Kediler Neden Kusar?

Kedilerde kusma durumu çok sık görülen bir durumdur. Kediler çok fazla yalanırlar ve bu nedenle çok fazla tüy yutarlar. Yutulan tüyleri de çıkarma isteği duydukları için bunu kusarak yaparlar.

Kediler Neden Kusar?

Kedilerde kusma durumu çok sık görülen bir durumdur. Kediler çok fazla yalanırlar ve bu nedenle çok fazla tüy yutarlar. Yutulan tüyleri de çıkarma isteği duydukları için bunu kusarak yaparlar. Tüyleri çıkarmasını kolaylaştırmak için sağlık bakım ürünleri tercih edilebilir.

Yine de kediniz sık sık kusuyorsa bunu gözlemlemeli ve gerekirse de veteriner hekime göstermelisiniz. Sık sık olan bu kusmalar kedinizin başka bir hastalığı olduğunun belirtisi olabilir.

Pek çok sebepten dolayı kusan kedilerin en sık rastlanan nedeni yediği yiyecekler nedeniyle olan kusmalardır. Özellikle yedikleri bozuk yiyecekler, otlar ve yediği besinden dolayı alerji olmasına bağlı kusmalar olabilmektedir. Doğrudan bir nedeni olmamakla beraber yedikleri amam ve konservelerde kedileri kusturabilir.

Diğer bir kusma nedeni ise karın tümörleri, karaciğer iltihapları ve pankreas iltihaplanmasıdır. Kullandığı bazı ilaçlar ve mide zehirlenmesi nedeniyle de kusabilirler. En tehlikeli olanlar da bu zehirlenmeler sonucunda gerçekleşen kusmalardır.

Kedilerde olan kabızlık, yabancı cisim yutma, bağırsak durumları kedilerin kusmasına neden olan bir diğer sebeptir. Bunlarla birlikte hormonal ve metabolik hastalıklar, diyabet ve stres durumları kedileri sık sık kusmaya iten durumlardır.

Kedilerin Kusma Şekilleri

Kedilerin kusma şekilleri onların ne yüzünden kustuğunu da bizlere belli eden durumlardır.

 

  • Kediler Akut Kusma: Kedilerin tüy yutması durumunda ortaya çıkan kusmalardır. Kedilerde görülen normal bir kusmadır. Tüy yutmasına bağlı olarak kusan kedinize bir iki saat mama vermeyerek midesini biraz rahatlatmasını sağlayabilirsiniz.
  • Kedilerde Aralıklı Kusma: Aralıklı aralıklı kusma şekli görüyorsanız, kedinizde en tehlikeli olan kusma biçimi ile karşı karşıyasınız demektir. Bu kusma şeklinin nedeni tümörler, yiyecek kaynaklı alerjiler ve metabolik hastalıklardır. En kısa sürede veteriner hekime gözükmelidir.
  • Kedilerde Kan Kusma: Kediniz kan kusmaya başladıysa çok ciddi bir sağlık problemi var demektir. Mide de ya da bağırsaklarda ülser, iç kanama gibi nedenlerden dolayı kusuyor olabilir. Hiç vakit kaybetmeden direk acil müdahale gerektiren bir durumdur.