Evcil Hayvanları Sağlıklı Tutmanın 5 Yolu

Evcil hayvanlarımız, sağlıkları söz konusu olduğunda bize sessiz davranma eğilimindedir.

Evcil Hayvanları Sağlıklı Tutmanın 5 Yolu

Önleyici Bakım Fark Yaratabilir

Evcil hayvanlarımız, sağlıkları söz konusu olduğunda bize sessiz davranma eğilimindedir. Ağrısı veya ağrısı olduğunda bize söyleyemedikleri için, bir sorunun geliştiğini gösterebilecek anlatı işaretlerini aramak bize kalmıştır.

Basit rutin bakım önlemleri, refakatçinizin sağlığını korumaya ve uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olabilir.

1. İki Yıllık Sınavlar

Seattle, Washington'da bir veteriner olan Dr. Cori Gross, evcil hayvanınız için yapabileceğiniz en önemli şeylerden birinin rutin veteriner muayenelerine girmesini sağlamak olduğunu söylüyor. “Her şey önleyici tedbirler almakla ilgili” diye açıklıyor. “Olası sorunları erken yakaladığınızdan emin olmak istiyorsunuz; bu şekilde, uzun vadede evcil hayvanlarınıza bakmak daha ucuzdur. "

Yılda iki kez yapılan bir muayene sırasında, veterineriniz evcil hayvanınızın sağlık durumunu burundan kuyruğa kadar kontrol etmek için eksiksiz bir fizik muayene yapacaktır. Bu süreçte evcil hayvanınızın kalbinden nefes alıp kulaklarına, ağzına ve cildine kadar her şeyi değerlendirecekler. Muayeneye ek olarak, veteriner hekiminiz şunları önerebilir:

 • Bir kan paneli : Bu, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını, kırmızı ve beyaz hücre kan sayımlarını izlemeye yardımcı olan ve evcil hayvanınızın size söylemeyebileceği anormalliklerin belirlenmesine yardımcı olabilecek bir grup testtir! Veteriner hekiminiz yaşlıların, yani 7 yaşın üzerindeki evcil hayvanların yılda iki kez test edilmesini önerebilir.
 • Dışkı testi : Bu basit test, evcil hayvanınızın dışkısında düzensiz aralıklarla dökülebilecek parazit yumurtaları ve / veya diğer organizmalar olup olmadığını kontrol eder; yavru köpekler genellikle yetişkin köpeklerden daha sık test edilir. Çoğu zaman, erken yakalanmazlarsa evdeki insanlarla paylaşılabilecek parazitleri ararlar.
 • Ek testler : Önerilebilecek testler arasında pisuvar, röntgen, EKG, kan basıncı ölçümü veya diğerleri bulunur. Veteriner hekiminiz, evcil hayvanınızın kişisel geçmişine ve ihtiyaçlarına göre en önemli testleri belirleyecektir.

 

2. Diş Sağlığı

Diş bakımı, bir evcil hayvanın genel sağlığının korunmasında büyük rol oynar. American Veterinary Dental Society'ye göre, üç yaşın üzerindeki kedi ve köpeklerin% 80'inden fazlasının ağız hastalığı belirtileri gösterdiği tahmin edilmektedir. Bu, diş eti hastalığından oral melanoma (kanser) kadar her şeyi içerir  .

Araştırmalar, uygun diş sağlığının evcil hayvanınızın ömrünü iki ila beş yıl uzatabileceğini göstermektedir  .

