facebook

Kedi Kumu Kullanımı

Kedilerin tuvalet eğitimi için kedi kumu kullanımı önemli bir yere sahiptir. Yapılan araştırmalara göre kumları her zaman temiz olan kediler daha enerjik ve mutludur.

Kedi Kumu Kullanımı

Kedilerin tuvalet eğitimi için kedi kumu kullanımı önemli bir yere sahiptir. Yapılan araştırmalara göre kumları her zaman temiz olan kediler daha enerjik ve mutludur. Kedilerin ruh sağlığı için temizlik çok önemlidir. Temiz bir kedi kumuna sahip olan kediler, psikolojik olarak daha sağlıklı olmaktadır. Sık temizlenmeyen kedi kumlarına sahip kedilerde çeşitli davranış bozuklukları ve psikolojik rahatsızlıklar göstermektedir. Bu sebeple kedi kumunu belli aralıklarla mutlaka değiştirip temizlemelisiniz.

Kumu değiştirme sıklığı kedinizin kumu kullanma sıklığına, kumun kalitesine ve koku yapmasına bağlı olarak değişmektedir. Bu etkenleri göz önünde bulundurarak kum değiştirme zamanını sizin belirlemeniz doğru olacaktır.

Kum kabına azar azar ve yeterli miktarlarda kum koymanız gereksiz bir ziyanın da önüne geçmenizi sağlar. Gün içinde kumu birkaç defa kontrol etmeniz, kedinizin sürekli olarak temiz kalmasını ve kirli kumdan rahatsız olmamasını sağlayacaktır.

Her daim temiz bir kedi kumuna sahip olmak kedinizin daha mutlu olmasına yardımcı olacaktır. Kediniz için seçeceğiniz kaliteli kedi kumu markaları, kedinizin sağlığı açısından oldukça önemli olduğunu unutmayınız.

Kedi kumunun temiz tutulması, parazit ve bakterilerin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Kedi dışkısı ve idrarının bekletilmesi, evcil hayvan ve ebeveyn sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Dışkı içerisinde yer alan amonyak, bakteri ve enfekte maddeler, solunum yoluyla ciddi zarar vermektedir.

Kum kabını doldururken ortalama 6 ile 7 cm yüksekliğe sahip olması yeterli olacaktır. Kedinizin kumunu aşırı doldurmanız hem kumun ziyan olmasına hem de kedinizin kumu dışarı dökmesine neden olmaktadır. Birden doldurmak yerine az az doldurup temizledikçe kum eklemeniz en doğru tercih olacaktır.