facebook
Sevimli Dostlarımız Hakkında

Bluetick Coonhound: Köpek Irk Profili

Sömürge günlerinde ortaya çıkan bir Amerikan cinsi olan Bluetick Coonhound, orta ila büyük boy arasında hafif huylu ama enerjik bir tazı köpeğidir.

IMG
mamaplus.com tarafından yazıldı
5 Haziran 2022 Pazar
Bluetick Coonhound: Köpek Irk Profili

Sömürge günlerinde ortaya çıkan bir Amerikan cinsi olan Bluetick Coonhound, orta ila büyük boy arasında hafif huylu ama enerjik bir tazı köpeğidir. Bu cins akıllıdır ve arkadaş canlısı, sadık bir mizaca sahiptir. Güzel ve benzersiz deseni ve rengiyle kolayca tanınan bu çalışkan tazı, hem avlanma hem de arkadaşlık için çok uygundur.

Bluetick Coonhound küçük hayvanları avlamak için ideal olsa da, sahip olmak için avcı olmanıza gerek yok. Bununla birlikte, bu cins, dışarıyı keşfetmek için bol miktarda erişimin olduğu aktif bir eve aittir. Bluetick Coonhounds, uygun şekilde eğitildiğinde ve sosyalleştiğinde harika arkadaşlar ve harika aile köpekleri olabilir.

Irk Genel Bakış

GRUP:  Tazı

YÜKSEKLİK: 53 ila 68 cm

AĞIRLIK: 20 ila 36 kilo

KABAN VE RENK: Kalın benekli bir gövdeye sahip koyu mavi kısa, şık ve parlak ceket; sırtta, kulaklarda ve yanlarda siyah noktalar; bronzluk işaretleri olabilir.

YAŞAM BEKLENTİSİ: 11 ila 12 yıl

Bluetick Coonhound'un Özellikleri

Sevgi Düzeyi

Yüksek

samimiyet

Yüksek

Çocuk Dostu

Yüksek

Hayvan dostu

Orta

Egzersiz İhtiyaçları

Yüksek

oynaklık

Yüksek

Enerji seviyesi

Yüksek

eğitilebilirlik

Orta

Zeka

Orta

Havlama eğilimi

Yüksek

Dökülme Miktarı

Düşük

Bluetick Coonhound'un Tarihi

Bluetick Coonhound, sömürge zamanlarına dayanan bir Amerikan cinsidir. Bu tazı büyük olasılıkla çeşitli Amerikan tazılarının Grand Bleu de Gascogne (Fransız Staghound) ve İngiliz tazı gibi Avrupa tazılarının birleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Bluetick Coonhound'a başlangıçta İngiliz coonhound adı verildi, ancak bu isim 1946'da değiştirildi.

Bluetick Coonhound Bakımı

Bluetick Coonhound, oldukça düşük bir dökülme oranına sahip kısa, pürüzsüz bir kaplamaya sahiptir.  Bluetick'inizin en iyi şekilde görünmesini sağlamak için genellikle gerekli olan tek şey rutin  temel bakımdır. Uzun sarkık kulaklı tüm ırklarda olduğu gibi kulak enfeksiyonlarını  önlemek  için kulakları temiz ve kuru tutmak önemlidir. Aktif köpekler doğal olarak ayak tırnaklarını aşındırabilir, bu nedenle ayakları düzenli olarak kontrol etmek ve gerektiğinde tırnaklarını kesmek önemlidir. Ayrıca küflü bir kokuya sahip olabilirler, bu nedenle düzenli olarak banyo yaptırılması gerekmektedir.

Bluetick, bazen inatçı bir taraf gösteren çok zeki bir köpektir.  Köpeğe yapı kazandırmak için uygun eğitim mutlak bir zorunluluktur, ancak eğitilmesi zor olabilir ve köpek eğitimine yeni başlayanlar için uygun olmayabilir. Eğitim ayrıca sizinle köpeğiniz arasındaki bağı güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Sosyalleşme de aynı derecede önemlidir. Blueticks, çocuklarla ve diğer köpeklerle çok iyi geçinme eğilimindedir. Bununla birlikte, çok yüksek bir av sürüşüne sahiptirler ve rakunları ve diğer küçük hayvanları kovalamak için duyarlılardır. Köpeğinizi kediler ve diğer küçük hayvanlarla sosyalleştirmeye ekstra özen gösterilmelidir. İkisi bir evi paylaşacaksa, Bluetick ideal olarak yavruluğundan kediyle birlikte yetiştirilmelidir.

Blueticks aynı zamanda sesleriyle de tanınır - çoğu tazı gibi, bayılırlar. Bazıları Bluetick'in sesini oldukça tatlı ve şarkı gibi bulurken, diğerleri bundan oldukça rahatsız olabilir.

Bu cins çok fazla enerjiye sahiptir ve kolayca sıkılabilir, bu nedenle yeterli egzersiz şarttır. Bluetick Coonhounds tasmalı veya çitle çevrili bir alanda tutulmalı ve serbestçe dolaşmasına izin verilmemelidir. Bir koku yakaladıklarında, onu takip ederler. Güçlü bir avlanma arzusuyla, bu tazı oldukça hızlı bir şekilde uzaklaşabilir. Güvenli bir şekilde çitle çevrili bir bahçede koşmalarına izin vermek, bir miktar enerjiyi yakmaya yardımcı olur.

Blueticks, apartman yaşamına pek uygun değiller çünkü düzenli olarak etrafta koşacakları bir açık alana ihtiyaçları var. Yüksek sesleri de yakın komşular tarafından takdir edilmeyebilir.

Yaygın Sağlık Sorunları

Kalça displazisi: Bu, topallık ve artrite yol açabilen kalıtsal bir durumdur.

Kulak enfeksiyonları (otitis): Uygun kulak bakımı önemlidir.

Şişkinlik: Çok hızlı yemek ve içmek gaz üretebilir. Mide bükülürse, kan akışı kesilir ve acil bir tıbbi durum haline gelir.

Diyet ve Beslenme

Bir Bluetick Coonhound'un günde yaklaşık 2,5 bardak kuru köpek mamasına ihtiyacı olacaktır. Köpeğiniz yemeğini yutuyorsa, günde iki küçük öğün vermek ve yemeğin dağıtımını yavaşlatan besleme sistemlerine bakmak en iyisidir.

Obezite bir köpeğin ömrünü kısaltabileceği ve onu diğer koşullar için risk altına sokabileceği için kilo alıp almadığını görmek için evcil hayvanınızı izlediğinizden emin olun. Beslenme programı, mama miktarı, köpek maması türü ve egzersiz ihtiyaçları için öneriler almak için veterinerinizle konuşun.

Artıları

  • Dost canlısı ve sadık
  • Enerjik ama aynı zamanda uzanmayı da seviyor
  • Diğer köpekler ve çocuklarla iyi anlaşır

Eksileri

  • Potansiyel olarak rahatsız edici havlama sesi
  • İnatçı; eğitmek zor olabilir
  • Can sıkıntısından veya egzersiz eksikliğinden kaynaklanan olası davranış sorunları