Profesyonel diş temizliği ve ağız cerrahisine duyulan ihtiyaç, evcil hayvanınızın yaşına ve ağız durumuna bağlı olarak evcil hayvandan hayvana farklılık gösterecektir; Bu arada sağlıklı bir ağzı teşvik etmenin birkaç basit yolu vardır:

 • Evde fırçalayın : Evcil hayvanınızın günlük veya haftalık dişlerini evde fırçalama alışkanlığı edin. Bir parmak fırçası veya evcil hayvan diş fırçası ve evcil hayvan diş macunu kullanın (asla insan diş macunu kullanmayın; tatlandırıcı evcil hayvanlar için toksik olabilir). Evcil hayvanınız rutine girdikten sonra, bu görev daha kolay hale gelecektir ve potansiyel olarak profesyonel diş temizlikleri arasındaki süreyi uzatabilir.
 • Yıllık sözlü sınav : Evcil hayvanınızın ağzını rutin bir kontrol sırasında yılda bir (veya iki kez) muayene ettirmek, potansiyel ağız problemlerini ciddileşmeden önce belirlemenize yardımcı olabilir.
 • Ağız kokusu : Evcil hayvanınız söz konusu olduğunda kötü kokan bir ağzın normal olduğunu düşünebilirsiniz, ancak dikkatli olun: Kötü kokulu nefes evcil hayvanınızın ağzında veya sindirim sorununda ciddi bir soruna işaret edebilir. Evcil hayvanınızda fark edilir derecede kokan nefes gelişirse bir muayene planlayın.

 

3. Sağlıklı Beslenme

 

Evcil hayvanınızın beslenme ihtiyaçları, doğumdan ergenliğe, yetişkinliğe ve oradan da yaşlılığa kadar yaşamı boyunca değişir. Yaşam evresi diyeti, evcil hayvanınız yaşlandıkça farklı beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmış bir diyettir.

Kedi ve köpeklerin  beslenme gereksinimleri  birbirinden oldukça farklıdır. Evcil hayvanınızın hayatının her aşamasında evcil hayvanınız için en iyi diyeti veterinerinizle görüşmek her zaman akıllıca olacaktır. Ürünün güvenli, etkili ve belirli bir yaşam evresi için özel olarak test edilip etiketlenip etiketlenmediğini size bildirecek bir AAFCO beyanı için gıda ambalajını kontrol edin.

Ek olarak, porsiyon kontrolünün sürdürülmesi önemlidir. Evcil hayvanınızın mamasının üzerindeki etiketi okurken, bazı evcil hayvanlar sağlıklı bir kiloyu korumak için etikette belirtilen miktardan daha fazla veya daha azına ihtiyaç duyabileceğinden, evcil hayvanınızın şu anki kilosuna değil ideal kilosuna ilişkin tavsiyelere uyun.

Bazı köpekler tıbbi sorunlar nedeniyle özel diyetler gerektirebilirken, ortalama küçük veya orta cins köpek, aşağıdakileri içeren yiyecekleri yemelidir:

 • Kas bakımı için yüksek kaliteli, hayvansal bazlı protein.
 • Sağlıklı bir sindirim sistemi için lif.
 • Bağışıklık sistemi için gerekli vitamin ve mineraller.
 • Sağlıklı bir tüy ve cilt ve genel sağlık için vitamin açısından zengin balık yağları.
 • Enerji için sağlıklı tahıllar.

Kediler katı et yiyiciler veya etoburlardır, bu nedenle yiyecekler yüksek düzeyde kolay sindirilebilir protein içermelidir. Yağ, gerekli kalori için de önemlidir. Dilerseniz kuru kedi mamasını konserve mamalarla karıştırabilirsiniz.

Yetişkin kedi maması ayrıca şunları içermelidir:

 • Sağlıklı büyüme için karaciğer, böbrek ve diğer organ etlerinden A vitamini ve niasin.
 • Sağlıklı cilt ve kürk için gerekli yağ asitleri.
 • Sağlıklı gözler ve kalp kası için Taurin.

Kıdemli evcil hayvanınız, hayatının son bir yılında yaşa bağlı sağlık sorunları geliştirebilir. Farklı sorunları ele almak için farklı yiyecekler ve takviyeler vardır. Veteriner hekiminiz, evcil hayvanınızın mümkün olduğu kadar uzun bir yaşam kalitesine sahip olmasını sağlamak için diyet kararlarında size rehberlik edebilir.

