Kedilerde Dikkat Çekme Davranışı Nasıl Belirlenir ve Çözülür?

Kedi davranışlarıyla ilgili en yaygın şikayetlerden biri yüksek sesle miyavlamalarıdır.

Kedilerde Dikkat Çekme Davranışı Nasıl Belirlenir ve Çözülür?

Kedi davranışlarıyla ilgili en yaygın şikayetlerden biri yüksek sesle miyavlamalarıdır. Bazen dikkat çekmek için yapılan bu davranışı ağlama olarak da tanımlayabiliriz. Bu davranışların her ikisinin de nedenleri fiziksel, duygusal veya her ikisi birden olabileceğinden, olası nedenler hakkında biraz gözlem yapmamız gerekir.

Bazen bir "davranış sorunu" gibi görünen şey, belirli bir kedide tamamen normal davranış olabilir. Kedinizin düzeltilmesi gereken bir sorunu olduğuna karar vermeden önce tüm faktörleri tartmalıyız. Dikkat çekme davranışıyla ilgili veya bunlarla karıştırılan bazı faaliyetler ve bunların olası nedenleri şunlardır:

Geceleri Miyavlama

Bazı kedilerin bunu neden yaptığını kimse kesin olarak bilmese de bilişsel işlev bozukluğu (yaşlılık) ve/veya görme veya işitme azalması nedeniyle geriatrik kedilerde en yaygın olanıdır. Bu tür kederli çağrılar, herhangi bir yaştaki kedilerde bir fiziksel durumun, yaygın olarak dalgalanan cilt bozukluğu olarak bilinen kedi hiperestezisinin bir sonucu olabilir. Aşırı miyavlamaya neden olabilecek diğer tıbbi bozukluklar arasında hipertiroidizm, kanser, nörolojik hastalık ve ağrı bulunur. Tüm bu durumlar için veteriner müdahalesi ve tedavisi gereklidir.

Yiyecek ve İkramlar için Dilencilik J

Her ne kadar kendisi için önerilen günlük mama tüketimini sağlasa veya karnı tok olsa da kokusunu cezbedici bulduğu çeşitli yiyeceklerin tadına bakabilmek için ısrarcı olabilir. Bu durum normaldir, tabii bu ikramları sunmak veya sunmamak tamamen sizin elinizde.

Çözüm

Ara sıra yapılan ikramlar zararlı değildir ve aşırı kilolu kedi için küçük, düşük kalorili ikramlar kullanmak sevimli dostunuz yiyecek özellikle de yüksek proteinli yiyecekler için yalvardığında uygun bir alternatiftir. İkramlar, kedinizin günlük kalorisinin yüzde 10'undan fazlasını oluşturmamalıdır. Kediler için günde birkaç küçük öğün, sabah veya akşam tek bir büyük öğün yemekten daha iyidir. Üç veya dört küçük öğün konserve yiyecek planlayın, kalanını 20 ila 30 dakika sonra kaldırın. Kedinizin tercihi ya da programınıza göre kuru mama vermeniz gerekiyorsa, akşamları bir küçük öğün kuru mama verin.

Kolunuzu veya Bacağınızı Pençelemek

Çocuklar gibi bazı kediler sık sık ilgiye ihtiyaç duyarlar ve otururken birden kolunuzu patilerler veya yürümeye çalışırken bacaklarınızın etrafında "şekil 8" denilen dolanma hareketini yaparlar.

Çözüm

Bazı kediler sadece daha fazla insan ilgisine ihtiyaç duyarlar. Kedi hanedeki tek kediyse, başka bir kediyi evlat edinmek isteyebilirsiniz. Aksi takdirde, bu kediler için oynamak, kucaklaşmak gibi özel zamanlar planlamaya çalışın. Kediler rutini severler ve tur zamanının yakında geleceğini bilirlerse, muhtemelen sizi rahat bırakırlar.

