğini ve son zamanlarda çok kilo verdiğini öğrendikten sonra hepatik lipidoza sahip olduğundan şüphelenebilir. Fiziksel bir muayene de kanıt sağlayabilir, ancak hepatik lipidozu benzer klinik belirtileri olan diğer hastalıklardan ayırt etmek için tanı testleri gereklidir.

Veteriner hekimler genellikle temel bir kan çalışması paneli ve bir idrar tahlili ile başlayacaklardır. Hepatik lipidozu olan birçok kedinin kanında yüksek seviyelerde bilirubin ve çok yüksek seviyelerde alkalin fosfataz (bir tür karaciğer enzimi) bulunur.

Bir kedinin hepatik lipidozu olduğunda, bir karın ultrasonu, sadece belirli bir kısımdan ziyade tüm karaciğerin anormal göründüğünü ortaya çıkarmalıdır. Ultrason sırasında, veteriner küçük bir karaciğer hücresi örneğini çıkarmak için bir iğne kullanabilir. İçleri yağla doluysa tanı doğrulanır.

Hem hepatik lipidozu tanımlamak hem de buna yol açmış olabilecek sağlık sorunlarını araştırmak için ek testler de gerekli olabilir.

Kedilerde Yağlı Karaciğer Hastalığının Tedavisi

İlk bakışta hepatik lipidoz tedavisi basit gibi görünmektedir. Kediyi yedirin! Ama gerçekte, bu göründüğünden çok daha zor. Zayıf karaciğer fonksiyonu, bir kedinin kendini gerçekten kötü hissetmesine neden olur. Sonuç olarak yemek yemezler, bu da karaciğer fonksiyonlarını daha da kötüleştirir... ve böylece döngü devam eder.

Mide bulantısı olan bir kediyi zorla beslemek genellikle geri teper. Ne kadar kötü hissettikleri için yiyeceği "suçlama" eğilimindedirler ve herhangi bir şey yemekten hemen bir isteksizlik geliştirebilirler. Hepatik lipidozu olan bir kediye mamayı hızlı bir şekilde vermemiz gerektiğinden, besleme tüpü genellikle en iyi seçenektir.

Nazogastrik tüpler (burundan mideye yerleştirilen küçük tüpler) birkaç gün çalışabilir, ancak hepatik lipidozlu birçok kedinin bir veya iki ay tüple beslenmesi gerekir. Uzun vadeli daha iyi bir çözüm özofagostomi tüpüdür. Bir veteriner, kedinize kısa bir süre anestezi yapacak ve tüpü, kedinizin boynunun derisinden bir kesi yoluyla yemek borusuna yerleştirecektir. Tüp daha sonra yerine dikilir, böylece evcil hayvan ebeveynleri onu uzun süreli besleme için kullanabilir. Vakanın özelliklerine göre başka besleme tüpleri de düşünülebilir.