4. Günlük Egzersiz

Bir Purina araştırmasına göre, evcil hayvanların yüzde 60'ı  aşırı kilolu.

Diyabet, kalp ve akciğer hastalıkları, kemik ve eklem hastalıkları,  cilt rahatsızlıkları ve farklı  kanser  türleri fazla kilolu hayvanlarda daha yaygındır ve daha kısa yaşam beklentisiyle sonuçlanır. Bu sağlık sorunlarının çoğu, düzenli egzersiz ve uygun beslenme yönetimi ile önlenebilir veya hafifletilebilir  .

Veteriner hekiminiz evcil hayvanınız için günlük egzersizi onaylarsa, şu kolay yaklaşımlardan bazılarını deneyin:

 • Günlük yürüyüşler : Köpeğinizi günde iki kez en az 20 dakikalık tempolu yürüyüşlere çıkarın. Bazı kediler de tasmalı yürümek için eğitilebilir, bu yüzden iyi bir koşum takımı bulun ve birkaç denemeden sonra pes etmeyin.
 • 15 dakikalık eğitim rutini : Sadece köpek eğitimi kötü davranışları frenlemek ve evcil hayvanınızla olan ilişkinizi güçlendirmekle kalmaz  , zihinsel uyarım arkadaşınız için yorucu olur. Garaj yolunuzda, arka bahçenizde veya mahalle kaldırımınızda canlandırıcı bir seans için köpekleri dışarıda almayı düşünün.
 • İç mekan aktiviteleri : Evcil hayvanınız, koşacak açık alanı olanlar kadar kapalı bir ortamda egzersiz yapabilir. Hareketle aktive olan fareler, toplar ve diğerleri gibi etkileşimli oyuncaklar sadece zihinsel olarak kedileri ve köpekleri uyarmakla kalmaz, aynı zamanda egzersizi de teşvik eder.
 • Köpek gezdirme hizmetleri : Yoğun talep üzerine sunulan bu, yavru köpekleri olanlar ve uzun saatler boyunca çalışanlar veya seyahat edenler için güvenilir bir çözüm olabilir. Evcil hayvan gezdiricinizin bağlı, sigortalı ve lisanslı olduğundan emin olun ve bazı işletmeler de köpek eğitim kursları ve evcil hayvan yatılı hizmetleri sunar.

 

5. Parazit Önleme ve Yönetimi

 

Parazit kontrolüne ayak uydurmak, tüylü dostlarımızın sağlığını korumada çok önemlidir. Pireler , keneler,  kalp kurtları  ve bağırsak parazitleri, evcil hayvanlarda rahatsızlıktan hayatı tehdit eden hastalıklara kadar her şeye neden olabilir. Örneğin pireler birkaç ay yaşayabilir ve dişiler yaşamları boyunca 2.000'e kadar yumurta bırakabilirler.

Evcil hayvanlar genellikle pirelere alerjiktir ve kaşınmadan ciddi cilt tahrişi gelişebilir   . Keneler ısırdıklarında tehlikeli bulaşıcı hastalıkları geçirebilirler. Her ikisi için de korunma en iyi ilaçtır. Bu haşerelerin evcil hayvanınıza zarar vermesini önlemek için kullanabileceğiniz bir dizi güvenli, etkili aylık ürünler vardır.

Kalp kurdu hastalığı sivrisinek ısırıklarından geçer ve tedavi edilmezse ölümcüldür. Hem kediler hem de köpekler hassastır ve etkilenen kediler için herhangi bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, bu hastalığı önlemede güvenli ve tamamen etkili olan birkaç ilaç seçeneği vardır.

Son olarak, bağırsak parazitleri, bir evcil hayvanın hayatının herhangi bir aşamasında sorun olabilir. Rutin dışkı muayeneleri ve haşarat giderici tedaviler ciddi tıbbi sorunları minimumda tutabilir.

Evcil hayvanınız için en iyi yöntemi ve ürünleri belirlemek için veterinerinize danışın.