Israrlı Miyavlama

Bazı kediler de çok seslidir (Siyam ve Doğu ırkları bu özelliği ile ünlüdür). Ve birçok kedi aslında kedi-insan sohbetinden hoşlanır ve onlarla konuştuğunuzda (veya miyavladığınızda) size doğru miyavlar.

Çözüm

Kedinizle konuşmayı seviyorsanız, keyfini çıkarın. "Konuşkan bir kedi" için özellikle ekstra zaman ayırın. Öte yandan, kediniz normalde sessizse ve aniden ısrarla miyavlamaya başlarsa (veya normalde konuşkan bir kedi aniden miyavlamayı bırakırsa) size acı içinde olduğunu söylemeye çalışıyor olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka veterinerinize danışmalısınız.

Pika

Pika (gıda dışı öğeleri yemek) mutlaka dikkat çeken bir davranıştır. Pika ayrıca yün emme veya çiğneme ile kendini gösterir ve özellikle plastik veya ip benzeri nesnelerin yutulması halinde tehlikelidir. Yün emme; Siyam, Birmanya ve Himalayalar da dahil olmak üzere belirli ırklarda yaygındır ve aynı zamanda erken sütten kesilmiş veya annelerinden ayrılmış kedilerde de yaygındır. Stres, pikalı kedilerde ortak bir payda gibi görünmektedir.

Çözüm

Pikalı kedilerde stres çok yaygın olduğundan, stresi ortadan kaldırmak veya onunla başa çıkmak önemlidir. Kaygı ve stres, genellikle sakin bir yerde düzenli oyun seansları planlayarak ve bol miktarda oyuncak, dikey alan ve diğer çevresel zenginleştirme biçimleri sağlayarak iyileştirilebilir. Nadir durumlarda, anti-anksiyete ilaçları belirtilebilir.

Pika ayrıca belirli mineral eksiklikleri ile de ilişkili olabilir, bu nedenle kedinizin diyetinin dengeli olduğundan emin olun. Uygun olmayan çiğneme/yutma maddelerini ipleri, küçük plastik parçalarını ve lastik bantları toplayarak çıkarmak veya elektrik kablolarını sarma veya acı sprey ile kedi geçirmez hale getirerek ilgilenilen öğeler olarak ortadan kaldırmak da önemlidir.

Uygunsuz Tırmalama

Bazen çok sayıda tırmalama direğine ve diğer tırmalama yüzeylerine sahip olan kediler, halı veya mobilya üzerinde uygunsuz tırmalama konusunda ısrarcı olacaktır. Kediler bazen iletişim olarak uygunsuz kaşıma kullanırlar.

Çözüm

Kedinize farklı malzeme ve şekillerde çeşitli tırmalama direkleri sunduğunuzdan emin olun. Kedinizi uygun tırmalama direklerine çekmek için ikramlar kullanabilirsiniz.

Dalgalanan Cilt Bozukluğu

Kedi hiperestezisi olarak da bilinen bu durum iyi anlaşılmalıdır. Bazen diyet değişikliği, pire veya toksinlerin ortadan kaldırılması (neden olabilir), ilaç ve/veya kedi için planlı egzersiz aktiviteleri ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Stres ve Kaygı

Bu dikkat çekici davranışların çoğu, özellikle hanede aşağıdakiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmayan yakın zamanda değişiklikler olduysa, stres veya kaygının sonucu olabilir:

  • Yeni doğmuş bir bebek
  • Yeni evcil hayvan (kedi veya köpek)
  • Yeni bir iş veya tatil nedeniyle sahibinin yokluğu
  • Başka bir kedi tarafından ani saldırganlık
  • Sahibinin veya başka bir kedinin hastalığı

Bu durumlarda, kediniz için çevresel zenginleştirme sağlamak çok önemlidir.

Ev ödevinizi yapmak, kedinizin normal davranışını bilmek ve davranış değişikliklerini yakından takip etmek, muhtaç kedinizin dikkat çekme davranışlarını ortadan kaldırmasına yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.